Українська фехтувальниця відмовилася вийти на бій з росіянкою. Це спричинило скандал та її булінг

Українська фехтувальниця відмовилася вийти на бій з росіянкою. Це спричинило скандал та її булінг

Ексклюзивно
Українська фехтувальниця відмовилася вийти на бій з росіянкою. Це спричинило скандал та її булінг
Фото: НФФУ

Особисті образи, провокації від місцевих організаторів, але чітка громадянська позиція.

У сербському Нові-Сад триває юніорський чемпіонат Європи з фехтування, у якому бере участь і українська команда. Але цього разу вона представлена дуже малою кількістю спортсменів – чимало українців банально не встигли дістатись Сербії після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що розпочалось 24 лютого о 5 ранку.

Читайте також: "Коли стоїш на кордоні, то навіть надії немає". Українські рапіристки ледь дісталися на ЧЄ у Сербію

Емілі Конрад - українська шпажистка, одна з небагатьох, кому вдалось долетіти до місця проведення змагань. За словами її матері та головної тренерки національної збірної України з фехтування, Наталії Конрад, батько Емілі встиг вивезти її з країни за три дні до початку повномасштабної війни, і пізніше вони літаком прибули в Сербію. Наталія ж продовжила працювати в Україні і діставалась до Нові-Сад три дні.

Уже в день індивідуальних змагань шпажисток, 27 лютого, Емілі пройшла до 1/32 фіналу, де зустрілась із росіянкою Анастасією Назаровою. Але на цей бій українка так і не вийшла.

"Я стояла на кордоні і постійно була на зв’язку з Емілі. Коли вже побачила, на кого вона виходить у сітці, зрозуміла, що цього не буде. Вона дуже хотіла фехтувати, казала, що може виграти. Я їй пояснювала, що це не можна робити в нинішній ситуації. Вона – дитина, їй всього лише 14 років. Авжеж, сильно переживала та плакала через це. Це було важко. Плюс – я не була поруч", – розповіла Наталія в коментарі Суспільне Спорт.

Батько Емілі, Патрік, суроводжував її на змаганнях. Він – швейцарець, але останні 25 років мешкає в Україні та має постійний вид на проживання. Ще до початку турніру він хотів виголосити промову на підтримку України, але йому цього зробити не дозволили організатори. Однак, коли його донька знялась із бою, він усе ж таки висловився.

"Росія - злочинна держава! Вона масово вбиває наших людей. Саме тому ми відмовляємось фехтувати з представниками злочинної держави!", – заявив Патрік під час змагань.

За словами Наталії, після цього вчинку Емілі зіштовхнулась із булінгом у соціальних мережах, негативні вислови були й у бік її батька:

"Були цькування в соціальних мережах. Причому виключно від російських спортсменів. Писали, що вона зробила це спеціально, бо боялася програти. Одразу сказала їй їх заблокувати та не відповідати. Запитала її, чи хоч один спортсмен не з Росії їй написав подібне? Ні, лише була підтримка. Але так, їй зараз важко. Лежить із температурою. Напевно, навалилось усе одразу.

На Facebook було дуже багато постів. Я не відповідала, але це мене зачепило. Казали про те, що Патрік із «піною в роті» виголошував промову в бік дівчинки з Росії, чомусь назвали його суддею в коментарях, хоча він – батько спортсменки. І це не «піна», а біль та сум, що вириваються з середини. Авжеж, ця спортсменка з Росії ні в чому не винна – вона така сама дитина, як і Емілі. Але це прояв позиції до нинішньої ситуації в Україні".

Попри те, що Емілі Конрад знялась із бою проти російської спортсменки через повномасштабне вторгнення РФ до України, організатори записали у фінальному протоколі зняття за "медичними обставинами". Хоча цьому передувала ще одна провокація.

"Нам сказали, якщо вона зніматиметься з політичних причин, то це одразу буде чорна картка. А вона розповсюджується на всі змагання, тобто Емілі не змогла б виступити, зокрема, на кадетському чемпіонаті Європи. Ми не могли ризикувати тим, щоб її залишили і без цього турніру. Потім же вони [організатори] узагалі написали рахунок 4:15 на користь росіянки, провокуючи нас. Пізніше все-таки змінили на "медичні обставини", – зауважила тренерка.

Уже на наступний день після змагань, 28 лютого, Наталія прийшла до зали, аби перевірити, чи заявились інші українські фехтувальники на змагання. Тоді ж до неї звернулись організатори з проханням не влаштовувати "політичних акцій" і фехтувати з усіма.

"Мені сказали, що нас заявили, але попросили не влаштовувати тут цирк і щоб ми з усіма фехтували. Сказали, що в них є офіційна особа, яка з нами спілкуватиметься в разі чого. Від себе скажу, що це не буде «цирк». Це буде заява, тут ніхто ні від кого ховатись не буде", – підкреслила тренерка.

Читайте також: "Росіяни стояли, опустивши голови". Збірна України з фехтування відмовилась виходити на бій із РФ

Попри таке ставлення організаторів до української команди, Наталія наголосила на тому, що майже всі представники команд-учасниць підходили до неї та висловлювали підтримку, пропонували допомогу, аби українські спортсмени мали змогу продовжити тренувальний процес закордоном і отримати там же прихисток.

Водночас Міжнародна федерація фехтування (FIE) все ще не вдалась до жорстких санкцій щодо російських і білоруських спортсменів. Зокрема, Наталія зазначила, що 28 лютого Національна федерація фехтування України отримала листа, у якому йшлося про те, що всі змагання з фехтування в Росії та Білорусі скасовуються, однак спортсмени все ще допускаються до виступів, хоч і без дозволу на використання національного прапора та гімну.

При цьому низка світових організацій, зокрема, таких, як ФІФА та УЄФА, IIHF та ISU відсторонили російські клуби, збірні та окремих спортсменів від змагань повністю.

Що чекає на збірну України на чемпіонаті Європи далі?

Юніорський чемпіонат Європи з фехтування триватиме до 2-го березня включно. В останній день змагань на доріжку вийдуть шпажисти, рапіристи та шаблістки в командній першості. Україна не буде виступати в цих дисциплінах через нестачу спортсменів.

Уже з 3-го березня Нові-Сад прийматиме кадетську континентальну першість. Суспільне Спорт у Національній федерації фехтування України (НФФУ) повідомили, що Україна точно буде представлена в жіночих змаганнях із фехтування на шпагах і в чоловічих - із фехтування на шпагах і шаблях.

Наразі НФФУ тримає зв'язок із європейськими федераціями та з українськими фехтувальниками, аби скоординувати їх та направити до Нові-Сад.

Як міжнародний спорт відреагував на вторгнення РФ в Україну

Вибір редакції

На початок