Як говорити з дитиною про війну та небезпеку: пояснює тернопільська психологиня

Як говорити з дитиною про війну та небезпеку: пояснює тернопільська психологиня

Як говорити з дитиною про війну та небезпеку: пояснює тернопільська психологиня Фото: Дана Сарабун/Суспільне

Як говорити з дітьми про війну та небезпеку. Про це Суспільному розповіла дитяча психологиня, консультантка з навчання та розвитку Мар’яна Гевко.

За її словами, основна функція дорослих – це створення умов безпеки і захищеності для дітей. Це можливо лише тоді, коли дорослий є сам в ресурсі, коли дорослий може управляти своєю тривогою і розуміти, що від нього залежить стан дитини і він повинен захищати її.

"Якщо дорослий переляканий, невпевнений, тривожний, то це все передається дитині. Впершу чергу потрібно самому заспокоїтися і впоратися зі своєї тривогою. Потрібно пам’ятати, що тривога це нормально. Ми тестуємо відповідність емоційного стану до реальності. З тривогою добре працює дія, тобто ми переводимо себе в стан дії, в зону, яку можемо контролю. Ми можемо скласти план дій і фокусуємося на тому, що можемо зробити. Варто фокусуватися на позитивних моментах. Дуже важливо використовувати інформаційний фільтр, адже інформації зараз дуже багато", – зазначає Мар’яна Гевко.

Коли вже є реальна загроза, то включається страх а не тривога і спрацьовують інші механізми.

"При реальній загрозі ми будемо конкретно діяти. У нас є багато варіантів розвитку подій. Коли ми прокручуємо це кіно в голові, то це виснажує. Якщо дитина немає інформації, то вона її додумує і в неї рівень тривоги зростає. Батькам важливо пояснювати, говорити правду, говорити доступно до віку дитини. Потрібно говорити, коли дитина запитує, говорити мінімально не перевантажувати її інформацією, потрібно відповідати на конкретні запитання. Ми повинні створити в неї відчуття захищеності", – каже Мар’яна Гевко.

Щоб заспокоїти дитину потрібно показати, що вона в безпеці, створити для неї безпечні умови. Якщо стається в родині смерть, то дитина повинна прожити цю втрату, про смерть з дитиною потрібно говорити прямо, чесно і доступно.

"Ми повинні дозволити відреагувати, тобто злитися, сумувати, тривожитися. Діти мають право на тривогу. Ми повинні виконувати функцію захисту, створити умови захищеності для дитини і бути чесними з ними", – підсумовує дитяча психологиня, консультантка з навчання та розвитку Мар’яна Гевко.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди