В етнографічному музеї села Більче-Золоте зберігають речі, зібрані жителями громади. Про це Суспільному розповіла народна майстриня Катерина Бутовська.
"Найцінніші речі зберігали у скрині. Дівчатка готували придане зі семи років. Сюди складали домоткані доріжки, покривала, сорочки. Коли дівчина йшла за невістку, скриню вантажили на віз і доправляли до чоловікового обійстя. Перший рік молодиця не повинна була нічого важкого робити, лишень гралася ляльками, щоби скоріше народився первісток", – каже Катерина Бутовська.

"На стіл не можна було класти головні убори, гроші. На ніч зі стола обов'язково забирали ножі. Не нагромаджували на ньому посуд", – говорить жінка.
"Колись мало купували речей, все старалися зробити своїми руками. Ось на мені вишита домоткана сорочка, яку носила ще моя прабабуся. Померла вона 1903 року", – каже народна майстриня Степанія Вінтонюк.

"Я навчилася прясти ще в дитинстві від своєї сусідки. Вона пряла кожної зими не тільки для себе, а й для багатших сімей. У неї всі пальці були в ранах від тієї роботи. Влітку сувої полотна замочували у воді і сушили на травичці. Треба було постійно поливати їх, а молодші діти повинні були слідкувати, щоби по полотні не ходили гуси", – розповідає жінка.
"У Борщові щороку проходить фестиваль вишиванки. Я вже десять років поспіль демонструю там мистецтво прясти і жартую, що куделя біля куделі сидить. Села нашої громади хоч маленькі, але традиції в них мають глибоке і міцне коріння", – розповіла Степанія Вінтонюк.

У Більче-Золотецькій громаді є село Мушкарів. Колись тут було 150 хат, нині залишилося 30 дворів, у яких проживають люди. Жителі пам'ятають ремесла, якими займалися ще їхні прадіди.
В проєкті Суспільного "Історії (не) забутих сіл Тернопільщини" старожили згадують, як тут випасали овець, тіпали коноплі, члени сім'ї їли з однієї великої глиняної миски.

Жителька села Мушкарів Ольга каже, що народилася в хаті, критій сніпками. Діти спали на печі, найменше гойдалося в колисці, прикріленій до сволока.
Читати ще:
- У цьому селі проживає лише дві сім’ї, а колись було 25 дворів. | село Цецівка
- Тут живе лише один чоловік. | Село Червоне
- У цьому селі колись був банк, два заводи, млин та шахта | село Антонівці