На підроблених COVID-сертифікатах у Кропивницькому щомісяця двоє лікарів та медична сестра заробляли до 400 тисяч гривень, розповіла Суспільному речниця Служби безпеки в області Юлія Ткач. З її слів, під час обшуку виявили докази того, що медики робили це понад пів року. Головна лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Лариса Свириденко підтвердила інформацію про обшук. Сказала, що доказів підроблення сертифікатів не виявляли.
За інформацією Юлії Ткач, підробні сертифікати продавали в одній з поліклінік міста двоє сімейних лікарів. Вони вносили недостовірні дані про вакцинацію до електронної системи охорони здоров'я "eHealth" без фактичного проведення щеплення. Щомісяця лікарі видавали до 200 "сертифікатів". Вартість одного становила 2000 гривень: "Охочих отримати підроблений сертифікат медики шукали серед пацієнтів, які не хотіли вакцинуватися, та через особисті контакти родичів та знайомих. Незаконним бізнесом займалися понад пів року".

Під час обшуку працівники Служби безпеки України знайшли та вилучили:
- підроблені сертифікати;
- банківську карту, через яку здійснювалися розрахунки з "клієнтами";
- мобільний телефон з доказами.
Медикам планують оголосити підозру статтею "Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин, автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку". Санкція статті – від трьох до шести років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією програмних та технічних засобів, за допомогою яких було вчинено несанкціоноване втручання, які є власністю винної особи.
Медиків після обшуків, за словами Юлії Ткач, не затримували: "І так не вистачає медичних працівників. Тому вони продовжуватимуть виконувати свої обов’язки, але, думаю, злочинною діяльністю вони більше не будуть займатися, правоохоронні органи будуть їх контролювати".
Речниця Служби безпеки України в регіоні сказала, що медпрацівники будуть ходити на роботу, поки триватимуть експертизи. Це може тривати від кількох тижнів до кількох місяців.
Позиція головної лікарки та сімейного лікаря, в кабінеті якого проводили обшук
Директорка Центру первинної меддопомоги №1 Лариса Свириденко розповіла, що була присутня під час обшуку: "Нічого не вилучили, підроблених сертифікатів не було. Вони вилучили журнал, де записане це прізвище, інформаційну згоду на щеплення і телефон. Банківську картку не бачила. Як можна писати казна-що без доказової бази? Що по 400 тисяч люди заробляли? Де докази? Навіщо це писати?"
Зі слів головної лікарки, після обшуку їй сказали не відстороняти лікарів від роботи: "Вони ходять на роботу, їм нічого не пред’явили. Я запитувала, що мені робити з людьми. Сказали, що вони працюють у звичному режимі".
Обшук проводили в кабінеті сімейного лікаря Олега Бакаленка. Він з медичною сестрою, на час зйомок, працював у своєму кабінеті. Сказав, що вини своєї не визнає: "Я працюю, у мене 40 людей на прийомі. Коментувати не буду. Маю право. Це по-перше. А по-друге – відчуваю себе абсолютно порядною людиною. Ні в чому не винен. Все. Нікому нічим не зобов’язаний, ніякого злочину я не чинив".
Що відомо
- Перший випадок підробки сертифікатів про вакцинацію у Кропивницькому виявили 9 грудня. За словами речниці обласного управління Служби безпеки України Юлії Ткач, щодня виготовляли шість-сім підроблених сертифікатів. Робили це протягом пів року. За кожне таке свідоцтво брали по 2500 гривень. За інформацією джерела Суспільного, схему організували сімейні лікарі у Центрі первинної медико-санітарної допомоги №1.
- Вдруге виявили підробку COVID-сертифікатів у Кропивницькому 13 грудня. Речниця обласної прокуратури Наталія Алєксєєнко розповіла, що "ковідні" документи про проведення вакцинації продавали за три тисячі гривень, не роблячи щеплень. За інформацією джерела Суспільного, обшуки проводили у Кропивницькій центральній районній лікарні.
- Відповідно до статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх. Заповнити форму можна тут. Ваші історії важливі для нас!
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм та Інстаграм