Як поводитися на льоду і що робити, якщо провалилися — поради черкаських рятувальників

Як поводитися на льоду і що робити, якщо провалилися — поради черкаських рятувальників

Як поводитися на льоду і що робити, якщо провалилися — поради черкаських рятувальників
Суспільне: Черкаси

Четверо людей на Черкащині загинули на льоду з початку зими 2021-2022, ще сімох вдалося врятувати. Про це Суспільному розповіла речниця Головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій області Юлія Норовкова.

За словами речниці, з нехтуванням безпекою під час зимової риболовлі рятувальники стикаються щороку.

"Небезпечне хобі загрожує можливістю провалитися під кригу, отримати переохолодження або навіть обмороження", – зазначила вона.

Рятувальники розробили для черкащан низку рекомендацій, з якими варто ознайомитися, аби зимовий похід до річки чи на риболовлю не закінчився нещасним випадком.

Так, виходити на кригу можна лише тоді, коли її товщина сягне 7 сантиметрів. Перехід компанією можливий тоді, коли її товща понад 15 сантиметрів, а відстань між людьми – не менш ніж п'ять метрів. Під час масового катання на ковзанах лід має бути не тоншим за 25 сантиметрів.

Як поводитися на льоду і що робити, якщо провалилися — поради черкаських рятувальників
Суспільне: Черкаси

Під час перебування на кризі необхідно дотримуватись таких правил безпеки:

 • з’ясуйте заздалегідь, чи немає підозрілих місць (крига може бути не міцною біля стоку води, тонкою або крихкою поблизу кущів, очерету, під кучугурами);
 • обминайте ділянки, які вкриті товстим шаром снігу (під снігом крига завжди тонша);
 • не пробивайте в одному місці багато лунок;
 • не збирайтеся великими групами на невеликій площі;
 • не пробивайте лунки на переправах;
 • візьміть із собою палицю для того, щоб перевіряти міцність криги;
 • не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега;
 • майте під рукою міцну мотузку довжиною 12-15 метрів;
 • тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку;

"Якщо крига почала тріщати та з’явилися характерні тріщини – слід негайно повертатися на берег. Не бігти, а відходити повільно, не відриваючи ступні від поверхні", – зауважила речниця.

У випадку, якщо ви все ж таки провалилися під кригу, потрібно не піддаватися паніці та триматися на плаву, уникаючи занурення з головою, додала вона. За можливості – кликати на допомогу та намагатися вибратися у безпечне місце:

"Намагайтеся вилізти на кригу, наповзаючи на її край грудьми, широко розкинувши руки і почергово витягуючи на поверхню ноги. Вибравшись, перекотіться і відповзайте в той бік звідки прийшли, де міць криги вже відома".

Далі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилося, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, можна виконувати будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною.

Потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого, додала Юлія Норовкова.

Допомога тим, хто тоне, має бути продуманою, зауважила речниця:

"Звичайно, намагатися врятувати людині життя почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, необхідно оцінити ситуацію. Якщо це можливо, варто покликати на допомогу. Потому знайти предмет, який можна кинути тому, хто тоне (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку) та оцінити, наскільки далеко від берега опинилася людина і чи є можливість без перешкод дістатися до неї".

Як поводитися на льоду і що робити, якщо провалилися — поради черкаських рятувальників
Суспільне: Черкаси

Якщо впевнені, що зможете чи готові врятувати людину, то:

 • гукніть, що йдете на допомогу;
 • наближайтесь до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
 • підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру;
 • не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санчата чи щось подібне і витягніть людину на кригу та поповзом повертайтесь із нею назад;
 • за можливості швидко переодягніть людину в сухий одяг, організуйте обігрів спини і грудей, зробіть масаж кінцівок. Її необхідно терміново доставити в тепле приміщення, надати першу допомогу, необхідну при переохолодженні, і викликати "швидку";
 • в жодному разі не давайте спиртне "для зігрівання". Воно в цьому випадку провокує різке некероване зниження внутрішньої температури тіла.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок