Що таке весняне загострення та як полегшити його симптоми

Що таке весняне загострення та як полегшити його симптоми

Що таке весняне загострення та як полегшити його симптоми

Пора року впливає на ваш фізичний та емоційний стан навіть більше, ніж ви думаєте. Навесні, коли сонечко світить і пташки щебечуть – більшість відчуває прилив оптимізму, енергії та життєрадісності. Це викликано безліччю різних факторів.

Дні стають довшими, сонця – більшає, а що більше сонячного світла, то менше мелатоніну (гормону, який регулює ритм сну) виробляє шишкоподібна залоза в нашій голові. Крім того, велика кількість світла провокує стрибок рівня серотоніну в мозку, а це змушує нас почуватися щасливими, через що весняна пора асоціюється з піднесенням, надією і переродженням.

На жаль, не всім так пощастило. Організм деяких людей повільніше адаптується до зміни температур, тому весна діє на них протилежним чином – людина стає млявою, постійно втомленою. Цей стан часто називають "весняним загостренням", але в медичних довідках немає такого терміну. Під ним мається на увазі комплекс симптомів, найбільше схожих на симптоматику сезонного афективного розладу.

Зазвичай саме зима з її короткими сонячними днями та холодом асоціюється із втомою, депресією. Але дослідження показують, що організм деяких людей має проблеми з пристосуванням до змін погоди, кількості світла і коливань температури. Змучений холодами, він потерпає від додаткового стресу і починає екстрено пристосовуватися до нових умов навколишнього середовища.

Цей процес може виявитися неприємним, але, на щастя, симптоми найчастіше минають через 2-3 тижні. Саме "загострення" проявляється між березнем і квітнем. Але ми вже зараз допоможемо вам полегшити страждання і пережити цей період з легкістю.

Читайте також: "Коли відпочинок не допомагає. Як відрізнити астенію від звичайної втоми"
Що таке весняне загострення та як полегшити його симптоми

Симптоми, за якими варто слідкувати

 • Втома.
 • Дратівливість.
 • Запаморочення.
 • Головний біль.
 • Підвищена чутливість до зміни погоди.
 • Відчуття пригніченості або депресії.

Усе це – наслідки втоми організму після зими та адаптація до нових погодних умов. Але іноді причина поганого самопочуття набагато серйозніша: ці ознаки можуть свідчити про особливий тип депресії – сезонний афективний розлад. Захворювання зазвичай проявляється в осінньо-зимовий період, але може загостритись і навесні.

Сезонний афективний розлад відрізняється від "весняного загострення" низкою симптомів, до вже відомих додаються:

 • Хронічна пригніченість.
 • Втрата інтересу та радості у житті.
 • Відсутність сил.
 • Роздратування та емоційність.
 • Труднощі з концентрацією.
 • Безсоння, підвищена тривожність.
 • Втрата апетиту, ваги.

Як полегшити весняне загострення

Що таке весняне загострення та як полегшити його симптоми

Прокидайтеся трохи раніше

Дуже хочеться поспати зайву годинку, особливо, коли на вулиці весна, а на душі сльота і вовки виють. Але будьте обережні, каприз може обернутися погіршенням стану. Так, ви маєте дотримуватися здорового режиму сну, але бажано спати трохи менше, ніж ви звикли взимку. Поставте будильник на 30-60 хвилин раніше. Незабаром відчуєте, як сон став глибшим і спокійним, а настрій потроху повертається до норми.

Лягайте спати вчасно

Тут теж головне не дати слабину і не піти спати завчасно. В іншому випадку, ви не тільки ризикуєте втратити дорогоцінний час, а й не скористаєтеся можливістю допомогти собі повернути хороше самопочуття. Зустрічайтеся з друзями, гуляйте, дивіться кіно, читайте, але не лягайте спати занадто раніше, ніж звикли. І не намагайтеся вдень "подрімати 10 хвилин" – зіб'єте внутрішній годинник і будете мучитися від безсоння.

Контрастний душ

Про користь контрастного душу ми говорили в одному з нещодавніх матеріалів, але повторимо, щоб закріпити матеріал остаточно – це корисно для кровообігу та судин, що зіграє важливу роль в акліматизації сонного організму до весни. Після таких водних процедур ви гарантовано прокинетеся, а там і симптоми загострення повністю зникнуть.

Читайте також:Як почати ранок максимально продуктивно і піти на роботу з радістю

Фізичні вправи

Фізичне навантаження, денне світло і свіже повітря допоможуть організму адаптуватися до весняного тепла. Немає можливості гуляти щоранку в парку? Паркуйтеся трохи далі від офісу або виходьте на пару зупинок раніше, щоб прогулятися пішки. Неспішна прогулянка допоможе вашому тілу налаштувати внутрішній годинник і швидше акліматизуватися.

Провітрюйте приміщення

Приміщення необхідно провітрювати в усі пори року, незалежно від погоди. І зараз саме час відкрити вікна і впустити свіже повітря! Кисень надає мозку енергії, а це, своєю чергою, лікує від нудьги. Оптимальна кількість провітрювань приміщення – три рази. З огляду на те, що більшість людей цілий день перебуває на роботі, провітрювати необхідно хоча б два рази (вранці перед роботою, і після ввечері).

Більше сонячного світла

Що таке весняне загострення та як полегшити його симптоми

Сонячне світло підвищує рівень серотоніну, що безпосередньо пов'язано з вашим настроєм. Як щодо невеликого пікніка де-небудь у парку? Завдяки сонячному світлу в організмі синтезується вітамін D. Він зміцнює імунітет і допомагає боротися з депресією – те, що треба у період "весняного загострення".

Головне, щоб на вулиці, а з огляду на карантин – якомога далі від натовпу людей і автомобілів. Це набагато корисніше, ніж валятися вдома без діла. Що більше часу ви проведете на відкритому повітрі, то більше від того користі.

Навіть у похмурий день на вулиці все одно достатньо світла, щоб уповільнити вироблення мелатоніну і збільшити вироблення серотоніну. А якщо погода на вулиці занадто неприємна і заважає: може, десь поблизу є ботанічний сад з великими скляними будиночками, де можна прогулятися серед екзотичних рослин?

Займіться собою та позбудьтеся негативу

Так, вам здається, що депресивний стан – це не найкращий час, аби позбавлятися негативу. Але з таким підходом слушна мить ніколи не настане. Принаймні ви можете уникати "небезпечні зони" емоційної нестабільності – не тримайте зла, не сваріться з людьми, намагайтеся частіше бачитися з друзями, але уникайте тих, хто нудьгує, інакше заразитеся їхнім поганим настроєм.

Займіться собою – вдосконалюйте зовнішність, змініть зачіску, побалуйте себе обновкою, бажано яскравого кольору, сходіть у баню, басейн, займіться фізкультурою. Але не перевтомлюйтеся, бережіть сили. Відновіть запас енергії, тоді вже будете готувати свій прес до літа.

Читайте також: "Чим зайнятися вдома під час карантину, щоб провести час з користю"
На початок