"Аматорський чемпіонат світу". Магнус Карлсен розкритикував результати світової першості з рапіду

"Аматорський чемпіонат світу". Магнус Карлсен розкритикував результати світової першості з рапіду

"Аматорський чемпіонат світу". Магнус Карлсен розкритикував результати світової першості з рапіду FIDE

Норвезький гросмейстер наполягає на зміні в правилах.

Чемпіонат світу-2021 із рапіду завершився перемогою учасників, які раніше ще ніколи не здобували титул такого рівня саме в цій дисципліні.

У жінок звитяга була за представницею ФШРФедерація шахів Росії Алєксанра Костенюк, а в чоловіків найкращий результат показав 17-річний гросмейстер із Узбекистану Нодірбек Абдусатторов. І якщо в жіночих змаганнях Костенюк виграла з перевагою 0.5 бала в загальному заліку, то в чоловічому турнірі чемпіон визначився на тай-брейку. Адже одразу в чотирьох спортсменів була рівна кількість очок після 13-ти турів.

Саме це рішення - проводити тай-брейк тільки між двома учасниками - розкритикував чинний чемпіон світу з класичних шахів і триразовий чемпіон світу з рапіду Магнус Карлсен.

Читайте також: На чемпіонаті світу з шахів завершились змагання з рапіду: результати українців

Що сказав Магнус Карлсен?

Норвезький гросмейстер Магнус Карлсен у коментарі для NRK заявив, що в нинішніх правилах тай-брейку "порушується справедливість" і "їх треба міняти":

"Це ідіотське правило. Або всі учасники, які набрали однакову кількість очок, мають грати тай-брейк або ніхто. Мені було неймовірно шкода не продовжити боротьбу на тай-брейку. Не думаю, що самі гравці повинні розмірковувати про систему, яка така погана.

Я вважаю, що система з тай-брейком це нормально, поки не порушується справедливість. Думаю, для більшості людей таке рішення видається нечесним. Я знаю правила, але їх треба міняти. Тай-брейк - це крок у правильному напрямку, але я не бачу логіки, коли виходять лише двоє. Виходить аматорський чемпіонат світу".

Про яке правило йде мова?

За титул чемпіонату світу з рапіду сперечались двоє - Нодірбек Абдусатторов із Узбекистану та в представник ФШР Ян Непомнящій. Однак за підсумками змагань Абдусатторов, Непомнящій, Карлсен і Каруана набрали по 9,5 бала. Але саме завдяки "додатковим показникам" Абдусатторов і Непомнящій вийшли на тай-брейк.

Ці додаткові показники визначаються за допомогою коефіцієнта Бухгольца. Його використовують у турнірах, що проводяться за швейцарською системоюТурнірна система, за якої в кожному наступному турі зустрічаються суперники з однаковою або близькою кількістю очок. При цьому опоненти не вибувають у разі поразки., зокрема, і в шахах. Так, якщо в суперників рівна кількість очок, організатори визначають лідера, зважаючи на наступні показники:

  • усереднений Бухгольц-1 - це показник Бухгольця, у якому віднімається найвищий і найнижчий результати суперників;
  • усереднений Бухгольц-2 - це показник Бухгольця, у якому віднімаються два найвищі і два найнижчі результати суперників;
  • усічений Бухгольц-1 - це показник Бухгольця, у якому віднімається найнижчий результат суперників;
  • усічений Бухгольц-2 - це показник Бухгольця, у якому віднімаються два найнижчі результати суперників;
  • сумарний Бухгольц - сума показників Бухгольця суперників.

Так, додаткові показники за коефіцієнтом Бухгольца Абдусатторова становили 103.0 і 109.0 бала, у Непомнящєго - 100.5 і 107.5, коли в Карлсена - 97.0 і 103.0, а в Каруана - 95.0 і 100.0.

Як відреагували на слова Магнуса Карлсена інші шахісти та FIDE?

Від FIDE щодо цієї ситуації висловився керівник відділу маркетингу та комунікацій Давід Льярда. В інтерв'ю NRK він зазначив, що "думку гравців візьмуть до уваги":

"Ідея тай-брейку за участю двох гравців видалася нам гарною. Але ми візьмемо до уваги думку гравців. Є більш прийнятні слова для вираження своєї позиції, але ми розуміємо, що деякі шахісти засмучені".

Водночас американський гросмейстер Хікару Накамура у своєму Twitter підтримав Карлсена, назвавши правила "смішними":

"Було дивно бачити, як кількість турів на чемпіонаті світу з рапіду зменшили з 15 до 13, але такі правила тай-брейку на "чемпіонаті світу" - це просто смішно".

Також із позицією норвежця погодився і представник ФШР - віцечемпіон світу з класичних шахів Сергій Карякін. Він зробив ретвіт коментаря Карлсена та написав: "Час погодитись із чемпіоном".

Що далі

  • 29 - 30 грудня. Чемпіонат світу зі швидких шахів. Бліц
Категорії
ТенісОлімпіада-2022Зимовий спортБоксКомандні види спортуШахиЛегка атлетикаБаскетболВодний спортГімнастикаВелоспортФормула-1ХокейДзюдоЛіга чемпіонівУсик - ДжошуаЧС-2022 з футболу