Суд Москви ухвалив ліквідувати правозахисну організацію "Меморіал"

Суд Москви ухвалив ліквідувати правозахисну організацію "Меморіал"

Суд Москви ухвалив ліквідувати правозахисну організацію "Меморіал"
Фото: Мосгорсуд

Московський міський суд 29 грудня задовольнив клопотання прокуратури про ліквідацію правозахисного центру "Меморіал", який складає переліки політичних в’язнів у Росії та надає юридичний захист у суді.

Про це повідомив сам "Меморіал".

Обвинувачення стверджувало, що правозахисний центр "приховує отримання іноземного фінансування" та неналежно маркує свої матеріали ("Меморіал" внесений у перелік організацій-іноагентів у РосіїЗгідно з російським законодавством, іноагентами є організації, ЗМІ та фізичні особи, які, на думку російської влади, діють в інтересах іноземних держав. Такі організації зобов'язані маркувати свою продукцію повідомленням про те, що матеріал створено іноземним агентом., тому згідно із законом зобов’язаний згадувати про це в усіх публікаціях).

Крім того, прокуратура виявила в матеріалах "Меморіалу" нібито ознаки "схвалення екстремізму й тероризму". Суд погодився з аргументами прокуратури й розпорядився ліквідувати правозахисний центр.

Як повідомляє російська агенція "Интерфакс", на засіданні були присутні дипломати з Іспанії, Естонії, Литви, Фінляндії, Швеції, Данії, США й Німеччини. Рішення прихильники "Меморіалу", що зібрались під судом, зустріли вигуками "Ганьба!"

Адвокат "Меморіалу" Михайло Бірюков повідомив "Интерфаксу", що рішення суду будуть оскаржувати: "Рішення про ліквідацію вважаємо цілковито неспівмірним із тими порушеннями, які були зазначені в позові прокуратури".

Членкиня "Меморіалу", керівниця "Открытого пространства" Олександра Криленкова розповіла Суспільному, що рішення про ліквідацію ще не набуло чинності, тож центр продовжить роботу.

"Найголовніше, що "Меморіал" — це не тільки ці дві юридичні особи. Це люди, для яких це справа життя, які цим займалися і будуть займатися незалежно від того, чи буде юридична особа чи ні. Наявність чи відсутність цього не дасть знищити діяльність людей", — зазначила вона.

За словами Криленкової, формальною підставою для винесення рішення суду було порушення закону про іноагентів. Але "на суді по списку було все, що не влаштовує владу в роботі "Меморіалу": критика судів, списки політичних в’язнів, критика рішень щодо визнання організацій терористичними тощо. Про іноагентство було мінімально, в основному про те, що в цілому "Меморіал" зневажає державу".

Ліквідація "Міжнародного Меморіалу"

Напередодні, 28 грудня, Верховний суд Росії ліквідував "Міжнародний Меморіал" — одну з найстаріших правозахисних організацій у Росії, створену в 1989 році за участі Андрія Сахарова.

Головним напрямком її діяльності було збереження пам'яті про жертв сталінських репресій, зокрема концентраційних таборів. Організація також системно відстежувала справи українських політичних в'язнів з Криму та надавала їм статуси політв'язнів.

Російське міністерство юстиції включило "Міжнародний Меморіал" до списку іноагентів у 2016 році. Від 2016 року російська влада неодноразово штрафувала організацію за відмову маркувати свою продукцію інформацією про те, що вона створена іноземним агентом.

Рішення про ліквідацію "Міжнародного Меморіалу" засудили Сполучені Штати, Рада Європи та Amnesty International.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте також

У Росії дослідника сталінських репресій засудили до 15 років колонії. У чому його звинуватили

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок