Перейти до основного змісту
Верховний суд РФ ліквідував "Меморіал"

Верховний суд РФ ліквідував "Меморіал"

Доповнено
Верховний суд РФ ліквідував "Меморіал"
. Фото: Международный Мемориал, Facebook

Рішенням Верховного Суду РФ від 28 грудня вирішив ліквідувати одну з найстаріших правозахисних організацій в Росії – "Международный Мемориал".

Про це повідомляє "Новая Газета".

Згідно з повідомленням, Верховний суд РФ виніс рішення задовольнити клопотання Генеральної прокуратури та ліквідувати правозахисну організацію.

Читайте також: У Росії дослідника сталінських репресій засудили до 15 років колонії. У чому його звинуватили

Раніше "Международный Мемориал" було внесено до списку "іноземних агентів". Згідно з російським законодавством, іноагентами є організації, ЗМІ та фізичні особи, які, на думку російської влади, діють в інтересах іноземних держав. Такі організації зобов'язані маркувати свою продукцію повідомленням про те, що матеріал створено іноземним агентом.

Як заявив прокурор Олексій Жафяров під час засідання, від початку "Меморіал" створювався для збереження пам’яті про жертви, але зараз "змінив свою діяльність" та "замість пам’яті про славетне минуле змушує каятися за радянське минуле".

Юрист "Меморіалу" Григорій Вайпін заявив під час свого виступу, що у справі проти "Меморіалу" все перевернуто з ніг на голову, адже порушником є російська держава, а не правозахисна організація:

"Однією з тез Генпрокуратури є порушення законодавства про іноагентах. Це не може бути підставою для ліквідації організації, це суперечить міжнародним договорам, визнаним та ратифікованим Російською Федерацією".

Раніше під час засідання суду 14 грудня на підтримку "Меморіалу" було передано 127 тисяч підписів. 28 грудня до будівлі Верховного суду прийшли декілька десятків осіб. Вони прийшли підтримати правозахисників.

Захист збирається оскаржувати рішення суду.

Про "Меморіал"

"Меморіал" є однією з найстаріших та найавторитетніших правозахисних організацій в Росії. Її було створено у 1989 році за участі Андрія Сахарова. Головним напрямком діяльності було збереження пам'яті про жертви сталінських репресій, зокрема концентраційних таборів. Російське міністерство юстиції включило "Меморіал" до списку іноагентів у 2016 році. Від 2016 року російська влада неодноразово штрафувала "Меморіал" за відмову маркувати свою продукцію інформацією про те, що вона створена іноземним агентом.

На офіси організації неодноразово здійснювалися напади. Зокрема, як повідомляє російське видання Медуза, у жовтні 2021 року група невідомих осіб увірвалися в приміщення, де відбувався показ фільму про Голодомор в Україні. Представники поліції замкнули всіх відвідувачів у приміщенні та змушували повідомити звідки ті дізналися про показ фільму.

А в 2020 році російський суд засудив історика Юрія Дмітрієва, голову карельського відділення "Меморіалу" до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Історика звинувачували у сексуальному насильству над дитиною. "Меморіал" називав цю справу сфабрикованою та політично мотивованою. Юрій Дмітрієв складав списки репресованих в Карелії та займався пошуком поховань. 27 грудня 2021 року російський суд збільшив термін ув'язнення Дмітрієву до 15 років.

Організація "Меморіал" системно відстежувала справи українських політичних в'язнів з Криму та надавала їм статуси політв'язнів.

Окрім території Росії організація діє в Білорусі, Німеччині, Бельгії, Італії, Чехії, Франції та Україні.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок