"Думаю, далі ніяк не просуватиметься". Розробник української COVID-вакцини — про її перспективи

"Думаю, далі ніяк не просуватиметься". Розробник української COVID-вакцини — про її перспективи

Ексклюзивно
"Думаю, далі ніяк не просуватиметься". Розробник української COVID-вакцини — про її перспективи
. Керівник Інституту біології клітин НАН Андрій Сибірний. Фото: Суспільне Львів

Розробка української вакцини проти коронавірусу, яку створили львівські науковці з Інституту біології клітин Національної академії наук, загальмувалася через відсутність фінансування й зацікавленості з боку держави.

Про це Суспільному розповів керівник Інституту, академік Андрій Сибірний.

"План роботи виконали: ми зробили продуценти вірусних білків на гуманізованих дріжджах, очистили білки, охарактеризували їх, довели, що вони високоімуногенні, тобто викликають появу антитіл у мишей. Це позитивно", — нагадав науковець.

Далі, як стверджує Сибірний, потрібно було дослідити, чи захищають утворені білки від смерті через COVID-19 трансгенних мишейТобто мишей, які мають у складі свого геному чужорідні гени інших організмів.. Це дослідження мали б здійснювати в Польщі, бо в Україні немає відповідних лабораторій.

"Не вдалось, бо Національний фонд досліджень України морочив нам голову пів року, але так і не дозволив перевести гроші до Польщі, хоча жодної заборони на це немає", — стверджує Сибірний.

Ще один недолік дослідження української вакцини — нестача фінансування.

"Наше дослідження коштувало майже 300 тисяч євро. Щоб зробити вакцину, треба досліджувати на більших тваринах — ховрахах, приматах. Треба великі об’єми препаратів , треба інвестувати 300-500 мільйонів євро. Ніхто не готовий це робити. Я розмовляв з МОЗ, вони кажуть: "Ми не будемо це фінансувати. Хай ФондНаціональний фонд досліджень — державний цільовий фонд, метою якого є надання грантів для підтримки наукових досліджень і розробок. цим займається". Це зависло. Був інтерес президента і прем’єра, коли на ринку вакцин було мало. Тепер вакцин повно. Інтересу до них нема", — додає Андрій Сибірний.

На питання про перспективи української розробки вакцини проти коронавірусу науковець відповів: "Думаю, далі воно ніяк не просуватиметься". Водночас, на його думку, розробка власних препаратів потрібна, "бо розвинуті держави мало-помалу випускають хоча б деякі вакцини".

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Що відомо

  • У вересні 2020 року Інститут біології клітин НАН України у Львові отримав грант у 9,5 мільйона гривень від Національного фонду досліджень на розробку вакцини проти COVID-19. Над вакциною львівські біологи працювали півтора роки. Основою препарату є білок, який продукують дріжджі.
  • У першому-другому кварталі 2022 року група компаній "Лекхім" на підприємстві в Харкові збирається запустити виробництво китайської вакцини CoronaVac, розповів Суспільному Директор департаменту з розвитку групи "Лекхім" Михайло Ренський.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок