У хмельницькій лікарні чоловіку пересадили печінку: як він почувається і де проходить реабілітацію

У хмельницькій лікарні чоловіку пересадили печінку: як він почувається і де проходить реабілітацію

У хмельницькій лікарні чоловіку пересадили печінку: як він почувається і де проходить реабілітацію
Фото: Суспільне.

Чоловіка, котрому вперше на Хмельниччині провели операцію з пересадки печінки, перевезли для подальшого лікування та реабілітації до Києва. Операцію з трансплантації провели на базі Хмельницької обласної лікарні.

Про це Суспільному розповів голова групи експертів з трансплантології департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Олексій Підмурняк.

За його словами, операцію, разом із хмельницькими хірургами, проводили фахівці Національного Інституту хірургії та трансплантології імені Олександра Шалімова.

Прооперований 29-річний пацієнт одразу після операції з пересадки йому донорської печінки був поміщений до реанімації. У перші години, під час сну, йому внутрішньовенно вводили ліки, слідкуючи на моніторі за показники роботи серця.

«До реанімації його перевели відразу після операції. Нам допомогли чітко розписати ранній післяопераційний період. Хворий прийшов до свідомості, розмовляв з мамою та нашими лікарями, чітко відповідав», - розповідає голова групи експертів з трансплантології обласного Департаменту охорони здоров’я Олексій Підмурняк.

Один донор, у якого взяли печінку та дві нирки, дав нове життя трьом людям, каже Олексій Підмурняк.
Один донор, у якого взяли печінку та дві нирки, дав нове життя трьом людям, каже Олексій Підмурняк. Фото: Суспільне.

Перша доба після оперативного втручання пройшла спокійно, розповідає виконувачка обов’язків завідуючої відділенням реанімації та інтенсивної терапії обласної лікарні Катерина Цехмістр.

«Ми задоволені результатом, таким, який був на ранок після операції, після такої важкої операції, яка могла ускладнитися, скажем так, непередбачуваними ускладненнями. Але пройшло все стабільно, і він був у свідомості на ранок, естубований, це значить знятий з дихального апарату, і гемодинаміка стабільна, всі показники були більш-менш стабільні», - говорить лікарка.

Зі слів голови групи експертів з трансплантології обласного Департаменту охорони здоров’я Олексія Підмурняка, була виконана трансплантація печінки від донора, котрий помер, до пацієнта, який мав хворобу печінки.

Операцію з пересадки печінки на базі Хмельницької обласної лікарні проводили спеціалісти з Інституту Шалімова разом із хмельницькими хірургами.
Операцію з пересадки печінки на базі Хмельницької обласної лікарні проводили спеціалісти з Інституту Шалімова разом із хмельницькими хірургами. Фото: Суспільне.

«Основну роботу робили спеціалісти з Інституту хірургії та трансплантології імені Шалімова. Ведучим хірургом був завідуючий відділу трансплантації печінки Олександр Гриненко, він приїхав зі своєю командою. Загалом, з Києва приїхало 10 чоловік, з них 8 чоловік з відділення трансплантації печінки і два фахівця з відділення трансплантації нирки, тому що під час вилучення здорових органів у донора було ще взято у нього дві нирки, які були пересаджені в Києві, в інституті Шалімова. Тобто, один пацієнт, в якого констатували смерть мозку, дав змогу врятувати життя трьом пацієнтам», - каже Олексій Підмурняк.

Все те обладнання, яке було необхідно для трансплантації, було на базі Хмельницької обласної лікарні, каже завідувач відділу трансплантації та хірургії печінки Національного Інституту хірургії та трансплантології імені Олександра Шалімова Олександр Гриненко.

«У хмельницькій лікарні був донор, потенційний донор зі смертю мозку, і, відповідно, для того, щоб зекономити час по доставці трансплантата, була, як ви пам’ятаєте, дуже погана погода, ми не змогли б його вчасно привезти з Хмельницького до Києва, ми вирішили виконати трансплантацію у Хмельницькому, на базі обласної лікарні. Допомога колег з Хмельницької обласної лікарні нам дуже посприяла: підготовка необхідна, оснащення, необхідні розхідні матеріали - це все вони нам надали, так що допомога була неоцінна», - каже Олександр Гриненко.

Пересадити печінку та врятувати життя 29-річному чоловікові з Хмельниччини вдалося завдяки побажанню самого донора та згоди його родичів, говорить Людмила Суходоля.
Пересадити печінку та врятувати життя 29-річному чоловікові з Хмельниччини вдалося завдяки побажанню самого донора та згоди його родичів, говорить Людмила Суходоля. Фото: Суспільне.

Пересадити печінку та врятувати кілька життів вдалося завдяки побажанню самого донора та згоди його родичів, розповідає позаштатна транспланткоординаторка обласного департаменту охорони здоров’я Людмила Суходоля.

«Акт діагностики смерті мозку проводиться протягом шести годин, далі після шести годин проводиться розмова з родичами. Ми виконуємо додаткові методи обстеження і консультуємося з інститутом Шалімова про можливість вилучення органів. Відбувається співставлення в єдиній державній інформаційній системі трансплантології, це є не довільний відбір, а тільки цивілізований. Після того, як ми сповіщаємо центр, що в нас є такий донор, тоді центр автоматично підбирає пару до реципієнта, якому будуть належати певні органи», - розповідає Людмила Суходоля.

За словами Катерини Цехмістер, через добу після операції, пацієнта з пересадженою печінкою відправили до Інституту Шалімова для подальшої корекції його лікування.

«У Хмельницькій обласній лікарні ще, на жаль, немає відповідного досвіду, щоб виходжувати таких пацієнтів. Зараз пацієнт почувається добре, він вже переведений з реанімації до загального відділення, перебуває в палаті з матір’ю», - пояснює завідувач відділу трансплантації та хірургії печінки Національного Інституту хірургії та трансплантології імені Олександра Шалімова Олександр Гриненко.

Читайте також

На початок