Історико-культурний заповідник на Хмельниччині відзначив 20-ту річницю створення

Історико-культурний заповідник на Хмельниччині відзначив 20-ту річницю створення

Історико-культурний заповідник на Хмельниччині відзначив 20-ту річницю створення
Фото: Суспільне Поділля

10 знакових експонатів представили на новій експозиції «Скарби Межибізької фортеці» у державному історико-культурному заповіднику «Межибіж». Про це Суспільному розповів заступник директора закладу Ігор Западенко. За його словами, присвятили виставку 20-й річниці створення державного історико-культурного заповідника «Межибіж» та представили в ній основні археологічні знахідки, знайдені на території фортеці за останні 20 років. Суспільне розповість подробиці.

Один із віхових експонатів - печатка часів Київської Русі, яку знайшли на території фортеці, каже заступник директора державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Ігор Западенко: «Вона датується часом давнішим, аніж перша письмова згадка про про Меджибіж, який відзначив цього року 875 років. А ця печатка датується, принаймні, на століття раніше. Печатку знайшли біля палацу, який зараз реставрується, виготовлена вона із свинцю. Такі печатки на шнурках привішувалися до документів і тим самим завірялася справжність цих документів».

За 20 років діяльності заповідник перетворився із простого краєзнавчого музею, який діє сезонно, на туристичний і науковий музейний центр, який не припиняє своєї діяльності цілий рік, розповідає Ігор Западенко. Додає: «Навіть зараз, коли є сніг, у нас є достатньо відвідувачів. І за підсумками ковідного цього року ми, фактично, вже майже наздогнали кількість туристів, яка у нас була у попередні роки. Що приваблює? Насамперед те, що наш експонат, Меджибізький замок, він реставрується і відновлюється».

За словами Ігоря Западенка, у них є багато цікавих археологічних знахідок, знайдених на території фортеці і в Меджибізькому регіоні. Саме вони представлені на виставці до 20-річчя заповідника.

«Це, не побоюся того слова, знахідки на рівні європейських музеїв. На виставці представлені експонати від Антських скарбів і, наприклад, до кахлів періоду Ренесансу гербових. Найцікавіша знахідка зараз знаходиться на консервації - це знахідка цього сезону, шахова фігура, яка датується Британським музеєм від IX до XIV століття. І ми зараз звертаємося до європейських колег з тим, щоб вони допомогли нам її зберегти і атрибутувати. Тут загалом виставка охоплює період від 1 мільйона 200 тисяч років до, буквально, ХХ століття», - каже Ігор Западенко.

У новій експозиції представлені 10 експонатів, зокрема, кахля короля Баторія, срібні талери часів Богдана Хмельницького та скляний келих з секретом, чаша якого з’єднується за допомогою різьби печатка Київської митрополії, знакових предметів для музею, розповідає директор державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Олег Погорілець. «Всі ці предмети, кожний з них має свою історію, має свою легенду і розповідає про те, що наша земля завжди була заселена людьми, завжди за неї воювали, завжди тут будували фортеці, завжди тут відбувалися військові сутички», - каже директор заповідника.

Переглянути експозицію «Скарби Межибізької фортеці» можна до травня 2022 року.

Читайте також

Вибір редакції

На початок