Перейти до основного змісту
280 разів винищувачі НАТО реагували на маневри літаків РФ біля кордонів Європи — коментує експерт

280 разів винищувачі НАТО реагували на маневри літаків РФ біля кордонів Європи — коментує експерт

Доповнено
280 разів винищувачі НАТО реагували на маневри літаків РФ біля кордонів Європи — коментує експерт
. Фото ілюстративне: ac.nato.int

За 2021 рік воєнні літаки НАТО 280 разів підіймалися у повітря для охорони повітряного простору країн-учасниць, коли російські розвідувальні винищувачі наближалися до кордону ЄС. Про це повідомляє пресслужба Північноатлантичного альянсу.

"У 2021 році винищувачі НАТО підіймалися в повітря близько 370 разів по всій Європі, в основному для перевірки літаків, що пролітають без попередження поблизу повітряного простору союзників. Близько 80% вильотів, усього 290, були здійснені у відповідь на польоти російських військових літаків", — йдеться в повідомленні.

Прессекретарка НАТО Оана Лунгеску, повідомила, що винищувачі НАТО чергують — в альянсі завжди робитимуть все необхідне для захисту та оборони всіх членів.

Відзначається, більшість перехоплень у 2021 році відбулося в Балтійському регіоні, де НАТО здійснює місію повітряного патрулювання Естонії, Латвії та Литви. У НАТО є аналогічні місії в Албанії, Чорногорії, Північної Македонії та Словенії. Також союзники також допомагають контролювати повітряний простір Румунії, Болгарії та Ісландії.

Повідомляється, що, як правило, перехоплення відбувалися без інцидентів, оскільки літаки НАТО злітають, щоб ідентифікувати літак, що наближається, і супроводити його з району. Лише поодинокі перехоплені літаки входили в повітряний простір прикордонних держав-членів НАТО.

За даними Альянсу, по всій Європі понад 60 літаків НАТО постійно перебувають у стані підвищеної готовності, готові відреагувати на незаплановані військові польоти, а також допомогти цивільним літакам, які втратили зв'язок з авіадиспетчерами з будь-якої причини — від технічних проблем до викрадення.

НАТО має два центри повітряних операцій — у Німеччині, що охоплює північ Європи, і один в Іспанії, що охоплює південь, — які відстежують повітряні переміщення по всій Європі.

Що означають ці польоти російських літаків — думка експерта

Коментуючи наближення російських літаків до кордонів із країнами НАТО, литовський військовий аналітик Даріус Антанаітіс розповів Суспільному, що Росія завжди використовує багато літаків, реактивних літаків, бомбардувальників близько до кордону з Балтійськими країнами, біля кордонів Євросоюзу і НАТО.

“Вони не реагують на жодні запити чи питання. У них немає жодного плану польотів, тож вони просто літають”, — сказав експерт.

За його словами, щоб побачити, хто літає і навіщо літає, повітряна поліція НАТО має підніматися і візуально перевіряти, який вид цього літака, щоб бути впевненим, що він не робить жодних підозрілих рухів чи дій.

“І що ми знаємо, що це постійно триває. Часом кількість польотів збільшується. Згідно з тим, що каже Росія, вони просто літають в Калінінградську область, але в будь-якому разі такі польоти небезпечні для цивільних літаків”, — сказав Антанаітіс.

За його словами, такі польоти російської авіації не відповідають міжнародним нормам і не відповідають міжнародним домовленостям. Ці польоти небезпечні для цивільних літаків, сказав аналітик.

“Вони не надають планів польоту, не попереджають і не відповідають на будь-які запити. Тож цивільні літаки не знають, куди ці судна летять, хто це і як змінюватимуть курс. Тож це додаткова робота для пілотів, щоб зрозуміти, що це за вид невпізнаного літаючого об'єкта, що літає поруч”, — пояснив Антанаітіс.

Говорячи про причини таких польотів російської сторони, експерт зазначив, що “це можна зрозуміти з російської перспективи”.

“Те, що ми бачимо зараз на кордоні з Україною, коли вони розгорнули війська, російські війська, на території Росії без жодного пояснення та зрозумілої кількості. Ми припускаємо, що це такий самий план”, — сказав експерт.

За його словами, також йдеться про показове шоу військ, що “ми майстри в Балтійському морі, ми керуємо тут, і нам байдуже, що вони про це думають”.

“Це типова російська зловісна поведінка”, — відзначив Даріус Антанаітіс. Просто тиснути без жодного сенсу, потім послаблювати цей тиск, а потім знову тримати всіх людей і країни в напрузі. Намагаючись уникнути зіткнень з цивільними літаками, сказав він.

Що відомо

  • 17 грудня Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР (а отже і України).
  • У відповідь США й НАТО тоді ж заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть. А МЗС України наголосило, що лише країна і НАТО вирішують, як розвиватимуться їхні відносини, зокрема що стосується розширення Альянсу.
  • 21 грудня речниця Білого Дому Джен Псакі заявила, що лише Україна та союзники по НАТО мають право ухвалювати рішення щодо розширення альянсу.
  • Того ж дня Володимир Путін заявив, що Російська Федерація прагне отримати від США безпекові гарантії, зокрема, про те, що поблизу Росії не будуть розміщені ракетні комплекси, націлені на Москву.
  • 22 грудня Північноатлантичний альянс привів свої сили швидкого реагування у стан підвищеної боєздатності у зв’язку із загрозою російського вторгнення.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Читайте також

НАТО має озброїти Україну, щоб відбити вторгнення путінської Росії — литовський дипломат

НАТО привела війська у стан підвищеної боєздатності через російську загрозу – Die Welt

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок