У Тернополі відкрили бронзовий макет історичної частини міста

У Тернополі відкрили бронзовий макет історичної частини міста

У Тернополі відкрили бронзовий макет історичної частини міста
Фото: Дана Сарабун/Суспільне

Якою була історична частина Тернополя наприкінці 18 століття тепер можна побачити на бронзовому макеті. Його встановили на вулиці Замковій поблизу фонтану Сльози Гронського. Також зобразили фортифікаційні мережі Тернополя 16-17 століття, які не збереглися до сьогодні, розповів куратор проєкту "Бронзовий Тернопіль" Дмитро Мулярчук.

Встановили макет неподалік Тернопільського замку. Його зобразили у вигляді папірусу. На ньому – Тернопіль кінця 18 століття від сучасних меж Надставної Церкви до бульвару Тараса Шевченка. За основу макету взяли деталізовану карту окружного інженера Антоніо Позареллі 1797 року. Це перша деталізована карта Тернополя часів Австро-Угорської імперії, Дмитро Мулярчук:

"Дуже детально описано кожний більш-менш вагомий історичний об’єкт. На цій мапі ми можемо побачити, де була школа, де була пошта, військові казарми, культові об’єкти".

У Тернополі відкрили бронзовий макет історичної частини міста
Дмитро Мулярчук. Фото: Дана Сарабун/Суспільне

Пунктирними лініями на карті зобразили межі поселення до 1540 року, а також розширення меж міста в 16 столітті.

"Вперше ми публічно на ній заявимо, покажемо, що історія міста насправді сягала до 1540 року насправді, бо є досить ґрунтовні аналітичні дослідження, які вказують, що насправді місто як поселення існувало і за часів Данила Галицького, і, можливо, ще раніше, за часів Римської імперії, за Трояна".

На мапі показані й вали, які були в Тернополі до 18 століття. Працювали над цим макетом два роки, каже Дмитро Мулярчук. Його виготовлення та встановлення коштувало 205 тисяч гривень. Це гроші з управління житлово-комунального господарства, розповів його начальник Олег Соколовський. Архітектор Данило Чепіль каже, макет встановили в одному з найбільш відвідуваних місць Тернополя:

"Якщо такі матеріали залишаться в архівах або в бібліотеках, то сучасне молоде покоління ніколи не піде їх шукати. Більшість людей також не побачить їх ніколи. А зробивши, так звану, "містобудівну біжутерію", прикрашаючи місто, ми включаємо не тільки туристів, а й наших містян в історію, щоб вони відчули те, що це місто давно європейське і який воно мало вигляд ще в найдавніші часи".

У Тернополі відкрили бронзовий макет історичної частини міста
За основу макету взяли деталізовану карту окружного інженера Антоніо Позареллі 1797 року. Фото: Дана Сарабун/Суспільне

"Бронзовий Тернопіль" започаткували в 2015 році, щоб відтворити архітектурні пам’ятки міста, які не збереглися до сьогодні. До цього встановили шість макетів – макет центральної частини довоєнного Тернополя початку XX століття, макет Тернопільського Парафіяльного костелу Матері Божої Неустанної Помочі, бронзовий макет першої державної Тернопільської гімназії, Макет площі Старий Ринок і Великої Синагоги і бронзова модель Довоєнної Ратуші 1884 року.

Читати також

Читайте нас у Telegram- екстрені новини

Підписуйтеся на Суспільне Тернопіль у Viber

Приєднуйтеся до нас в Instagram

Вибір редакції

На початок