На Тернопільщині відкрили виставку витинанок

На Тернопільщині відкрили виставку витинанок

На Тернопільщині відкрили виставку витинанок
Фото: Віта Білоус

У Бережанському краєзнавчому музеї відкрили виставку панно-витинанок в рамках проєкту "Стожари". Про це Суспільному розповіла керівниця декоративно-прикладного гуртка "Етномайстерня" Віта Білоус.

За її словами, співавторами проєкту виступили: Олена Різник, керівниця Зразкового молодіжного театру "Взори", Соломія Мартинишин, керівниця гуртка "Медіаграмотність" та заступниця з виховної роботи Бережанської ЗОШ №3 Ліліана Миханів.

Як розповіла Олена Різник, мистецький проєкт "Стожари" складається із семи витинанок-панно, які вказують на сім відомих віх в історії України.

Перша витинанка-панно "Ангел-хоронитель" є копією витинанки львівської майстрині Дарії Альошкіної.

На Тернопільщині відкрили виставку витинанок
У гуртку дівчата віком 10-12 років. Фото: Соломія Мартинишин

"Процес створення для кожної витинанки відбувався по-різному. Для початку обдумували, що де буде розміщено, як такого ескізу практично не створювалось. Після цього починали малювати. Перше – це створення начерку пропорції людини у повен зріст. Наступний етап – робота над одягом та головними деталями. Паралельно здійснюється пошук фотографій різноманітних елементів, які будуть зображені, оскільки все "з голови" не намалюєш. Якщо залишалося вільне місце на папері, думали, чим ще заповнити, проте це траплялося рідко. Оскільки малювати було складно, тому гуртківці не брали у цьому участь", – розповіла Віта Білоус.

На Тернопільщині відкрили виставку витинанок
Віта Білоус. Фото: Соломія Мартинишин

Після тогояк витинанка повністю намальована, учні приступали до вирізання. Різали витинанки канцелярськими різцями, каже майстриня:

"Великі деталі вирізали в першу чергу, оскільки вони найпростіші. Дрібні деталі я допомагала вирізати, тому що потрібно було бути дуже акуратним. Вирізати – це непроста робота, як і малювати. Потрібно вміти правильно тримати ніж, поставити правильно руки. Після тривалого вирізання починала боліти спина та пальці. Іноді з'являлись мозолі. Але, після відкриття витинанки, коли бачиш стільки приємних вражень, то забуваєш про те, що тебе щось болить чи є мозоль".

На Тернопільщині відкрили виставку витинанок
Різали витинанки канцелярськими різцями. Фото: Соломія Мартинишин

За словами Віти Білоус, перед тим як працювати над витинанкою, шукають символізм, історію, легенди, колористику:

"Кожна витинанка добре відпрацьована з філософської точки зору. Під час створення постійно думаєш про неї, коли маєш вільний час чи щось робиш, ти лягаєш і просинаєшся з цією думкою. Це триває до тих пір, поки не відбудеться відкриття. Вирізати витинанки мені подобається, як і гуртківцям. Це цікаво і знаєш, що в результаті в тебе вийде гарне панно".

На Тернопільщині відкрили виставку витинанок
Перед тим як працювати над витинанкою, шукають символізм, історію, легенди, колористику. Фото: Соломія Мартинишин

Виставка в Бережанському краєзнавчому музеї триватиме два місяці, її присвятили 30-річчю незалежності України, розповіла Віта Білоус.

На Тернопільщині відкрили виставку витинанок
Виставка в Бережанському краєзнавчому музеї триватиме два місяці. Фото: Соломія Мартинишин

Витинанка — вид народного декоративного мистецтва, зокрема українського. Включає сюжетні та орнаментальні прикраси житла — ажурні, силуетні тощо. Витинанці властива лаконічність й вишуканість зображальних засобів. Близька до неї техніка створення силуету.

Читати також

Читайте нас у Telegram- екстрені новини

Підписуйтеся на Суспільне Тернопіль у Viber

Приєднуйтеся до нас в Instagram

Вибір редакції

На початок