Антимонопольний комітет України 21 грудня оштрафував три компанії групи Roshen на загальну суму 283,6 мільйона гривень через зловживання монопольним становищем на ринку патоки. У Roshen назвали рішення "безпідставним і необґрунтованим", а також пов'язаним із ситуацією довкола Петра Порошенка, колишнього кінцевого власника компаній.
АМКУ раніше заявляв, що монопольне положення Roshen на ринку патоки виникло у 2018 році, коли Росія заборонила її імпорт. Після цього, у 2018-2020 роках, група Roshen була єдиним в Україні виробником патоки. Ціни на неї на ринку, стверджує АМКУ, змінювалися Roshen "безсистемно", а в деяких випадках група продавала свій товар за ексклюзивно низькими цінами – ймовірно, щоб не допустити переходу покупців до конкурента з Росії та східних областей України.
"Така відсутність зрозумілого механізму формування ціни на товар та умов отримання знижок для одних контрагентів може створювати переваги для інших, які, на відміну від перших, мають чітке розуміння щодо цін та обсягів придбання товару", – вважають в АМКУ.
Крім того, регулятор стверджує, що Roshen змінювала умови в договорах із покупцями патоки "без об’єктивно виправданих на те причин: порядок замовлення та погодження поставок товару, умови оплати товару, санкцій тощо".
Таким чином, АМКУ виявив два порушення групи Roshen:
- необґрунтоване підвищення цін на патоку й сиропи протягом квітня-червня 2018 року, лютого-березня 2019 року та у жовтні 2020 року;
- встановлення протягом 2018-2020 років різних умов до рівнозначних угод з покупцями цього товару без обґрунтованих причин.
На три компанії групи АМКУ наклав штрафи в розмірі 210,2 мільйона гривень, 47,6 мільйона гривень і майже 26 мільйона гривень. Крім того, компанії протягом двох місяців повинні припинити вказані порушення.
Доповнено 20:45. Компанія "Інтерстарч-Україна", яка була однією з оштрафованих АМКУ, назвала висновки регулятора "безпідставними та необґрунтованими" й заявила, що оскаржуватиме їх "усіма законними методами".
"Ми вважаємо, що дії АМКУ направлені виключно на політичне переслідування колишнього кінцевого бенефіціарного власника товариств, Порошенка Петра Олексійовича. Не випадково це рішення регулятора цілком збігається в часі із новою політично мотивованою атакою20 грудня Офіс генерального прокурора оголосив підозру Петру Порошенку за двома статтями Кримінального кодексу. Колишнього президента звинувачують у "державній зраді" та "сприянні тероризму". Йдеться про так звану "вугільну справу". Вона стосується розслідування схеми постачання вугілля з тимчасово окупованих територій та сприяння терористичним організаціям "ЛНР" та "ДНР" групою громадян України. Провадження розслідується СБУ і ДБР під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора за статтями про фінансування тероризму, державну зраду та створення терористичної організації. правоохоронної системи на п’ятого президента України", – заявили компанії.
Компанії, підконтрольні Roshen Europe B.V., належать Олексію Порошенку, старшому сину Петра Порошенка. Колишній президент України розпочав переоформлення свого бізнесу на старшого сина у 2019 році. До корпорації Roshen належать кондитерські фабрики в Києві, Кременчузі, Вінниці, а також Вінницький молочний завод, Бісквітний комплекс у Борисполі (Україна); Клайпедська кондитерська фабрика (Литва) та фабрика Bonbonetti Choco (Угорщина).
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!