У Тбілісі, на проспекті Руставелі зібралися тисячі прихильників експрезидента Грузії, громадянина України Міхеіла Саакашвілі. Він зараз перебуває в лікарні після голодування на знак протесту проти затримання. На акції, присвяченій до дня його народження, вони оголосили про масове голодування – поки політика не звільнять, передає Sputnik Georgia.
Увечері 21 грудня в центрі грузинської столиці відбулася мирна демонстрація, де з плакатами та гаслами звільнити політика із в'язниці виступили його прихильники.
Вони з'їхалися до грузинської столиці з різних регіонів країни. Демонстранти зібралися на площі Республіки та маршем дійшли до проспекту Руставелі, де розташований парламент. Загальна довжина проспекту, що простягнувся від площі Свободи до площі Руставелі — близько 1,5 км.
Під будівлею парламенту поставили сцену, на якій виступили політики. Мітингувальники прийшли з прапорами Грузії, України та політичної партії Саакашвілі "Єдиний національний рух", вигукували "Свободу Міхо!".
Голова опозиційної партії Грузії "Єдиний національний рух" Ніка МеліяНіка Мелія став популярним у Грузії у червні 2019-го. Тоді в сесійній залі парламенту на місце спікера сів комуніст з Держдуми Росії, голова Міжпарламентської асамблеї православ’я країн СНД Сергій Гаврилов. Після цього опозиційні депутати видворили Гаврилова із зали і закликали усіх небайдужих вийти на акції протесту, які згодом переросли у сутички з поліцією. Одним з лідерів мітингу став депутат від партії Саакашвілі ЄНР Ніка Мелія. Тоді на Мелію завели кримінальну справу. Як запобіжний захід обрали заставу та носіння електронного браслета. Після цієї справи ЄНР поставило Мелію на друге місце при формуванні списку опозиційного блоку на парламентських виборах у жовтні 2020-го. оголосив про початок масового голодування з вимогою звільнити президента 2003-2014 років Міхеіла Саакашвілі.
Що каже президент Зеленський
Володимир Зеленський 21 грудня розповів журналістам у Синьогорі Івано-Франківської області, де триває зустріч із послами України з усіх країн, що отримує листи Саакашвілі й хоче, аби українські лікарі потрапили до нього. “Про Саакашвілі... Скажу відверто, я отримую листи від нього, він отримує від мене інформацію”, — зазначив Зеленський. Під час перемовин із керівництвом Грузії президент ініціював зустріч ув'язненого українсько-грузинського політика із дівчиною та матір'ю.
“Єдине, я хотів би, щоб наші лікарі були долучені до процесу, із цим поки що затримка”, —підсумував Зеленський.
Раніше народна депутатка від "Слуги народу" Єлизавета Ясько після відвідання Саакашвілі у Горійському військовому шпиталі заявила, що у Саакашвілі часткова втрата пам'яті. У листопаді Саакашвілі припинив 50-денне голодування на знак протесту щодо його затримання в Грузії.
Що відомо
- 1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі прибув з України до Грузії. Своє рішення політик пояснив тим, що "хоче захищати волевиявлення громадян" на місцевих виборах в країні.
- Увечері того ж дня його затримали і доправили до в'язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти Саакашвілі відкрили нову справу — незаконний перетин грузинського кордону.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна повертатиме Саакашвілі, адже він має українське громадянство. При цьому Зеленський розповів, що був здивований тим, що Саакашвілі поїхав до Грузії, адже в Україні він очолює Виконавчий комітет реформ при Офісі президента. Водночас МЗС Грузії заявило, що Грузія не проводила переговорів з Україною щодо екстрадиції Саакашвілі.
- 14 листопада особистий лікар Саакашвілі Ніколоз Кіпшидзе повідомив, що політик дуже ослаб та вперше не зміг піднятися з ліжка. До Саакашвілі приїхала Уповноважена Верховної ради України з прав людини Людмила Денісова, однак їй відмовили у відвіданні експрезидента Грузії.
- У ніч 20 листопада Саакашвілі доправили у військовий шпиталь у місті Горі. Після цього політик погодився припинити голодування, яке тривало 50 днів, та почав харчуватися за спеціальною схемою.
- Місцеві вибори у Грузії завершилися поразкою "Єдиного національного руху" Саакашвілі. Його партія виграла лише в одному муніципалітеті з 15-ти.
Міхеіл Саакашвілі був президентом Грузії у 2004-2013 роках. У 2013 році він виїхав із країни. У Грузії проти нього порушені кримінальні справи, зокрема, заочно засуджено до ув'язнення. 2015 року Саакашвілі отримав українське громадянство і став головою Одеської обласної держадміністрації. Восени 2016 року він пішов у відставку, а у липні 2017 року президент Петро Порошенко підписав указ про припинення громадянства України Міхеїла Саакашвілі. У травні 2019 року новообраний президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Нині політик очолює Виконавчий комітет Національної ради реформ України.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!