Експертиза схвалила проєкт реконструкції Гостиного двору. Роботи планують завершити до березня 2022

Експертиза схвалила проєкт реконструкції Гостиного двору. Роботи планують завершити до березня 2022

Експертиза схвалила проєкт реконструкції Гостиного двору. Роботи планують завершити до березня 2022
Олександр Гончаров

Державна експертиза позитивно оцінила проєкт протиаварійних робіт у Гостиному дворі Києва. Згідно з ним, ремонт має розпочатися до кінця 2021 року й тривати до трьох місяців, а загальна вартість робіт становитиме 37,9 мільйона гривень.

Про це повідомила пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики.

Проєкт протиаварійних робіт передбачає:

  • чистку цегли, металевих елементів і залізобетонних перекриттів;
  • облаштування покриття парапету, перил;
  • розчищення внутрішнього подвір’я від будівельного сміття;
  • захист від потрапляння вологи на стіни;
  • перекриття в місцях демонтованих конструкцій тощо.

За словами міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка, тепер балансоутримувач Гостиного двору – Національний заповідник "Софія Київська" – має обрати виконавця через переговорну процедуру, і вже тоді протиаварійні роботи розпочнуться.

"Відновлення Гостиного двору є викликом через глобальну занедбаність пам’ятки. Ми розуміємо усю нагальність та критичність ситуації, особливо в контексті посилення зимових опадів", – додав Ткаченко і нагадав, що МКІП також закликає до розробки дорожньої карту реставрації й розвитку Гостиного двору в Києві.

Що відомо про Гостиний двір

Гостиний двір у Києві — монументальний торговий комплекс на Контрактовій площі на Подолі, частково зведений у 1809-1813 роках за проєктом архітектора Луїджі Руска. Пізніше він був перебудований у 1828-1833 роках за проєктом Андрія Меленського й наприкінці ХІХ століття, знесений і відбудований заново за раннім проєктом Руска архітекторкою Валентиною Шевченко у 1983-1990 роках.

26 квітня 2012 року депутати Київради надали дозвіл на розробку проєкту землеустрою ПАТ "Укрреставрація" для реконструкції будівлі під торговельно-офісний центр з гостьовою стоянкою. Через це у Гостинному дворі відбулись акції протесту.

У 2013 році голова КМДА Олександр Попов повідомив, що за рішенням Міністерства культури Гостиний двір та ще 30 будинків історичного Подолу набули правового статусу комплексу пам’яток містобудування місцевого значення. За його словами, тепер Гостиний двір буде не реконструйовано, а реставровано.

У червні 2014 року Київський апеляційний адмінсуд скасував рішення Київради про виділення землі забудовнику Гостиного двору під протиправну реконструкцію будівлі. Реставраційні роботи в Гостинному дворі тривають з зими 2013 року, до нині будівля стоїть без даху та вікон.

З 2018 року столична влада очікує на передачу Гостинного двору у власність громади. У лютому 2021 року мер Києва Віталій Кличко звернувся до уряду з проханням передати Гостинний двір громаді столиці для створення у ньому музею. З аналогічним проханням до прем'єр-міністра Шмигаля звернувся й міністр культури Олександр Ткаченко.

У березні Департамент охорони культурної спадщини КМДА подав позов в Окружний адмінсуд Києва до Фонду держмайна щодо охоронного договору на будівлю Гостинного двору. Того ж місяця Верховний суд повернув касаціюПеревірка судом третьої інстанції законності та обґрунтованості вироків і рішень суду, що набрали законної сили. ФДМ, зобов'язавши укласти охоронний договір і провести термінові протиаварійні роботи у будівлі Гостинного двору.

Читайте також

Публічні обговорення проєкту Генерального плану Києва почнуться 23 грудня – КМДА

У Києві запустили опитування щодо долі Гостиного двору

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок