Як БАДи впливають на організм людини: шкодять чи ні

Як БАДи впливають на організм людини: шкодять чи ні

Як БАДи впливають на організм людини: шкодять чи ні
УНІАН

12 листопада цього року на сайті Міністерства охорони здоров’я оприлюднили проєкт наказу, з переліком препаратів, які можна буде купити в аптеках. Це є деякі дієтичні добавки, що містять активну фармацевтичну речовину. Згідно з документом, виробники зможуть зареєструвати і продавати ці засоби, як лікарські. Це означає, що деякі біологічно-активні добавки для людей стануть доступнішими. Про біологічно активні добавки у програмі "Дебати. Тернопіль" розповіли Віктор Мацикур, президент Федерації фітнесу і бодібілдингу та Наталія Марків, директорка обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання.

Лікар-імунулог, алерголог, гастроентеролог, професор Тернопільського медуніверситету Ігор Господарський каже, біологічно активні добавки можуть нашкодити:

"В цю категорію потрапляють вітаміни та мікроелементи, які є вкрай необхідними для життєдіяльності організму, про їхню користь ніхто не буде сперечатися. Але, якщо у вас є алергія на якісь вітаміни, то у складі синтетичних добавок їх не варто вживати. Деякими вітамінами, чи мікроелементами можна завдати шкоди, адже їх можна передозувати. І не можна вживати цілий рік вітаміни та мікроелементи, як колись був такий підхід в Німеччині у 80-ті роки, коли їх пили постійно, а потім це призвело до росту онкозахворювань".

Ігор Господарський каже, у біологічно-активних добавках можуть міститися корисні для організму пробіотики. Але перед тим, як вживати БАДи, потрібно проконсультуватися з лікарем. Важливо правильно визначити тривалість прийому, дози, та які саме добавки обрати.

"До біологічно-активних добавок входять певні інші речовини, які часто є неперевірені. Певні молекули, які свого часу розроблялися, як потенційні медикаменти, але потім, наприклад, компанії-розробнику бракнуло грошей для того, щоб завершити вивчення цього препарату чи то синтетичного, чи біологічного походження, а ця речовина так і залишилася на рівні добавки", – розповів Господарський.

Психоневролог Тарас Іваніцький каже, деякі БАДи ефективні у лікуванні депресій і допомагають долати стреси. Лікар сам вживав добавки і вивчав їх ефективність протягом 6 років.

"Їх варто вживати вагітним, матерям, які годують немовлят грудьми, усім ослабленим, хворим, людям з різною патологією, спортсменам, щоб досягнути результатів. Вважаю, що без біодобавок не обійтися", – каже Іваніцький.

Директорка Тернопільського міського центру фізичного здоров’я населення Вікторія Безгубенко-Гнатишин каже, вживає БАДи для поліпшення здоров’я:

"В мене є проблема з щитовидною залозою, тому я споживаю додаткові медикаменти, які я купую, вони є добавкою до раціону харчування і підтримують мою щитовидну залозу та допомагають у сфері жіночого здоров’я, тому що щитоподібна залоза впливає на багато сфер життя. Відчуваю результат, коли споживаю, то стає легше".

Тернополянин Андрій Тернопільський розповідає, що вживав БАДи і на власному досвіді переконався, що вони корисні. Чоловік каже, що неякісні добавки можуть нашкодити:

"Впродовж своєї спортивної діяльності я вживав додаткове спортивне харчування. Я довіряю тим провідним фірмам, які працюють по вимогах, стандартах, сертифікації, які рекомендують спортивні лікарі. Виступаю проти біологічних добавок, які не є перевірені. Такі біодобавки є небезпечними для здоров’я, вони мають негативні наслідки. В мене також є приклади, коли знайомі вживали дешеві біологічно-активні добавки, то в них були алергічні реакції".

Психоневролог Тарас Іваніцький каже, що не потрібно переоцінювати користь БАДів:

"Поширюються різні міфи, що це є чудодійні ліки від усіх хвороб. Хочу закликати людей, щоб вони консультувалися в спеціалістів".

На початок