"Паспортизація" SIM-карт: чи потрібно впроваджувати в Україні та які ризики

"Паспортизація" SIM-карт: чи потрібно впроваджувати в Україні та які ризики

Ексклюзивно
"Паспортизація" SIM-карт: чи потрібно впроваджувати в Україні та які ризики
. AP

Продаж SIM-карт за пред'явленням паспорту — цю ініціативу не вперше обговорюють у парламенті. Її автори, зазвичай, апелюють до іноземного досвіду та роблять акцент на інформаційній безпеці такого продажу. Про те чи потрібно запроваджувати обов'язкову реєстрацію постачальників електронних комунікаційних послуг розповів Суспільному керівник сектору "ІТ та Телеком" Офісу ефективного регулювання BRDO Ігор Самоходський.

"Паспортизація" SIM-карт — нововведення чи формальність

"Це нововведення, оскільки прив’язувати SIM-карту чи ні до банківського рахунку є правом користувача. І на таку опцію розповсюджується банківська таємниця — банк не має права на розповсюдження інформації про власників телефонних номерів", — пояснив експерт.

На його думку, новація про зобов’язання кожного абонента реєструвати SIM-карти дійсно є нововведенням: "Власне, персоніфіковані абоненти контрактних електронних комунікаційних послуг уже є зареєстрованими, в Україні таких уже є 15-20%. Проте, ці люди здійснили цей вибір добровільно".

Як захищатимуть персональні дані клієнтів

"Хочу підкреслити, що зараз у новинах фігурує інформація про те, що вже з 1 січня абоненти повинні реєструвати свої SIM-карти. Але це не є правдою", — зазначив Ігор Самоходський.

Як відомо, закон "Про електронні комунікації", який набирає юридичної сили з 1 січня 2022 року не містить такої норми.

"У ньому навпаки прописано, що абоненти мають право бути анонімними", — додав керівник сектору "ІТ та Телеком" Офісу ефективного регулювання BRDO.

З чим пов’язані ініціативи обов’язкової паспортизації SIM-карт

На його думку, вона не є цілком справедливою. Досвід РФ, де є запровадженою така обов’язкова паспортизація, показує, що ця опція не допомогла захистити абонентів від шахраїв.

"Усі інструменти задля захисту абонентів — від того ж спаму або списання коштів, не працюють належним чином. Майже кожен українець є абонентом і отримує спам на свій телефон навіть від тих же самих операторів мобільного зв’язку. Ніхто не захищає абонентів насправді. Тому ні держава, комітети чи депутати робити цього не будуть", — розповів експерт.

Він вважає, що в такий спосіб силові служби хочуть мати спрощений доступ до інформації про власників телефонних номерів. Відзначається, що з обов’язковою "паспортизацією" SIM-карт ця процедура максимально спроститься, оскільки база власників телефонних номерів стане зручною у користуванні, великою і дуже доступною.

Якою може бути альтернатива

"З кіберзлочинністю є чимало проблем. Що стосується захисту абонентів, то слід покращувати операторські процедури, зокрема спосіб заміни SIM-карт. І боротися іншою стороною — шахраями, які вчиняють злочинні дії", — пояснив експерт.

Він нагадав, що паспортизація SIM-карт діє у Польщі, РФ, Туреччині та ще деяких Європейських країнах: "Ця опція не розв’язала проблеми з кіберзлочинністю. Натомість силові органи РФ та Туреччини у такий спосіб отримали легкий доступ до інформації про те, кому який номер телефону належить. Тому мені здається, що контроль за абонентами є однією із мотивацій для такої обов’язкової реєстрації".

Проте, кожен абонент за бажанням, якщо вважає, що ідентифікація допоможе йому себе захистити, все ж може пройти персоніфікацію добровільно.

Читайте також

Як захистити свої гроші. Список найпоширеніших схем кібершахраїв

Як зникнути з онлайну та знищити свої сліди в інтернеті

Що таке даркнет і чи справді він такий небезпечний

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок