В обласній бібліотеці для юнацтва імені Євгена Маланюка у Кропивницькому влаштували вечорниці до свята Андрія. Гості ворожили, брали участь у майстеркласах та дивилися концерт.
День Андрія (Калита) — це народно-християнське свято, яке відзначають 13 грудня. Вважається днем пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових – Андрія Первозваного.
Вечорниці на Андрія у бібліотеці влаштовують уп'яте, розповіла завідувачка центру соціокультурної діяльності Тетяна Букач. "З давніх-давен з цього дня починався цикл вечорниць. Вважалося, що до цього часу всі сільськогосподарські роботи завершилися, і молодь мала вільний час, могла повеселитися. Це була можливість знайти пару, з кимось подружитися. У кожному селі була хата, де відзначали це свято. В нашому місті такої хатою є наша книгозбірня".
О 16:00 бібліотека приймала відвідувачів. На вході працівники перевіряли COVID-сертифікати.
"Як на мене, суть свята Андрія: поворожити і обрати свою долю на наступний рік", – вважає одна з організаторок та членкиня громадської організації "СІЧ" Дар'я Білоконь. В одній із залів розмістили кімнату для ворожіння, де дівчина разом з іншою членкинею організації виконують роль ворожок. Дар'я вдягнена в традиційне українське вбрання. Розповіла, намисто взяла у бабусі, а вишиванку в мами. Її вишивали на весілля батьків.

Організаторки підготували декілька типів ворожінь. "Перше: в миску з водою кладемо свічку, а по краям – ліпимо папірці з іменами хлопців. До кого припливе свічка, той і твій суджений", – каже Дар'я Білоконь.

На першому поверсі бібліотеки майстриня Наталія Войтковська продавала новорічні кульки. Їх, розповіла, традиційно робить напередодні Нового Року. Кожна кулька – унікальна. "Мені подобається приносити людям радість. Вечорами я довго засиджують, до другої ночі. Якби чоловік не заганяв спати, то робила б їх усю ніч".


На другому поверсі працівниця бібліотеки разом з дітьми вирізали різдвяних ельфів.

О 16.30 розпочався концерт. Відвідувачів розважали танцями, співами, виставами та конкурсами. Зокрема – кусанням калити Обрядовий корж, що готується на свято Андрія.. "Є така традиція. Збираються багато парубків. Два головні герої – Коцюбинський та Калитинсьикй. Калитинський тримає калиту, Коцюбинський під'їжджає на коцюбі Кочергаі намагається дістати калиту. Хто дістає калиту, той гарний парубок, і в наступному році зустріне свою долю", – розповіла співорганізаторка конкурсу Катерина Ткачук.

За участь у конкурсах та вікторинах учасникам роздавали вареники з картоплею та капустою, гречану кашу та печиво з чаєм. "Це від наших друзів та спонсорів", – сказала Тетяна Букач.


Одна із відвідувачів – кропивничанка Богданна Бабенко. "Я ні на кого поки не ворожила, але мені подобається атмосфера. Дійсно відчувається свято, казка. Подобається, що почали привертати увагу до таких свят, а то здавалося, що їхній дух вже втрачений".
