Вакцинація під час вагітності: що каже тернопільський експерт

Вакцинація під час вагітності: що каже тернопільський експерт

Вакцинація під час вагітності: що каже тернопільський експерт

Вакцинація для вагітних є безпечною і її переваги очевидні. Про це під час прямого ефіру програми "Сьогодні. Головне" розповів акушер-гінеколог вищої категорії, завідувач жіночої консультації центру планування сім’ї обласного клінічного перинатального центру "Мати і дитина" Павло Кашуба.

За його словами, в Україні за 10 місяців захворіли на COVID-19 більш як 6 тисяч вагітних, із них 51 жінка померла. Усі померлі були не вакциновані, каже Павло Кашуба. Ті вакциновані, які все-таки захворіли, перенесли хворобу в легкій формі і не потребували госпіталізації.

За офіційними даними Сполучених Штатів Америки, де більш як 120 000 вагітних провакциновані, не було жодного ускладнення після вакцинації, зазначає лікар. За його словами, вагітні жінки знаходяться у групі ризику і короновірусна інфекція в них протікає набагато важче, ніж зазвичай у невагітних жінок. Якщо у хворої вагітної незначні клінічні прояви – втрата нюху, загальна слабкість, головні болі, то це легка форма і негативний вплив на плід буде мінімальним. Якщо це середня або важка ступінь, то може статися викидень, завмерла вагітність, а на пізніх термінах – передчасні пологи.

"Якщо діагностують пневмонію, то буде падати сатурація, тобто насичення киснем тканин і в такому випадку наступить внутрішньоутробна гіпоксія плоду, може виникнути синдром затримки розвитку, адже дитина буде недоотримувати кисень. Окрім того, це може призвести до загибелі дитини. У вагітних після вакцинації можуть бути певні реакції – незначний біль чи затвердіння в місці ін’єкції, також може бути загальна слабкість, невеликий озноб, іноді підіймається температура на 1-2 дні. Як правило, не більше 38 градусів", – каже Павло Кашуба.

Лікар розповів, породілля може спокійно після вакцинації продовжувати грудне вигодовування. Єдиним протипоказом для вакцинації є анафілактичний шок після введення першої дози вакцини. Є певна частина жінок, в яких є різного виду алергії. Їм лікар рекомендує перед вакцинацією консультацію в алерголога.

"Якщо вагітна вакцинувалася, то дитині передадуться антитіла через плаценту і це вже певний захист для дитини після народження. Вакцинувати вагітних можна лише 2 вакцинами – Moderna або Pfizer. Coronavac заборонений, оскільки не можна вводити ослаблений вірус", – розповів Павло Кашуба.

За його словами, трапляється так, що жінка, не бувши вагітною, вакцинувалася першою дозою Coronavac чи AstraZeneca, а потім дізналася що вона вагітна. В такому випадку другу дозу цієї вакцини не варто вводити до закінчення вагітності.

"За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я вакцинуватися можна у будь-який триместр вагітності, хоча багато акушерів схиляються до того, що вакцинуватися бажано після 13 тижня вагітності, коли вже повністю сформована дитина. Сьогодні багато молодих людей планують вагітність і вакцинуються на етапі планування. Під час щеплення вводиться частинка РНК, яка викликає в організмі імунну відповідь, тобто в ДНК вона не проникає і вплинути на репродуктивну функцію не може. Якщо жінка до вагітності перехворіла на COVID-19, то в неї є антитіла, але з часом вони знижуються і через 6 місяців повністю щезають, тому через пів року потрібно знову вакцинуватися, щоб повторно не захворіти", – каже Павло Кашуба.

Міністерство охорони здоров’я рекомендує вагітним також щепитися від грипу, дифтерії, правцю, коклюшу, якщо не робилася ревакцинація більш як 10 років. Вакцини бажано не поєднувати. Тобто, якщо вагітна вакцинувалася від грипу, то потрібно зачекати 14 днів і тоді можна щепитися від COVID-19, розповів лікар.

«Для того, щоб записатися на вакцинацію, потрібно зайти на сайт Тернопільського міського центру первинної медико-санітарної допомоги і обрати пункт вакцинації. Їх в Тернополі є 6. Перед вакцинацією не потрібно брати дозвіл у лікаря, не потрібно робити тест на вагітність. Єдине, якщо в людини є певні проблеми зі здоров’ям, то бажано звернутися до профільного фахівця і він дасть рекомендації», – зазначає Павло Кашуба

Читати також

  • Вакцинація в університетах Тернополя. Що відомо
На початок