Перейти до основного змісту
Коломойський облаштував у Запоріжжі криптоферму після купівлі дешевої електрики у держави — "Схеми"

Коломойський облаштував у Запоріжжі криптоферму після купівлі дешевої електрики у держави — "Схеми"

Коломойський облаштував у Запоріжжі криптоферму після купівлі дешевої електрики у держави — "Схеми"
.

Запорізький завод феросплавів, пов'язаний з бізнесменом Ігорем Коломойським, закупив з Китаю та Грузії обладнання для майнингу криптовалюти одночасно закупивши електроенергію зі знижкою.

Про це йдеться у розслідуванні програми "Схеми", спільного проєкту Радіо Свобода та UA:Перший.

Закупивши обладнання для майнінгу, завод отримав електроенергію від фірми "Юнайтед Енерджі" — трейдера, який також пов'язаний з Коломойським. "Юнайтед Енерджі" своєю чергою ще до початку закупівлі обладнання для майнінгу, у 2020 році закупила електрику на аукціоні "Енергоатому" зі знижкою: замість початкової вартості у 1,4 гривні, одна кВ/година обійшлася компанії у 1,15 гривні. Через це"Енергоатом" міг недоотримати майже 3 мільярди гривень із запланованих.

При цьому, як зазначили у коментарі журналістам аналітики енергоринку, правила аукціону були прописані таким чином, що унеможливлювали конкуренцію. Наразі проведення цього аукціону та попередніх вивчають у Національному антикорупційному бюро: на думку слідства, через поступки в ціні трейдеру Коломойського держава в особі "Енергоатому" могла недоотримати понад 4,35 мільярда гривень.

Тим часом з лютого 2021 року на Запорізький завод феросплавів почали прибувати великі партії обладнання для майнінгу криптовалют. Так, ще одна пов'язана з Коломойським компанія, грузинська Georgian Manganese, відвантажила понад 1200 блоків фірми Bitfury – на суму майже три мільйони доларів та ще близько 1400 блоків — у березні.

Водночас завод придбав у двох гонконзьких фірм 12,5 тисяч блоків обробки інформації та стільки ж блоків живлення фірми Bitmain за понад 6 мільйонів доларів.

Вся ця техніка використовується для виробництва біткоїнів. Усього в 2021 році ЗЗФ імпортував з Грузії та Китаю обладнання для майнінгу та допоміжні конструкції на суму майже 750 мільйонів гривень. При цьому частина техніка була імпортована через Чорноморський рибний порт, підконтрольній групі "Приват" Коломойського.

За підрахунками розслідувачів, якщо все закуплене обладнання працюватиме на повну потужність 24 години на добу, це може принести запорізькому заводу близько 80 біткоїнів на місяць. Станом на 8 грудня 2021 року – це понад 4 мільйони доларів.

При цьому, відповідаючи на запитання, навіщо заводу криптоферма, керівник ЗЗФ Павло Кравченко заявив, що це для заробітку. При цьому Запорізький завод феросплавів — один із найбільших у Європі виробників феросплавів (сплавів заліза з різними хімічними елементами.

"Щоб мати можливість заробляти гроші. Мати прибуток тоді, коли в мене немає реалізації основної нашої продукції. Це як запасний варіант, тому що той період, що ми пережили, коли то один цех не працює, то інший, то ми можемо продати, то ми не можемо продати", — заявив він.

Кравченко також стверджує, що обладнання було встановлене, однак запустити його немає можливості, "тому що обладнання треба підготувати, щоб воно працювало", а На уточнення щодо дешевої електроенергії, Кравченко відповів: "У нас її немає".

Що відомо

  • 23 вересня 2021-го Рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт президента Зеленського про статус олігархів. Розгляд супроводжувався суперечками в Раді і сутичками під парламентом але "за" проголосували 279 народних депутатів.
  • Згодом Рада ухвалила поправки до законопроєкту № 5599 про олігархів. Визначатиме, хто олігарх буде Рада нацбезпеки та оборони України.
  • Президент України Володимир Зеленський підписав закон про олігархів.
  • У травні секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що наразі в Україні до переліку олігархів можна віднести 13 людей.
  • За даними списку журналу Forbes, трійку найзаможніших українців продовжує очолювати олігарх Рінат Ахметов. Далі у десятці йдуть Віктор Пінчук, Констянтин Жеваго, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр і Галина Гереги, Петро Порошенко, Вадим Новінський, Олександр Ярославський та Юрій Костюк.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок