"Учитель на велосипеді розвозив завдання": як дистанційна освіта вплинула на підготовку до ЗНО

"Учитель на велосипеді розвозив завдання": як дистанційна освіта вплинула на підготовку до ЗНО

"Учитель на велосипеді розвозив завдання": як дистанційна освіта вплинула на підготовку до ЗНО

Як дистанційна освіта вплинула на якість підготовки випускників до зовнішнього незалежного оцінювання, та чи варто відвідувати онлайн-курси, замість репетиторів. Яку користь можна отримати з віддаленого навчання. Про це розповіла в ефірі Українського радіо експертка з питань шкільної освіти Оксана Макаренко.

Про дистанційне навчання

Українські соціологи у червні 2021 року провели опитування про оцінку якості дистанційної шкільної освіти. Результати опубліковані на сайті Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва.

45% громадян вважають, що рівень освіти в Україні середній, 44% — що низький. Якщо порівняти з липнем 2020-го кількість негативних оцінок зросла на 9%.

У територіальному розрізі найкраще оцінюють рівень середньої освіти на заході країни.

65% батьків виступають проти дистанційної освіти, водночас 50% сімей зі школярами вважають, що запровадження дистанційної освіти сприяло захисту їхніх родин від потенційного зараження коронавірусом.

"В Україні не проводять аналіз, наскільки пандемія вплинула на якість освіти. Світові дослідження проводять, є дані Світового банку, що у таких країнах, як Нідерланди і США, втрати в знаннях за період карантину були від трьох до дев’яти місяців у порівнянні з офлайн-заняттями", — зазначила пані Оксана.

Читайте також: Дистанційне навчання порушує право дітей на освіту — Денісова

"Це при тому що в цих державах діти були забезпечені комп’ютерами, хорошим робочим місцем, підручниками, матеріалами, швидкісним інтернетом. Тепер ці діти надолужують прогалини у навчаннях, вчителі зі школярами займаються додатково. На це західні уряди виділяють кошти вчителям, батьки за ці додаткові заняття не платять", — додала вона.

Про необхідні засоби для проведення віддалених уроків

За її словами, держава не визнає критичні втрати у знаннях від дистанційної освіти.

"Хоча більшість експертів вважають, що ситуація з дистанційним навчанням в Україні набагато гірша, ніж в інших країнах, б в нас за дуже оптимістичними прогнозами 12% сімей не були забезпечені елементарно навіть гаджетами, зокрема смартфонами, вже не кажучи про повноцінне робоче місце з комп’ютером і хорошим інтернетом", — зауважила Оксана Макаренко.

Вона нагадала, що в Україні чимало населених пунктів не забезпечені швидкісним інтернетом, який дозволяє проводити онлайн-урок, де вчитель може пояснювати тему.

Наявний інтернет дозволяє лише переслати в месенджері якісь завдання, зокрема фотокопію підручника, пояснила експертка.

"У нас дистанційне навчання відбувалося в двох режимах: коли вчитель щось пояснював у комп’ютері, а діти слухали. І були і такі діти, які не мали такої можливості, бо не було потокового відео. Тоді вчителі викручувалися, як могли", — зазначила Макаренко.

"Хтось (із вчителів — ред.) на велосипеді розвозив по домівках завдання і вкладав у поштові скриньки. Деякі вчителі просто в школі залишали зошити із завданнями, діти їх забирати і привозили із виконаними завданнями ці зошити назад", — розповіла Оксана Макаренко.

Про проблеми дистанційного навчання

"70% користувалися чатом у вайбері, де вчителі і учні переписувалися. Викладач давав завдання у чаті, а діти чи їхні батьки надсилали виконані вправи", — розповіла експертка.

"Дуже зросла напруга у взаєминах між вчителями і школярами, бо діти могли і вночі надсилати виконані завдання", — зазначила експертка з питань шкільної освіти.

Як вона розповіла, один батько двох дівчаток, менеджер великої корпорації, жалівся, що в нього декілька годин на тиждень йшло на складання розкладу в гугл-календарі для доньок.

Він з різних месенджерів збирав завдання, ставив дедлайн, визначав скільки часу займе їхнє виконання, щоб діти об’єктивно могли це виконати, поділилася пані Оксана.

Все це призвело до негативного ставлення до дистанційної форми навчання, хоча сама дистанційка не є злом, — підсумувала експртка.

"Те, як вона була організована в Україні призвело до повної дискредитації цієї форми навчання", — додала вона.

Про переваги "дистанційки"

"Насправді вона має і свої переваги. Школи, що змогли опанувати методики дистанційного навчання, онлайн-платформи, що змогли запропонувати хороші курси для дистанційного навчання, допомогли дітям досягнути кращих результатів", — зазначила Оксана Макаренко.

Наприклад, якщо дитина навчалася математики на безкоштовному українському ресурсі Khan Academy або EdEra або Prometheus, то учень міг покращити свої навчальні результати і стати більш успішним. Є переваги і недоліки в дистанційні, однак об’єктивних даних, що б визначити стало краще чи гірше, немає, розповіла пані Оксана.

Як зауважила експертка, пандемія ще більше поширила розрив між дітьми з хороших шкіл і дітей із закладів, де рівень підготовки посередній. Щоб вирівняти цей розрив дитині потрібно докласти багато зусиль. Хороша новина в тому, що пандемія дала і нові можливості. Інтернет космічно покращив цифрові навички вчителів, ринок вибухнув від пропозицій онлайн-курсів.

"Дитина може проглянути на онлайн-курсах саме ті уроки, в яких чогось не розуміє. Особливо це корисно в математиці, де учневі складно самому опанувати теми, бо якщо школяр одну тему з певних причин пропустив далі буде дедалі важче зрозуміти. Те ж саме стосується іноземних мов, де важко самому поставити вимову. Такі курси коштують дешевше, ніж репетитори — від 4 тисяч гривень на місяць. У Києві ціна репетитора від 350 до 700 грн на годину", — пояснила експертка.

Про репетиторів

Експертка нагадала, що є зручні сайти з послугами репетиторів і цілі спільноти, де люди радять того чи іншого викладача. Майже всі репетитори надають пробне безплатне заняття.

"Однак підготовка до ЗНО з репетиторами — доволі дорогий спосіб підготовки до ЗНО. Орієнтовно це вийде 300-400 євро на місяць, якщо готуватися з основних предметів. Трохи дешевше (200-300 євро) коштуватиме, якщо дитина займається в групі на підготовчих курсах. Є і безкоштовний спосіб підготовки до незалежного оцінювання", — зауважила Марченко.

Про онлайн-курси

"Є хороші курси онлайн, що підготувала освітня платформа EdEra. На розробку їм надало фінансову допомогу Посольство Великої Британії. Є цікаві курси з української мови та біології, де молоді хлопці і дівчата у сучасний спосіб зрозумілою мовою пояснюють для дітей складні теми", — розповіла Марченко.

"Є хороший ресурс Prometheus, що розробив курси з основних предметів для підготовки до ЗНО: математика, українська мова і література, історія України, англійська мова", —додала вона.

"Є безкоштовний проєкт, розроблений громадською організацією "Освіторія". Там є можливість зробити свого віртуального героя і разом із ним проходити та готуватися до ЗНО. Герою видають віртуальні гроші "вчибакси" за проходження певних тестів. Це захоплює дитину і через гру відбувається підготовка до ЗНО", — підсумувала вона.

Результати ЗНО

Останні результати ЗНО показують, що 30% дітей не змогли скласти математику на рівні "склав/не склав".

"Сучасних дітей потрібно мотивувати до знання. Те, що в Україні 30 випускників 2021 року із найкращими результатами Зовнішнього незалежного оцінювання отримають винагороду по 100 тисяч гривень, це може бути одним із мотиваторів до навчання", — сказала на останок пані Оксана.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок