День українського борщу: у чому унікальність цієї страви. Пояснює етнографиня

День українського борщу: у чому унікальність цієї страви. Пояснює етнографиня

Ексклюзивно
День українського борщу: у чому унікальність цієї страви. Пояснює етнографиня
УНІАН

Двадцять чотири народних депутати від різних фракцій зареєстрували у Верховній раді проєкт постанови "Про встановлення Дня українського борщу". Наразі документ розглядається у парламентському комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики. Автори називають "борщ" культовою українською стравою і пропонують встановити свято на другу суботу вересня. Про те наскільки важливий борщ для українців в ефірі Українського радіо розповіла етнографиня Галина Олійник.

Про походження слова "борщ"

"Борщ – слово українського походження, і, безсумнівно, сама страва є винятково українською. І немає нічого спільного зі "щі", оскільки їхнє походження є цілковито різним", – наголошує Олійник. За її словами, вважається, що слово борщ виникло від назви рослини борщівник, але достеменних свідчень цьому немає.

Етнографиня каже, що історичні документи XVI-XVII століття містять згадки про те, що українці сіяли навесні "борщ". Сьогодні вважається, що в давнину словом "борщ" називали однорічну овочеву культуру родини амарантових — буряк. Овоч потім заквашували, а листя часто додавали до складу страви. В етнографічних документах згадується про "поливку" та "борщ", де "поливка" — рідка страва, яка популярною була поміж не лише українців, а й поляків. Схожу їжу готували й болгари.

"Проте з радістю зауважу, що українці є не лише "борщоїдами" та "салоїдами". Тому задля пізнання української культури та звичаєвості, необхідно запровадити не лише День українського борщу, але й День українських традицій, щоби ми знали ким ми є, яким є наше походження, наші культурні джерела та історичні корені", – вважає етнографиня.

Про особливості вживання

За словами Галини Олійник, не їдять борщу лише 11 вересня, примовляючи: "Борщ — свій чоловік, простить, що його в цей день не варять". Цього дня за церковним календарем християни згадують Усікновення глави Іоанна Предтечі, коли побутує звичай не брати до рук ножа та круглих предметів, і не різати нічого, вшановуючи у такий спосіб Іоанна Хрестителя, який загинув мученицькою смертю.

"Заведено вважати, що борщ варили в Україні щоденно. І це не лише буденна страва до українського столу, але й окраса святкового – на Святий Вечір борщ є чи не першою стравою", – підкреслює етнографиня.

Як готують борщ

Галина Олійник зауважує, що борщове розмаїття є чималим: у піст борщ варили пісним, а в давнину в панських маєтках це була багата страва на м’ясі. Крім того, борщ можна зварити на курці або навіть на рибі. Узагалі обов’язково борщ має бути звареним на заквашеному буряку. Але борщ міг бути й без буряка.

Весною готували "ярий борщ" – з додаванням свіжих весняних трав: лободи, кропиви. Є "зелений борщ", коли до борщу додають щавель; "білий борщ" – переважає саме капуста; "пісний" або ж "голий" борщ, як називають його у Карпатах, що подають до столу на Святвечір. На Галичині готують борщ із "вушками" (маленькі вареники, наповнені грибами з засмажкою з цибулі та крихтами сухарів). Він здебільшого нагадує юшку, а "вушка", які є основою страви, можуть бути навіть з копійками всередині. Такою є особливість подачі страви на перший або ж другий Святвечір у Західній Україні.

"Українські жінки мистецьки варили борщ. Він "упрівав" у печі. За що вважався також "стравою світанків", оскільки варити цю унікальну страву національної кухні було прийнято в ранковий час", – каже Олійник.

Цікаві факти

Етнографиня згадує, що чималу популярність борщ здобув на Запорізькій Січі, де його готували чи не щоденно. На Полтавщині готують рибний борщ. А кожна господиня має свій рецепт борщу: навіть двічі зварити ідентичну страву практично неможливо.

На Тернопіллі існують "борщівські сорочки" – вишиванки з особливим орнаментом, вишитим чорними нитками; на уставці рукавів використовували також золоті нитки, щоби розбавити багату густо забиту вишивку. На борщівських теренах наречені, одягнені в такі багаті вишиванки, до вінця покривали голову чорною хусткою, що є унікальною традицією Тернопільщини.

"Борщ є стравою сьогодення українців. І розмаїття цього національного надбання є грандіозним", – стверджує Галина Олійник.

Що відомо

  • У грудні 2020 року Мінкульт повідомив, що хоче ініціювати внесення борщу до культурної спадщини ЮНЕСКО. А вже у березні 2021 року Міністерство культури направило до офісу ЮНЕСКО в Парижі досьє на борщ.
  • Український борщ опинився у списку 20 найсмачніших супів у світі за версією американського видання СNN.
  • Етнографиня з полтавського селища Опішні Олена Щербань започаткувала фестиваль борщу та відкрила музей цієї страви.
  • Відомий французький рейтинг ресторанів Michelin у пресрелізі гастрогіду московськими ресторанами назвав український борщ стравою російської кухні. Після втручання дипломатів представники компанії вибачились і виправили помилку.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок