Референдум 1 грудня 1991-го: як його запам'ятали рівненські рухівці

Референдум 1 грудня 1991-го: як його запам'ятали рівненські рухівці

Референдум 1 грудня 1991-го: як його запам'ятали рівненські рухівці
Суспільне Рівне

1 грудня минає 30-та річниця з дня Всеукраїнського референдуму. Тоді 96% жителів Рівненщини підтримали Акт проголошення незалежності України. З яким настроєм рівняни прийшли до дільниць, та як пригадують той день Суспільному розповіли учасники подій, тодішні рухівці, депутати Рівнеради Микола Вараницький й Тетяна Редюк.

У перший день грудня 1991-го року жителі України прийшли на виборчі дільниці, щоб підтримати Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня того ж року Верховною Радою. На той час Микола Вараницький й Тетяна Редюк були депутатами Рівнеради від "Народного руху".

Тодішні депутати розповідають, що працювали з виборцями почали іще з 24-го серпня й агітували їх підтримати відповідний Акт.

"Більшість людей хотіли незалежності, багато людей дозріли вже до того. А серед комуністів було багато людей теж націонал-комуністами, то вони і їхні сім'ї підтримували Рух. Ми мали підтримку, коли проводили боротьбу і на великих мітингах ми завжди відчували підтримку багатьох комуністів. Вони ж все-таки, за своєю суттю, більшість — українці. Тож бачили зло, яке чинила партія, тому й вирішили підтримати в цей момент, бути причетними до такої великої справи", — пояснює депутатка Рівнеради I скликання Тетяна Редюк.

На відео, датоване першим грудня 1991-го року, рівнянин Олександр Демчик опитував рівнян, які йшли голосувати.

"Люди надіялися на краще. У кожного була своя мета, за що вони голосували. Ясно, ми, ідейні, голосували за ідею. Можливо, хтось іще голосував за дешеву ковбасу. Хотіли більше справедливості, більше якогось захисту, соціального в тому числі", — каже депутат Рівнеради I скликання Микола Вараницький.

У Референдумі 1-го грудня 1991-го року взяло участь понад 757 тисяч жителів Рівненщини. Майже 727 тисяч проголосували "за" незалежність України, що склало майже 96% від загальної кількості виборців. "Ні" незалежності сказали понад 19 тисяч, це менше ніж 3% тих, хто брав участь у голосуванні.

Що відомо

  • 1 грудня 1991 року за незалежність України проголосував 91% учасників референдуму.
  • Всеукраїнський референдум відбувся в один день із першими виборами Президента України. Першим Президентом став уродженець села Великий Житин Рівненського району Леонід Кравчук.

Читайте також

  • "Були переконані, що все залежить від нас". Кропивничанин розповів про референдум щодо незалежності України.
  • Якщо не скажемо "Так", Богу не потрібен такий народ: як у Чернігові агітували прийти на Референдум

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок