На Тернопільщині понад 700 осіб мають ВІЛ-позитивний статус

На Тернопільщині понад 700 осіб мають ВІЛ-позитивний статус

На Тернопільщині понад 700 осіб мають ВІЛ-позитивний статус Суспільне Тернопіль

Понад 700 жителів Тернопільщини на сьогодні мають ВІЛ-позитивний статус. Про це розповіла лікарка-епідеміологиня Тамара Буртняк. За її словами, десятеро з них – діти. Жінка каже, частіше люди звертаються до лікарів на пізніх стадіях захворювання, а через пандемію коронавірусу за останній рік зменшилась й кількість обстежень.

Тернополянин Олег має ВІЛ-позитивний статус. Чоловік розповів, що інфікований дізнався 8 років тому:

"На той час мав стосунки, партнерка повідомила, що в неї виявили ВІЛ, щоб я також пішов обстежитися. Я звернувся в медичний заклад, здав аналіз, ВІЛ у мене підтвердили".

Чоловік розповів, як на це відреагували його близькі:

"Труднощів не було. Чи це в мене так попадали лікарі, близьке оточення відреагувало. Все пройшло дуже легко і спокійно. Хоча знаю, що в деяких ВІЛ-позитивних людей були досить печальні ситуації, що і сім’я відверталась, друзі не розуміли, були випадки, що і з роботи звільняли".

З моменту, коли дізнався про свій статус, Олег раз на рік обстежується та раз на три місяці отримує ліки. Вони є безкоштовні.

"Особливо життя не змінилось, приймаю таблетку раз в день, живу далі спокійно", – каже Олег.

Лікарка-лаборантка Юлія Качуряк розповіла, кров ВІЛ-інфікованих у Центрі профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу досліджують з допомогою проточний цитометра, він єдиний в області.

"Є такі спеціальні клітини, які найбільше уражаються вірусом ВІЛ-інфекції. Для того, щоб контролювати стан здоров’я ВІЛ-інфікованого пацієнта, ми на цьому апараті маємо можливість порахувати кількість цих клітин. Якщо імунна система показує, що не справляється з інфекцією, то відповідно корегують його АРТ-терапію", – каже Юлія Качуряк.

На Тернопільщині понад 700 осіб мають ВІЛ-позитивний статусСуспільне Тернопіль

Юлія Качуряк

Перевіритись на ВІЛ у Центр профілактики прийшла тернополянка Ольга. Вона розповіла, що дослідження робить раз на рік:

"Відвідую стоматолога, і відвідую манікюр, а 100 % гарантії немає, що там все добре продезінфіковано. Є ризики захворіти. Я для себе стараюсь здавати".

Після 15 хвилин очікування Ольга отримала результат. Він – негативний.

"У разі позитивного тесту людина відправляється до лікаря-інфекціоніста на консультацію і визначення подальших дій з пацієнтом", – каже лаборантка Ольга Чапльовська.

На Тернопільщині понад 700 осіб мають ВІЛ-позитивний статусСуспільне Тернопіль

Лаборантка Ольга Чапльовська

Через пандемію коронавірусу в області зменшились кількість обстежень на ВІЛ порівняно з минулим роком. Про це розповіла лікарка-епідеміологиня Тамара Буртняк. За її словами, в цьому році захворювання виявили у 52 людей.

"Основний шлях передачі, як і в попередні роки є статевий. Він становить на сьогодні більше 80%. При тому, зустрічаються випадки не тільки гетеросексуальних контактів, а й гомосексуальних контактів у молодих людей. Що характерно в цьому році, що збільшилась кількість майже на 50% випадків ВІЛ-інфекції на термінальних стадіях, в стадії СНІДУ, коли ми не можемо таким людям допомогти", – каже лікарка-епідеміологиня.

На Тернопільщині понад 700 осіб мають ВІЛ-позитивний статусСуспільне Тернопіль

Ольга Чапльовська

Завідувачка відділення профілактики Софія Заяць розповіла, які симптоми можуть свідчити про наявність ВІЛ-інфекції:

"У когось це може бути збільшення лімфатичних вузлів, чи кандидоз ротової порожнини, чи якісь банальні висипки або діареї, а в когось це може проявитись, як легенева, позалегенева форма туберкульозу. Але багато років (у когось це – 5, у когось – 2, у когось – 10) вона взагалі не проявляється".

На Тернопільщині понад 700 осіб мають ВІЛ-позитивний статусСуспільне Тернопіль

Завідувачка відділення профілактики Софія Заяць

1 грудня світ відзначає День боротьби зі СНІДом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 23,3 мільйона отримують антиретровірусне лікування. Відповідно до даних ООН, кількість випадків СНІДу за останні роки скоротилась на 20%. Водночас в Україні показник захворюваності серед дорослого населення складає 1,1% – щодня реєструється 48,5 випадків захворювання на ВІЛ.

Що відомо

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди