Посол України закликав Німеччину компенсувати втрати культури під час нацистської окупації

Посол України закликав Німеччину компенсувати втрати культури під час нацистської окупації

Посол України закликав Німеччину компенсувати втрати культури під час нацистської окупації
Андрій Мельник, фото: Посольство України у ФРН

Україна має право розраховувати на компенсацію з боку Німеччини як за втрачені під час Другої світової війни культурні цінності, так і за переданий ФРН безкорисливо 20 років тому безцінний архів Баха. Відповідну заяву опублікувало Посольство України у Федеративній Республіці Німеччина.

Лист посла України у ФРН Андрія Мельника став відповіддю на запрошення графа цу Кастель-Кастель на святковий концерт у Берлінському соборі з нагоди 20-річчя передачі архіву Берлінської співочої академії Німеччині. Посол України пише, що Україна не отримала "крок у відповідь" від Німеччини за переданий 20 років тому архів Баха:

"Німецькому уряду було наголошено, що українська сторона очікує кроків з боку Німеччини: як з точки зору компенсації за величезні втрати культурної спадщини України під час нацистської окупації, так і з точки зору політичної підтримки моєї Батьківщини на шляху до членства в ЄС", — йдеться в листі.

Офіційні пропозиції українського уряду, згідно з якими Німеччина могла б, наприклад, створити "Компенсаційний фонд воєнних втрат" для закупівлі найбільш постраждалим вітчизняним музеям цінних артоб'єктів світового рівня, ігноруються, зауважує Мельник.

Як передає Укрінформ, посол зазначає, що впродовж кількох останніх років неодноразово звертався як до відповідних культурних закладів, так і до відомства канцлера та Федерального міністерства закордонних справ з пропозиціями запустити важливі українсько-німецькі ініціативи у контексті передачі архіву Баха. Зокрема, йшлося про можливість започаткування щорічного двостороннього музичного фестивалю Баха або ж про багатомільйонну програму фінансування класичної музики в Україні (оркестри, юні таланти тощо). "На жаль, ми наштовхнулися на глуху стіну нерозуміння", — констатує дипломат.

За його словами, поки Берлін і надалі відмовлятиме Києву в серйозній дискусії про історичну відповідальність Німеччини перед Україною, особливо у сфері репарацій втраченої культурної спадщини, поки у Німеччині нехтуватимуть законними інтересами і правами України, двосторонній діалог залишатиметься обтяженим.

Мельник також нагадує у листі, що Україна за час окупації Вермахтом була повністю спустошена. Не лише загинули мільйони людей, але й сильно постраждала багата культурна спадщина України: понад пів мільйона цінних музейних експонатів, 46 мільйонів архівних матеріалів і 50 мільйонів книг безслідно зникли під час німецької окупації. На Україну припадає в цілому 73% від загальних втрат культурних цінностей СРСР, зазначив Мельник. Після Другої світової війни музичне зібрання Академії співу, до якої належали й архіви Баха, становила невід'ємну частину Національного архівного фонду УРСР, а після 1991 року — незалежної України.

Що відомо

  • Унікальний архів нот Баха, культурна вартість якого неоціненна, а матеріальна перевищує десятки мільярдів євро, був переданий за президентства Леоніда Кучми уряду Герхарда Шредера в 2001 році.
  • Серед української громадськості досі точаться гарячі дискусії, чи був цей суперечливий політичний крок тодішньої влади доречним і юридично допустимим. До того ж український парламент не надав згоди на це.

Читайте також

Скільки б заробляли Бах, Моцарт і Бетховен у Spotify?

10 геніальних українських художників, яких знає увесь світ

У Львові депутати не розглянули петицію про демонтаж пам'ятника Францу Ксаверу Моцарту. Що відомо

Вибір редакції

На початок