В архіві Тернопільщини зберігаються 50 справ, пов’язаних із Голодомором 1932-1933 років

В архіві Тернопільщини зберігаються 50 справ, пов’язаних із Голодомором 1932-1933 років

В архіві Тернопільщини зберігаються 50 справ, пов’язаних із Голодомором 1932-1933 років
Суспільне Тернопіль

50 справ, пов’язаних з Голодомором 1932- 1933 років зберігаються в державному архіві Тернопільщини. Про це розповів директор обласного державного архіву Федір Полянський.

За його словами, це документи польської влади, організації українських націоналістів та радянські кримінальні справи.

На Тернопільщині діяли 20 комітетів порятунку України, розповідає Федір Полянський. Члени цих комітетів рятували людей від голоду. Про це свідчать записи кримінальних справ, які зберігаються в обласному архіві.

"Вивчаючи ці документи, ми можемо стверджувати, що українці Галичини не стояли осторонь, а проводили інформаційні акції, мітинги, протести, збирали кошти і робили весь комплекс заходів, щоб допомогти українцям, яким вдалося перетнути кордон, або полегшити страждання людей на території Наддніпрянської України. Можемо говорити про те, що на Тернопільщині наші краяни знали про факти Голодомору. Було донесено, що Радянський карально – репресивний режим жорстоким чином розправлялася за те, що українці хочуть мати якісь права і свободи", – каже Полянський.

В архіві Тернопільщини зберігаються 50 справ, пов’язаних із Голодомором 1932- 1933 років
Федір Полянський. Суспільне Тернопіль

Директор показав кримінальну справу Степана Шипелявого. Він був головою бучацького повітового комітету порятунку України. За це його репресувала радянська влада, каже Федір Полянський:

"Постановили Шипелявого Степана Ільковича, як соціально – небезпечного елемента, ув'язнити у виправний трудовий табір на 8 років. Вирок від 25 січня 1940 року".

До цієї справи долучені речові докази, каже Федір Полянський. Серед них документи, які свідчать про політичну і громадську діяльність Степана Шипелявого:

"В даному доносі розповідається про те, що люди, які брали участь в громадських організаціях чи в “Просвіті” чи комітеті рятунку України. Дані свідчення були підставою для майбутніх слідчих дій".

День пам`яті жертв Голодоморів – це щорічний національний пам’ятний день, який відзначають у четверту суботу листопада. Запровадив його президент України Леонід Кучма у 1998 році. Українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Наймасштабнішим був Голод 1932-1933 років, його нині називають геноцидом українського народу – тоді загинуло майже 4 мільйони людей.

Читати також

На початок