Сало на ринках Кіровоградської області майже вдвічі дорожче за свинину. Його кілограм пів року тому можна було купити за 20 гривень, нині коштує 40. Найдорожче, яке коштувало сто, продають за двісті гривень. Суспільне з’ясовувало, що вплинуло на подорожчання.
Ринок ”Колгоспний” у Кропивницькому
Кілограм найдешевшого сала, товщина якого – один сантиметр, можна купити за 30 гривень. Найдорожче коштує 200 гривень за кілограм. За словами продавчині Тетяни Тичини, яка продає свинину на ринку протягом 19 років, таких цін на сало не було: ”Пів року тому максимальна ціна була 120-130 гривень. Зараз же свинина, ошийок, дешевше за сало. Є сало за 120, 140 і 180 гривень”.

Кропивничанка Олена Бабіна приходить на ринок купувати сало раз на місяць. Частіше, сказала, не може, бо дорого – востаннє брала сало за ціною 200 гривень за кілограм.
Відколи сало подорожчало, кілограмами не купує – розповіла жителька села Лісове Кропивницького району Ніна Шпильова: ”Чоловіку купую – там 300 грамів. Дуже рідко”.
Господарство з вирощування свиней в селі Рівне Новоукраїнського району
У господарстві вирощують 4,5 тисячі свиней. Завідувач свиноферми Володимир Тарасенко розповів, що з дня народження їх утримують 165-170 днів: ”М’ясні свині виростають на 10-15 днів швидше, ніж сальні. Сальних свиней нерентабельно утримувати”.

Керівник господарства Микола Макодзеба сказав, що дорожчає й харчування для свиней: ”Подорожчали зернові культури. Свинарство прибутків багато не дає. Вважаю, держава має втрутитись”.
Ціну на сало формує ринок, розповів Микола Макодзеба. З його слів, сало ніколи не було дорожчим за м’ясо: ”Сьогодні ж сало вдвічі дорожче ніж м’ясо. Тому що свині пішли м’ясні, сала вони мало дають”.
Читайте також: На Кіровоградщині ціна кілограма цукру зросте на 10%. Чим здорожчання пояснюють виробники.
Чи регулює держава ціни на сало
Державного регулювання цін на сало немає, пояснив заступник начальника відділу обласного департаменту агропромислового розвитку Олександра Цвілюк. Свиней в області вирощують 104 господарства. Порівняно з минулим роком, їх стало на п’ять менше: ”Більшість господарств займаються м’ясом. Салом не займаються. Тому, відповідно, й ціна на сало збільшується”.
Що може змінитися
Експрацівник київського інституту світової економіки Всеволод Степанюк розповів, що в Україні зменшується обсяг вирощування свиней приватними підприємствами. Пов’язує це зі збільшенням імпорту свинини: ”Близько половини свинини в Україні – це імпортна свинина з Польщі, Данії, Нідерландів, де існує значна дотація на вирощування свинини, за рахунок чого вона дешевша”.
Ситуацію може змінити підтримка і стимулювання місцевих виробників, які вирощують свиней, на державному рівні.