Про вакцини, бустерну дозу, ліки проти COVID-19 та страх щеплення — пояснює запорізька професорка

Про вакцини, бустерну дозу, ліки проти COVID-19 та страх щеплення — пояснює запорізька професорка

Про вакцини, бустерну дозу, ліки проти COVID-19 та страх щеплення — пояснює запорізька професорка
Олена Усачова. Колаж: Суспільне Запоріжжя

Про те, як працюють вакцини від COVID-19, навіщо потрібні бустерні дози та чи зможуть пігулки замінити щеплення, під час спецефіру "Червона зона", який одночасно транслювався на регіональних телеканалах "Суспільне Запоріжжя", "ТВ-5" та "Z", розповіла Олена Усачова професорка, докторка медичних наук, завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб Запорізького державного медичного університету.

Про відмінності різних вакцин

В чому особливості та різниця вакцин, які наразі сертифіковані в Україні?

— Дійсно на території України та в більшості країнах є чотири вакцини. Якщо розглядати Україну, це Pfizer та Moderna, це так скажемо подібні мРНКМатрична рибонуклеїнова кислота — тип РНК, що відповідає за перенесення інформації про первинну структуру білків від ДНК до місць синтезу білків.-вакцини. Також є AstraZeneca, так звана векторна вакцина та Coronovak, яка має у своєму складі "вбитий", неактивний вірус.

Читайте також: Вакцина від COVID-19 не може заразити людину, бо у її складі немає живого вірусу. Пояснює МОЗ

Щодо мРНК вакцин технологія їх створення відома ще з 90-х років минулого століття, але дозвіл на її використання компанії отримали тільки зараз під час пандемії коронавірусу. Чому?

— Не стільки технологія використання та вироблення вакцин-мРНК була відома, а була відома вже кілька десятиліть сама технологія отримання мРНК. Були дві основні проблеми щодо використання самих вакцин. Перша — організм людини, його імунна система розпізнавала мРНК раніше, ніж вона потрапляла всередину клітини, та фактично вбивала її. Ця проблема була вирішена додаванням уридинуХімічна сполука природного походження.. І друга проблема, щодо створення оболонки на цю мРНК, такої оболонки, яка буде перетинати бар’єр клітини. І ця оболонка була створена відносно нещодавно, це ліпіднаЛіпіди — це група органічних речовин, що входять до складу живих організмів і характеризуються нерозчинністю у воді та розчинністю в неполярних розчинниках, як-от діетилетер, хлороформ та бензен. Це визначення об'єднує велику кількість сполук різних за хімічною природою, зокрема таких, як жирні кислоти, воски, фосфоліпіди, стероїди та багато інших. оболонка.

І коли виникла епідемічна ситуація щодо коронавірусної інфекції, стало зрозуміло, що ми не можемо покладатися на те, щоб створювати велику кількість самого вірусу. Тому що вбита вакцина потребує великої кількості вірусу. Щодо мРНК-вакцин, то отримання одного матеріалу, його секвенуванняВизначення первинної структури ДНК або РНК., і продукція дає можливість дуже швидко виробляти велику кількість вакцини. Ось тоді згадали, зробили прорив щодо використання.

Про повторне щеплення та бустерні дози

Генеральний директор компанії BioNTechКомпанія, яка розробила разом з Pfizer вакцину СOMIRNATY Угур Шахін вважає, що бустерна доза необхідна, й далі проходити ревакцинацію від коронавірусу швидше за все буде потрібно щороку. Прокоментуйте цю заяву.

— Можливо так. Якщо людина один раз зустрічається з антигеном, в неї виробляється певний рівень антитіл, певний рівень імунного захисту, але згодом, активність його знижується, та вже доведено, що високі рівні антитіл зберігаються до 6-7 місяців після вакцинації, та після того, як перенесена хвороба. А десь до 9-12 місяця знижується кількість антитіл, знижується напруженість клітинної ланки імунітету. Тому, як нагадування, треба, скоріш за все, бустерна доза.

Це можна порівняти з вакцинами від грипу, щеплення від якого щосезонне?

— Так, бустерні дози використовуються відносно багатьох вакцин, особливо тих, які не є живими вакцинами. І вакцина проти гепатиту В, інші "вбиті" вакцини, вони всі використовують обов’язково бустерну дозу. Це не нова система.

Чи треба вакцинуватися після того, як перехворів?

— Треба вакцинуватися після того, як перехворів, тому що це є фактично бустерна доза. Тобто захворювання дорівнює першому веденню вакцини.

Читайте також: Про вакцинацію, побічні ефекти та імунітет. Розповідає голова офісу ВООЗ в Україні

Про ліки проти COVID-19

Європейське агентство з лікарських засобів рекомендувало застосування пігулок від коронавірусу компанії Merck та вже почало оцінку пігулок від компанії Pfizer. Ці пігулки – альтернатива вакцині чи додатковий інструмент.

— Пігулки, це спроба запобігти розмноженню вірусу, який вже потрапив в організм людини. Тобто це, фактично, лікування. Вже відомі внутрішньовенні препарати, які є дієвими для запобігання розмноження вірусу, але через те, що вони внутрішньовенні ми не можемо використовувати їх на амбулаторній ланці. Щодо пігулок вони рекомендуються пацієнтам, які мають небезпечні фактори перебігу коронавірусної інфекції та при цьому є факт інфікування, тобто це лікування. Щодо вакцинації, то це профілактика.

Про вітчизняну вакцину

В Україні, у Львові, заявили, що створили дві вітчизняні вакцини. Одна з них зараз досліджується у Польщі. Які у них перспективи?

— Дійсно наші науковці працюють над тим, щоб була вакцина українського винахідництва. Але ж є кілька проблем. Перша проблема – це те, що на жаль, в Україні немає лабораторій, які мають змогу працювати з живим вірусом, мають змогу підтвердити, що це ефективна вакцина. Тому нам для підтвердження треба використовувати інші країні. По-друге, у нас немає технічних можливостей для виробництва цих вакцин. Ті вакцини, які є та розробляються, перебувають на доклінічній ланці випробування.

Про точність тестів на антитіла

Фіксувалися випадки, коли людина після вакцинації робила тест на антитіла, а їх не було. Про що це говорить?

— Дуже важливим є термін, коли людина робить тест на антитіла. Такий тест потрібно робити не раніше ніж через 3-4 тижні після першої дози, а ще краще після другої дози. Але, по-перше, дійсно є близько 4% людей, які взагалі не реагують виробленням антитіл на будь-який антиген, тобто на будь-яку вакцину. По-друге, тест-системи, які дають нам можливість сказати, чи є антитіла, чи нема — вони здебільшого скринінгові, та у них дуже часто буває низька чутливість. Тому негативний результат не завжди насправді є негативним.

Про страх щепитися

Чому на вашу думку люди бояться щеплень та чи довіряєте ви особисто сучасним вакцинам від COVID-19?

— Я довіряю сучасним вакцинам та щепилася у Запоріжжі однією з перших, і щепила свою родину, всіх близьких. Вони довіряють мені, та тому, що я говорю. Я думаю, що є кілька проблем щодо вакцинації: по-перше, це не завжди розуміння механізму, на які впливають саме вакцини. А ще – така потужна антивакцинальна компанія, якій чомусь наші люди більше довіряють, якимось чуткам, ніж інформації від професіоналів. Чомусь ми думаємо, що професіонали можуть обманювати, а людина з вулиці знає краще.

Що відомо

  • 23 листопада до Запорізької області надійшла партія вакцини Moderna. Наразі у Запорізькій області для вакцинації доступні чотири вакцини: Pfizer, CoronaVac, Moderna, AstraZeneca.
  • 16 листопада в Україні запрацювала інтерактивна мапа вакцинації. Зокрема запоріжці можуть дізнатися про наявність вакцини у найближчому пункті щеплення.
  • 19 листопада у Запоріжжі презентували пересувний мобільний пункт для щеплень. Ним служить автобус комунального підприємства "Запоріжелектротранс", який переобладнали для вакцинації проти COVID-19.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди