Безпека у пансіонатах для літніх людей на Харківщині: що змінилося після пожежі у "Золотому часі"

Безпека у пансіонатах для літніх людей на Харківщині: що змінилося після пожежі у "Золотому часі"

Ексклюзивно
Безпека у пансіонатах для літніх людей на Харківщині: що змінилося після пожежі у "Золотому часі"
Суспільне Харків

З часу пожежі у приватному закладі "Золотий час", де загинули 15 літніх людей, на ринку соціальних послуг в Україні нічого не змінилося, визнають у Харківській облдержадміністрації. Натомість сталася ще одна пригода — у будинку для літніх людей у Дніпрі, заснованому харків'янкою, вчаділи п'ятеро жінок. Суспільне з'ясувало, як нині працює система та що тепер пропонують харківські чиновники.

"Пищить так, що мертвого підніме"

"Ключ ми не витягаємо. Для того, щоб завжди ці двері були доступні", — адміністраторка приватного пансіонату у Харкові Олена Д’яченко показує запасний вихід з четвертого поверху.

Цей заклад один з п’яти приватних, де надзвичайники не знайшли порушень пожежної безпеки. Тут доглядають 12 людей, старших за 70 років. Для евакуації лежачих мають каталку та візки. У коридорі — план евакуації, на стелі — пожежні датчики.

"Навіть, якщо літом надворі щось палять і зайшов димок — реагує моментально. Противно пищить, так що мертвого підніме. Робочі вогнегасники. Вони спеціально у підставках. Тобто дістати неважко", — говорить Д'яченко.

Якщо автоматична сигналізація не спрацює, мають кнопки примусового ввімкнення. Опалення в закладі централізоване. "Обігрівачі ми не використовуємо. Тому що це і небезпечно, і страшно", — розповідає адміністраторка.

"Перевірки — лише за бажанням власника"

Кожен п'ятий приватний пансіонат для літніх людей у Харкові має порушення пожежної безпеки, розповідає Сергій Колосовський, начальник управління запобігання надзвичайним ситуаціям обласного управління ДСНС.

"Склали переліки приватних домоволодінь на території області, їх — до 80, вони розподіляються на ті, що надають послуги для людей похилого віку, та реабілітаційні центри. На сьогодні перевірили лише 26 об'єктів, бо пансіонати розміщуються у приватних домоволодіннях, заходи державного контролю зі сторони ДСНС законно здійснити неможливо, лише за бажанням власника, якщо він звернеться з офіційним листом провести перевірку, її проведуть", — пояснив Колосовський.

Читайте також: Прихований, але очевидний бізнес: чому влада "не бачить" приватні пансіонати для літніх людей

З 26 перевірених пансіонатів до рятувальників звернулися лише п'ять.

"Потрапили до решти приміщень разом з поліцією та прокуратурою. Ситуація не найкраща: немає автоматичної пожежної сигналізації, у 70% — двоповерхові будівлі, шляхи евакуації — через сходи з дерева, що категорично заборонено. У майже 80% випадків з другого поверху лише один вихід, їх має бути не менше двох. Вогнегасники десь купили, але протипожежне водопостачання відсутнє", — розповідає Сергій Колосовський.

Безпека у пансіонатах для літніх людей на Харківщині: що змінилося після пожежі у "Золотому віці"
Суспільне Харків

Рятувальникам бракує повноважень, каже начальник управління. Перевіряти пансіонати для літніх людей рятувальники можуть якщо заклади ліцензовані та розміщуються не у приватних домоволодіннях.

"Відкривають двері, мовляв, заходьте, але перевірку дозволити ми вам не можемо. Притягнути до відповідальності цих працівників не можемо, законних підстав немає. Ми проводимо інструктажі, розказуємо, що та як робити у випадку пожежі, але скласти акти, притягнути до адміністративної відповідальності не можемо. Інспектори щомісяця приходять у ці об'єкти з роз'яснювальною роботою", — каже Колосовський.

Безпека у пансіонатах для літніх людей на Харківщині: що змінилося після пожежі у "Золотому віці"
"Недоліки усунули лише у п'яти об'єктах: два з них орендують приміщення у державних лікарнях, а три — приватні", — говорить Сергій Колосовський. Суспільне Харків

"Відповідальність — адміністративний протокол, штраф від 3400 гривень до 6200 гривень, якщо недоліки загрожують безпеці людей, ми надсилаємо матеріали до суду для закриття таких об'єктів", — каже Колосовський.

Змусити дотримуватися норм — не мають права

Дозволи на надання соціальних послуг у регіоні мають дві третини з виявлених пансіонатів для літніх людей. Закривати тих, хто ліцензію не отримав або ж змушувати їх ставати на облік та дотримуватися усіх норм безпеки — не мають права, каже керівник обласного Департаменту соціального захисту населення Юрій Шпарага.

"Ми моніторимо соціальні мережі, направляємо інформацію до органів місцевого самоврядування, на території яких виявлені такі установи. Про них знає і Національна поліція, і ДСНС. Нелегальних установ — понад 20, 10 з них вже зареєстровані на сайті Мінсоцполітики як надавачі соціальних послуг. Робота з іншими триває", — говорить Шпарага.

Безпека у пансіонатах для літніх людей на Харківщині: що змінилося після пожежі у "Золотому віці"
Суспільне Харків

"Випадок у Дніпрі показує, що на центральному рівні це питання ніяк не вирішується. Можливо, нам би допомогла ситуація з поверненням до ліцензування цієї діяльності. Ліцензують же діяльність шкіл, медзакладів. Цю норму із Закону про соцпослуги вилучили й сьогодні відкривають усі — хочуть реєструють, хочуть ні. Але трагедії, на жаль, трапляються", — говорить Юрій Шпарага.

Читайте також: "Ніхто про них не знає або вдають, що не знають": Зеленський — про нелегальні пансіонати

В Харківській ОДА обіцяють звернутися до уряду та нардепів: просять сприяти унормуванню законодавчої бази.

"Щоб у нас не гинули люди, треба створити максимально безпечні умови перебування всіх категорій. Ми беремо на себе зобов'язання напрацювати документи для роботи з Верховною Радою, з Кабінетом міністрів, щоб принаймні винести цю проблему нагору і намагатися її підштовхувати до адекватного вирішення", — сказав 23 листопада заступник голови Харківської ОДА Михайло Черняк.

Чиновники вирішили створити "робочі групи з регулювання діяльності приватних пансіонатів у районах області та в кожному районі Харкова". До складу груп мають увійти представники влади, ДСНС, поліції та зареєстровані власники приватних пансіонатів для літніх людей і людей із залежностями.

"Маємо створити наші робочі групи, які виявлятимуть ті заклади, що не відповідають ні стандартам, ні безпеці і не є зареєстрованими. Такі заклади не можуть працювати на рівні з тими, хто легалізується сьогодні", — говорить Черняк.

Як обрати пансіонат

Перевіряти безпеку закладів родинам літніх людей треба самостійно, каже представниця благодійного фонду по допомозі літнім Ірина Олійник.

"Дивіться, щоб там були не дуже високі сходи. Якщо це будівля, яка має два та більше поверхи, вона повинна бути оснащена ліфтом. Пандус повинен бути не зависокий. Не забудьте звернути увагу на вогнегасники, на ґрати на вікнах. Грат на вікнах не повинно бути", — каже Олійник.

Читайте також: "Перевіряли усе": як рідні шукали інший пансіонат для врятованої під час пожежі у "Золотому часі"

У справі про харківську пожежу триває судовий розгляд, чергове засідання відбудеться 29 листопада.

Що відомо

  • Пожежа у пансіонаті для літніх людей "Золотий час" у Харкові спалахнула 21 січня, на згарищі знайшли 15 загиблих. У справі четверо підозрюваних: власник будинку, орендар, дружина орендаря (фактична керівниця закладу) та чоловік, якого слідство називає адміністратором. Їм інкримінують порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки (ч. 2 ст. 270), яке передбачає покарання від трьох до восьми років ув'язнення.
  • 16 листопада в Центральному районі Дніпра на вулиці Русанівській у приватному будинку для людей похилого віку загинули п'ять жінок віком від 75 до 89 років.
На початок