Прихований, але очевидний бізнес: чому влада "не бачить" приватні пансіонати для літніх людей

Прихований, але очевидний бізнес: чому влада "не бачить" приватні пансіонати для літніх людей

Ексклюзивно
Прихований, але очевидний бізнес: чому влада "не бачить" приватні пансіонати для літніх людей
Суспільне Харків

У перші години після загибелі 15 людей у пансіонаті "Золотий час" у Харкові представники місцевої влади наголосили, що не відали про його діяльність. Силовики намагалися переконати у цьому президента Зеленського, який під час візиту до Харкова сказав: "Деякі колеги з правоохоронців мені сказали, що ніхто не знає про це, я думаю, що це не є правда". Короткий огляд Суспільного підтверджує — про роботу приватних пансіонатів в курсі на різних ланках: від працівників екстрених служб до чиновників. Чи можна було запобігти порушенням, наскільки реальним виглядає покарання за такі злочини та чого не вистачає для законного функціонування приватних пансіонатів?

Сусідські скарги і реакція поліції

Люди, які мешкають поруч з пансіонатом, в деталях розповіли свої спостереження журналістам. Тетяна Чернавіна згадала, як викликала поліцію, коли побачила спробу втечі бабусі.

"Бабуся мене схопила і не відпускає. Каже: "Я не хочу!". Можливо, якби поліція приїхала, склала протокол, поїхали сюди, може, цієї трагедії й не було б?" — припустила Чернавіна.

"Я мешкаю через паркан, і 15 років з цим борюся", — розповіла ще одна сусідка Лариса Матвеєва.

Нелегальні приватні хоспіси та пансіонати: чи знають про них міські та державні служби
president.gov.ua
Читайте також: У справі про пожежу у Харкові підозрюють чотирьох людей

Суспільне направило запит до поліції та прокуратури з приводу викликів за адресами Нижня Гиївська, 150 та 150-Б. Відповіді редакція ще не отримала.

Речниця поліції Харківщини Оксана Калмикова повідомила Суспільному, що скарг на пансіонат у районі не фіксували. Вичерпні відповіді від слідства за наслідками пригоди досі не прозвучали. У пресслужбі майже тиждень організовують брифінг.

"Усі знали"

Харківський адвокат Сергій Веприцький захищає одного з підозрюваних у справі про пожежу в "Золотому часі" 34-річного Ігоря Мірончука. Слідство називає його неофіційно оформленим, але "наділеним адміністративно-господарськими функціями та службовими обов'язками" адміністратором, захист — простим волонтером.

"В рамках громадської організації йому давали якісь речі, продукти, якісь гроші — на поповнення рахунку, заправлення транспортного засобу, він брав у дружини машину і на цій машині возив стареньким продукти. Зарплатню він не отримував, трудового договору не було ні письмового, ні усного", — говорить Веприцький.

Читайте також: Що розповіли орендар, керівниця закладу, власник будинку та адміністратор

Сам підозрюваний на засіданні суду говорив так, ніби віддаленно знає орендарів й організаторів пансіонату — подружжя Кравченків. За фотографіями у соцмережах можна зробити інший висновок: родини разом у поїздках та на відпочинку.

Прихований, але очевидний бізнес: чому влада "не бачить" приватні пансіонати для літніх людей
Мірончук стверджує: Кравченки допомогли йому позбутися наркозалежності, тому час від часу він допомагав їм за символічні гроші на знак подяки. Фото: Василиса Степаненко

Ступінь участі Мірончука у діяльності пансіонату ще має з'ясувати і довести слідство. Суспільне зацікавила інша інформація: за даними Веприцького, у "Золотому часі" у 2020 році померли 64 людини похилого віку.

"Чи могли поліцейські не знати, що в цьому будинку приватний пансіонат-хоспіс для людей похилого віку? Як я розумію, слідча група туди виїжджала понад 60 разів. ДСНС є структурним підрозділом МВС. Чи могли вони не знати про відсутність елементарних протипожежних заходів?" — питає Веприцький.

"На лаві підсудних мають сидіти представник поліції, представник ДСНС та представник соціальних служб. Вони отримують наші з вами гроші, і вони зобов'язані були за цим стежити", — вважає адвокат.

Він героїзує Мірончука: під час пожежі той витягав літніх людей з будинку. На питання, чому Мірончук не звертав увагу на відсутність елементарних заходів пожежної безпеки, адвокат відповів: "Він не спеціаліст в області пожежної безпеки. Йому ніхто не доручав".

Роль медпрацівників

Про діяльність приватних будинків, де надають послуги літнім людям, обізнані й медики. Окрім тих, хто виїжджає на місце після смерті постояльців, є такі, що погоджуються лікувати пацієнтів в умовах приватних закладів, говорить директор Обласного центру паліативної медицини "Хоспіс" Ігор Малюкін.

"Пацієнти, які перебувають у приватних хоспісах, обслуговуються у своїх сімейних лікарів. Або у тих лікарів, які курують ці хоспіси. Щоб приїздити туди, або призначити препарати, або коли пацієнт пішов з цього світу, констатувати смерть", — пояснює Малюкін.

"Все проходить так, наче людина померла вдома. І це так оформлюється, тому що вони не мають ніякого ліцензування, медперсоналу. Вони роблять запит на "103", виїжджає швидка, потім швидка викликає наряд поліції, вони констатують факт смерті", — розповів в ефірі "Українського радіо" Малюкін.

Психіатриня Ірина Гончарова говорить, що знає деяких лікарів, які їздять у приватні будинки для літніх. Сама вона на подібну пропозицію відповіла відмовою.

"Якась нелегальна установа, туди помістили психічно хворого. Це грубе порушення закону "Про психіатричну допомогу". Звичайно, я відмовилась. Але я знаю людей, в тому числі психіатрів, які їздять у такі будинки", — сказала Гончарова.

Нелегальні приватні хоспіси та пансіонати: чи знають про них міські та державні служби
Медики забирають постраждалих у пожежі 21 січня 2021 року. ДСНС

Директор Центру екстреної медичної допомоги Віктор Забашта сказав, що йому невідомо про виклики швидкої до "Золотого часу", а повноваження медпрацівників обмежені.

"Мені нічого не відомо про те, що наших туди викликали. Це приватний будинок. Навіть якщо у теорії туди могли виїжджати медики, то кому і про що вони могли б казати? Там же нікого не утримували насильно", — сказав Забашта.

Повноваження ДСНС

Державне бюро розслідувань з'ясовує, чи мали рятувальники контролювати дотримання правил пожежної безпеки у "Золотому часі".

"Слідчі Територіального управління ДБР у м. Полтаві розпочали досудове розслідування за фактом неналежного виконання службових обов'язків працівниками ДСНС України в Харківській області. Кримінальне провадження розпочато за ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість)", — розповів речник ДБР Олександр Білка.

Рятувальники не наділені правом перевірок приватної власності, сказав Суспільному речник Головного управління ДСНС Харківщини Ігор Лупандін.

"Співробітники ДСНС керуються нормами чинного законодавства. Згідно Конституції, ніхто не має права заходити до приватної власності. В нашому управлінні немає зареєстрованих заяв та скарг громадян на цей приватний будинок", — відповів Лупандін.

Місцева влада

Славік Акопян, власник будинку на Нижній Гиївській побудував його самовільно й не узаконив. Він пояснив у суді, що на ділянці є два будинки: перший, де розміщується заклад для реабілітації накрозалежних, він оформив, а другий, де з 2019 року Кравченки організували пансіонат для літніх людей, "не встиг". Незаконно зведену будівлю могли помітити представники районної влади — теоретично, але не на практиці.

Секретар міськради Ігор Терехов сказав: оскільки заклад працював без будь-яких дозволів на таку діяльність, перевірити, чи дотримуються там правил, було неможливо.

"Так, ми знали, що вони існують, але в нас немає контролюючих функцій, щоб ми могли прийти, перевірити, на яких умовах вони існують", — пояснила заступниця Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан.

"Вони повинні отримати ліцензію від Міністерства охорони здоров'я і Міністерства соціальної політики. На законодавчому полі нашого місця тут немає... Тобто ми на це дивимося як на легальну діяльність, але в нас немає контролюючих функцій, щоб ми могли прийти перевірити, на яких підставах вони існують", — наголосила вона.

Інші служби

Для кого ще могла бути видимою діяльність пансіонату? Судячи з матеріалів справи, для "Харківобленерго". Серед основних версій пожежі розглядається замикання.

"За адресою вул. Нижня Гиївська, 150 укладений договір на розподіл електричної енергії між АТ "Харківобленерго" та Славіком Акопяном з потужністю 1,3 кВт. На теперішній час середньомісячне споживання електроенергії становить 1800 кВт, що в понад два рази перевищує проєктні параметри", — зачитала слідча суддя Світлана Колесник фрагменти матеріалів, долучених до справи як докази.

Чи повинні були енергетики запобігти понаднормовому споживанню, Суспільне спитало у речника "Харківобленерго" Володимира Скічка. На пов'язані з цією пожежею питання в компанії готові відповісти на офіційний запит.

Читайте також: "Він сказав: "Все добре, Наталю", — онука постраждалого у смертельній пожежі у Харкові

Центральна влада

"Проблема реєстрації/нереєстрації в Міністерстві соціальної політики як провайдера соціальних послуг полягає в тому, що в Законі "Про соціальні послуги" в переліку цих соціальних послуг немає саме такого формулювання як "догляд за літніми, інвалідами з наданням житла". І міністерство має внести зміни до цього закону", — говорить Андрій Роханський, голова правління Інституту правових досліджень та стратегій, колишній лікар-терапевт "Обласного центру паліативної медицини "Хоспіс".

Те, що система потребує змін, визнав президент України Володимир Зеленський. За його дорученням створена урядова комісія з розслідування причин пожежі, ініційовані перевірки. На місцях заговорили про "необхідність створення чіткого механізму регулювання роботи приватних соціальних закладів".

"Поки що такого механізму немає. На сьогодні в Харківській області налічується 18 інтернатних установ, в яких знаходяться три тисячі осіб. При цьому там є 130 вільних місць. У той же час людей, виявлених у приватних установах, у так званих будинках для літніх людей, — 476. Чому ж 130 місць не заповнено? Тому що людина туди просто не може влаштуватися, адже для цього потрібна маса довідок. Ми повинні розробити такий механізм, щоб нам передали не тільки повноваження з відповідним фінансуванням, а й процедурно полегшили всі ці питання, щоб люди не моталися за цими довідками", — розповів секретар Харківської міськради Ігор Терехов.

Президент запропонував створити спеціальний реєстр із повною інформацією про усі подібні заклади. Його створення — навіть не половина справи, вважає провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов. Він говорить про неабиякий попит на послуги для літніх людей, забезпечити який державні заклади не можуть.

"Головне — створити орган контролю за якістю надання соціальних послуг та відповідністю їх стандарту, передбачити процедури сертифікації, позбавлення акредитації, відповідальності провайдерів. І в цій царині вже все давно винайдено і добре працює", — упевнений Черноусов.

Читайте також: "Це триватиме, поки держава не врегулює ринок соціальних послуг" — експерт про пожежу у Харкові

Родичі пенсіонерів з "Золотого часу" розповідають не стільки про певні параметри законодавства, яким має відповідати клієнт або проблеми із оформленням, про що вказує Терехов, скільки про умови у державних закладах. Перше, про що говорили родичі, з якими спілкувалися кореспонденти Суспільного, — запах в державних інтернатах.

Посилення відповідальності

Після трагедії у Харкові Верховна Рада України у першому читанні підтримала законопроєкт про посилення відповідальності за порушення вимог техногенної та пожежної безпеки.

"У нашому законодавстві є багато проблем в частині притягнення до відповідальності осіб, які не хочуть виконувати приписи пожежних інспекторів. Наразі штраф за те, що людина не виконує в своєму закладі правила пожежної безпеки, починається з 8,50 гривень. А максимальний штраф за порушення встановлених законодавством правил пожежної безпеки — 109 гривень", — прокоментував заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

За його словами, у 2020 році в пожежах в Україні загинула 1621 людина.

Нелегальні приватні хоспіси та пансіонати: чи знають про них міські та державні служби
Суспільне Харків

Законопроєкт підвищує мінімальний штраф за адміністративні правопорушення, передбачені статтями 175Стаття 175. Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки та 188-8Невиконання приписів та постанов посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про пожежну і техногенну безпеку, до 510-8500 грн.

В МВС також є статистика недопуску інспекторів пожежної служби на об'єкти: протягом двох років зафіксовано 30 тисяч випадків. У відомстві ініціюють зміни до законодавства, щоб право штрафувати могли поліцейські й посадовці органу держнагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки.

"Проєктом пропонується внести зміни до статті 270 Кримінального кодексу України, якою запроваджується кримінальна відповідальність за порушення вимог техногенної та пожежної безпеки, якщо це спричинило виникнення пожежі або аварії, якою заподіяно шкоду здоров’ю людей або майнову шкоду у великому розмірі", — зазначають в МВС.

17 загиблих у будинку літніх на Київщині: ніхто не покараний

Харківська пожежа — друга масштабна пригода у будинках для літніх людей, що сталася на території України.

У 2016 році у селі Літочки Броварського району Київської області згорів будинок для літніх "Родной очаг" — 17 людей загинули. Як і зараз, посадовці заявляли, що заклад працював нелегально й з порушеннями пожежної безпеки. Уряд доручив перевірити усі подібні заклади, але реальних змін щодо нагляду за діяльністю таких установ не було.

Немає й вироку у цій справі: суд повертав обвинувальний акт назад до прокуратури і тільки у 2021 готується почати слухати матеріали по суті. Підозрюваний власник будинку Роман Дмитренко з часом вийшов з-під варти і провини у порушенні пожежної безпеки не визнає.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди