71 трансплантацію органів провели у львівській лікарні за майже два роки

71 трансплантацію органів провели у львівській лікарні за майже два роки

Марафон
71 трансплантацію органів провели у львівській лікарні за майже два роки
Суспільне Львів

71 трансплантацію сердець, нирок, печінок та легень провели в лікарні швидкої допомоги у Львові за майже 2 роки.Також там вперше пересадили серце дитині та провели першу в Україні успішну трансплантацію легень. За кількістю трансплантацій лікарня швидкої допомоги у 2021 році посіла друге місце в Україні. Суспільне дізнавалося як функціонує галузь трансплантології у Львові.

27 лютого 2020 року Львівська лікарня швидкої медичної допомоги отримує ліцензію на пересадку органів. А вже за два дні тут проводять першу операцію – пересаджують нирку. Окрім лікарні швидкої допомоги, зараз пересадки органів проводять у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі. Це одна із двох лікарень у Львові, що отримали ліцензію на пересадку органів дітям. Ще одна – дитяча лікарня на Орлика, яка теж уже має ліцензію і проводить підготовку до пересадок.

“Це стає рутиною”

До 2020-го року трансплантації в Україні були поодинокими. А посмертне донорство не було врегульовано законом. Ті, хто мав потребу в новому органі – їхали за кордон, де для них такі операції коштували тисячі доларів. Частина пацієнтів – так і не дочекалась нових органів.

71 трансплантацію органів провели у львівській лікарні за майже два роки
Медик несе контейнер із донорськими органами. Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги міста Львів

На початку 2020-го в Україні запрацював закон про трансплантологію і Міністерство охорони здоров’я запустило пілотний проєкт. Лікарня швидкої допомоги одна із тих, де тоді дозволили проводити пересадки органів. За цей час тут провели 71 пересадку від родинних та посмертних донорів.

“Рутинними стають операції пересадки нирки. Раніше – це також була фантастична операція, коли збігалося море лікарів, медперсоналу подивитися на цю операцію. Зараз це робить штат людей і це стає рутиною. Так само зараз стає з пересадкою серця. Тобто, трансплантологія за якийсь рік-два часу стане звичайною роботою для лікаря хірурга, для лікаря судинного, торакального хірурга, уролога. Тобто це стане звичайною операцією як в світі”, – розповідає керівник лікарні швидкої медичної допомоги Олег Самчук.

У листи очікування постійно вносять пацієнтів

У лікарнях, де проводять трансплантації, мають листи очікування на донорські органи. Щодня – туди когось додають. Так у лікарні швидкої найбільше чекають на нирки – це близько 300 людей. Ще потребують близько 60-ти сердець та 20-25 легень.

“В цей період часу, який ми прожили в 2021 році, зроблено трансплантацій більше, ніж за часи незалежності нашої країни. І постійно ми удосконалюємо і удосконалюємо процес. Влітку ми підняли тарифи на трансплантації. Тарифи – це та сума коштів, які оплачує держава за проведену операцію закладу охорони здоров’я. Для пацієнтів, які потребують пересадки органів – це безкоштовно. Повністю покриває все держава”, – пояснює Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

71 трансплантацію органів провели у львівській лікарні за майже два роки
Так держава оплачує трансплантацію медзакладам. Суспільне Львів

З 10-го листопада за новою постановою – за кожну трансплантацію серця МОЗ сплачуватиме закладам 2 001 059 гривень, а за трансплантацію легень — 2 678 507 гривень.

Раніше за трансплантацію серця чи комплексу “серце+легені” оплачували лікарні єдину ціну 614 тисяч гривень. Тепер уряд розділив оплату та підвищив тариф для кожної з них.

“Трансплантологія розвивається не тільки в тому, що розвивається, як напрямок, а вона підтягує інші галузі. Лабораторію, операційні блоки, відділення, соматичні, реанімації. Тобто це підтягне цілу медицину. Тому що по трансплантології оцінюють якість системи охорони здоров’я країни”, – каже Олег Самчук.

Операція із трансплантації – це тільки початок лікування. Далі до кінця життя пацієнти, які отримали новий орган, прийматимуть ліки. Вони діють так, аби власне тіло пацієнта не відторгнуло чужий орган.

Читайте також

У Львові вперше в Україні провели трансплантацію серця 13-річному хлопчику

Живуть із донорськими органами. Пацієнти львівської лікарні записали відео

Читайте нас у Instagram: головні новини регіону

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди