"У лікарнях менше 2% вакцинованих". Чернівецькі лікарі відповідають на питання про вакцину від COVID

"У лікарнях менше 2% вакцинованих". Чернівецькі лікарі відповідають на питання про вакцину від COVID

"У лікарнях менше 2% вакцинованих". Чернівецькі лікарі відповідають на питання про вакцину від COVID
На фото: Владислав Гошовський, Аліна Дашкевич, Ольга Кобевко / Фото:Суспільне Буковина

У Чернівецькій області від коронавірусу вакцинували 25,6% населення. Це один з найнижчих показників в Україні, йдеться в статистиці РНБО. Менше щепили лише у Закарпатській, Луганській та Донецькій областях. Ми запитали у медиків-практиків, як вакцинація впливає на перебіг коронавірусу та чому потрібно щепитися людям з груп ризику.

Вагітність та хронічні хвороби. Чернівецькі лікарі відповідають на питання про вакцину від COVID
Ольга Кобевко, інфекціоністка обласної лікарні. Працює від початку пандемії. Суспільне Буковина

Як відрізняється перебіг коронавірусу у вакцинованих?

По-перше, у лікарнях вакцинованих дуже мало. У стаціонарах їх менше 2%. З мого досвіду, це люди, які мають важкі хронічні захворювання. Однак навіть вони досить легко проходили цей шлях. Їх виписують приблизно за десять днів.

У пацієнтів, які не вакциновані, агресивно розвиваються ускладнення, а лікування тривале.

Як вакцина впливає на летальність?

У нас немає пацієнтів, які помирали після вакцинації. Вакцина навпаки допомагає зберегти життя.

Чи потрапляють у стаціонари вакциновані?

Швидка, коли їде на виклик, не знає, чи пацієнт вакцинований проти ковіду. Вона приїжджає і відповідно до стану визначає, чи є потреба везти у лікарню. Упереджень до вакцинованих немає, якщо є потреба — везуть у стаціонар.

Вагітність та хронічні хвороби. Чернівецькі лікарі відповідають на питання про вакцину від COVID
Аліна Дашкевич працює у міській дитячій поліклініці. Суспільне Буковина

Чи потрібна вакцинація лише дітям, які мають хронічні захворювання?

Ми почали вакцинувати дітей, починаючи з 12 років. Це можна робити, згідно з рекомендаціями науково-технічної групи експертів. Діти з 12 до 18 років вакцинуються лише вакциною Pfizer.

На початку вакцинальної кампанії у жовтні ми пропонували вакцинуватися дітям лише з груп ризику. Тобто дітям, які мали якісь супутні та хронічні захворювання. Потім проколи змінилися й дозволили вакцинувати всіх охочих. У нас є діти, які виїжджають закордон на навчання, є діти, які їдуть на спортивні змагання і потребують щеплення.

Чи впливає вакцина на загострення хронічних хвороб?

Навпаки. Я стверджую, що саме людям з хронічними захворюваннями треба попередити інфікування. Не треба експериментувати на собі й зустрічатися з ковідом, маючи якесь хронічне захворювання. Це досить страшний експеримент. Тому що люди, які мають певні хронічні захворювання, вони набагато агресивніше реагують на вірус ковіду. І наслідки після цього ніхто не може передбачити.

Чи може людина після вакцинації заразити коронавірусом інших?

"Знайомі імунізувались і заразили інших" – абсолютний фейк. Тому що всі препарати, якими ми вакцинуємо, не є живими вірусами. Вони на основі інактивованих, векторних вакцин. Це ті вакцини, які жодним чином не можуть провокувати захворювання іншої людини.

Однак організм вакцинованої людини впродовж двох тижнів виробляє антитіла до захворювання. У цей період можна інфікуватись та стати переносником хвороби.

Вагітність та хронічні хвороби. Чернівецькі лікарі відповідають на питання про вакцину від COVID
Владислав Гошовський приймає пологи та супроводжує вагітність. Суспільне Буковина

Чи впливає вакцинація на вагітну жінку та дитину?

Є дослідження, за якими вакцинація не впливає на перебіг вагітності та розвиток плоду. Оскільки вакцина – не живий організм, то елементів, які шкодять здоров’ю матері й дитини, у вакцині немає. Вакцинація не заборонена, а навпаки рекомендується і вагітним, і жінкам, які планують вагітність.

Чи можна вакцинуватися вагітним жінкам?

Досліджень в Україні щодо вакцинації вагітних дуже мало, але в Сполучених Штатах було досліджено приблизно 100 тисяч вагітних жінок, які вакцинувалися. Вакцинація вагітних рекомендується Всесвітньою організацією охорони здоров’я, ЮНІСЕФ. Вагітним рекомендують використовувати вакцину Pfizer або її аналог Moderna.

Вакцинація попереджує можливість заразитися. Але навіть якщо розвивається хвороба, то тільки в легкій формі. Це вже доведено у всьому світі. Тому немає потреби чи застерігатися від вакцини, чи застерігатися від вагітності під час вакцинації.

Чим небезпечний коронавірус при вагітності?

Відомо, що захворювання на ковід викликає передчасні пологи, виникає загроза передчасних пологів та захворювань інших систем органів, які ускладнюють перебіг вагітності.

Чи впливає вакцинація на можливість завагітніти?

Вакцинація не впливає на можливість завагітніти. Коронавірус може призвести до ураження репродуктивної системи, що може пов’язуватись потім з неможливістю завагітніти. Це по-перше. А по-друге, вакцини не мають жодного впливу на репродуктивну систему жінки.

Що відомо

  • 25 лютого у Чернівецькій області почали щепити від коронавірусу. Першим вакцинували дитячого анестезіолога Олександра Тесліцького. Охочі щепитися можуть зробити це у пунктах вакцинації.
  • Станом на 16 листопада в області першою дозою щепили 229 288 людей, що складає 25,48% населення. Другою дозою імунізували 167 795 людей.
  • У Чернівецькій області працюють декілька пунктів вакцинації. Їхнє розташування та графік роботи можна переглянути тут.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди