"Вроджена пневмонія у немовлят залежить від здоров'я матері". Кропивницька лікарка

"Вроджена пневмонія у немовлят залежить від здоров'я матері". Кропивницька лікарка

"Вроджена пневмонія у немовлят залежить від здоров'я матері". Кропивницька лікарка
Суспільне Кропивницький

Вроджена пневмонія у немовлят залежить від здоров'я матері. Тому, перш ніж планувати вагітність, кожна жінка має пройти медичне обстеження, розповіла лікарка-пульманолог дитячої обласної лікарні Надія Дегтяр. До Всесвітнього дня боротьби з пневмонією, який відзначають 12 листопада, Суспільне розповість про причини та профілактику цієї недуги у дітей.

Причини захворювання

Вроджена пневмонія – це гостре інфекційне запальне захворювання респіраторних відділів легень та бронхів. Ця хвороба характерна для новонароджених дітей. У немовлят недуга розвивається протягом 72 годин після народження. Щоб підтвердити вроджену пневмонію, дитині роблять рентген, сказал Надія Дегтяр.

Пневмонія може розвиватися внутрішньоутробно, тобто йде зараження від матері, при проходженні дитини родовими шляхами і при контакті з хворими людьми.

"Вроджена пневмонія, практично, на 80% залежить від здоров’я матері. Тому жінка, перш ніж вагітніти, має пройти обстеження на торч-інфекціїЦе група захворювань, здатних передаватись від матері до дитини внутрішньоутробно. Ці хвороби можуть викликати вроджені захворювання і дефекти. Такий аналіз зазвичай здається при комплексному обстеженні вагітної жінки.: токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус і герпес. Це ті інфекції, які передаються трансплацентарно від матері дитині".

Крім здоров'я матері, вроджена пневмонія залежить від патології бронхів та серцево-судинної системи. Недуга може з'являтися у недоношених дітей, які народжуються з вагою від 700 грамів. Це захворювання розвивається дуже швидко, тому що у них нерозправлені легені.

Надія Дегтяр пояснила: крім жінки, медичне обстеження має пройти і майбутній батько. "Наприклад, заразитись токсоплазмозомЦе інфекційне захворювання людини і тварин, яке спричинюють токсоплазми, що характеризується ураженням нервової системи, міокарда та очей. можна у побуті. Багато з нас тримають вдома папуг, котів, які є переносниками цього захворювання. У сільській місцевості – це кури, качки. Токсоплазмоз може клінічно не проявлятися у матері".

Бактеріальна та вірусні пневмонії

Крім вродженої, діти хворіють на вірусні і бактеріальні пневмонії. Надія Дегтяр розповіла, як розпізнати захворювання.

"Зазвичай вірусна інфекція тримається п'ять-сім днів і минає, залишається невеликий кашель та нежить. Якщо у дитини продовжує триматися висока температура, якщо вона в'яла, бліда, не хоче їсти, більше спить, тоді можна припускати, що це вже йде розвиток пневмонії. Треба негайно звертатися до лікаря".

Відрізнити бактеріальну та вірусну пневмонії можна з допомогою рентгену.

Профілактика пневмоній

За словами Надії Дегтяр, є специфічна та неспецифічна профілактика пневмонії. Неспецифічна – це належний рівень життя дитини, збалансоване харчування та щоденне перебування на свіжому повітрі.

Специфічна – вакцинація від пневмоній. Лікарка рекомендує робити відповідні щеплення дітям, які з раннього віку ходять в дитсадок, ослаблені, недоношені або часто хворіють застудними захворюваннями, пневмоніями, отитами або бронхітами.

"У календар планових щеплень входить безкоштовна вакцинація новонароджених. Залежно від віку, перше щеплення дозволяють робити з шести тижнів до шести місяців, вона захищає дітей до п'яти років. І є вакцина, яка не входить до календаря щеплень. Вона є платною та захищає від 13 видів пневмококової інфекції".Бактерія Streptococcus pneumoniae (пневмокок) мешкає на слизовій оболонці носоглотки у більшості дітей і дорослих. Вона передається повітряно–крапельним шляхом під час розмови, при чханні та кашлі. Поширюючись по верхніх дихальних шляхів, пневмокок викликає бронхіт, отит, гайморит або пневмонію.

Хворих на пневмонію дітей лікують у педіатричному відділенні №2 дитячої обласної лікарні. У зв'язку з реформою, в лікарні об'єднали пульмонологічне, алергологічне та ревматологічне відділення.

З початку 2021 року пролікували 125 дітей віком до 18 років. За словами Надії Дегтяр, у 2020 та за дев'ять місяців 2021 року ніхто від цього захворювання не помер.

Що відомо

Всесвітній день боротьби з пневмонією відзначають 12 листопада.  Дату обрали з ініціативи Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії. Мета – підвищення обізнаності населення про пневмонії і сприяння заходам з профілактики та лікування цього захворювання.

Читайте також

На початок