"Громадянин має право володіти короткоствольною зброєю". Чи врегулюють обіг зброї в Україні

"Громадянин має право володіти короткоствольною зброєю". Чи врегулюють обіг зброї в Україні

"Громадянин має право володіти короткоствольною зброєю". Чи врегулюють обіг зброї в Україні
УНІАН

В Україні планують посилити контроль за обігом зброї тому, що кількість нелегальних "стволів" на руках у громадян сягнула критичної позначки. За даними Міністерства внутрішніх справ, кількість нелегальної зброї становить від 2 до 6 мільйонів одиниць. Генпрокурорка Ірина Венедіктова наводить ще більші цифри — від 3 до 5 мільйонів одиниць нелегальної зброї, при легальній кількості понад мільйон.

За президентства Володимира Зеленського народні депутати намагалися прийняти різні проєкти законів про врегулювання обігу зброї, однак жодного не ухвалили. Нині народні депутати намагаються зробити це вчергове. У парламенті зареєстровані два різних законопроєкти. Що вони передбачають і які шанси на ухвалення — з’ясовувало Суспільне.

Ще у червні у Верховній раді зареєстрували проєкт закону про право на цивільну вогнепальну зброю №5708. Його автори — 41 депутат від "Слуги народу", зокрема, Руслан Стефанчук, Єлизавета Богуцька, Ігор Фріс, Мар'яна Безугла. Парламентарі пропонують встановити такі категорії цивільної вогнепальної зброї:

Автоматична вогнепальна зброя (А);

Гладкоствольна короткоствольна вогнепальна зброя (В). У випадку ухвалення законопроєкту таку зброю зможуть отримати тільки особи, чия діяльність пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, а саме судді, прокурори, поліцейські, приватні виконавці, приватні детективи, нотаріусиадвокати, журналісти, працівники органів державного екологічного контролю, працівники спеціальних підрозділів органів охорони навколишнього природного середовища.

Короткоствольна вогнепальна зброя (С). Автори документу пропонують дозволяти володіння такою зброєю лише спортсменам, старшим за 18 років, які не рідше двох разів на рік брали участь у змаганнях у складі збірних України і мають звання майстра спорту в цьому напрямку.

“Громадянин має право володіти короткоствольною зброєю”. Чергова спроба врегулювати обіг зброї
Короткоствольна зброя. zbroya.info

Довгоствольна вогнепальна гладкоствольна зброя (D). Право на зброю цієї категорії у разі ухвалення законопроєкту буде у громадян старше 18 років, які пройшли спеціальне навчання.

Довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя (Е). Її пропонується дозволити отримувати громадянам старше 25 років, яких не притягували до адміністративної відповідальності за порушення правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї. Посвідчення власника зброї пропонують видавати спершу на 3 роки, а кожне наступне (продовжене) – на п’ять років. Цей документ не зможуть отримати люди, у яких є судимість або медичні протипоказання.

Ініціатори законопроєкту хочуть створити Єдиний державний реєстр зброї, який контролюватиме МВС. Без внесення до реєстру володіти і користуватися зброєю буде заборонено. Також у проєкті закону громадянам забороняється володіти короткоствольною нарізною зброєю, тобто пістолетами та револьверами, під час самозахисту.

Саме про створення Єдиного реєстру нещодавно повідомляв і очільник МВС Денис Монастирський. За його прогнозами, реєстр може запрацювати вже до кінця 2021 року.

“Громадянин має право володіти короткоствольною зброєю”. Чергова спроба врегулювати обіг зброї
Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський. МВС

"Питання обігу зброї, реєстрації, отримання дозволу – це одна із найбільш корумпованих сфер у системи МВС зокрема. Наше бачення в тому, що цей закон, і беремо активну участь в його промоції і поправках до цього закону. Щоб він навів лад і чітко встановив необхідні можливості громадянина чесно отримати легально зброю", — заявив Суспільному Монастирський.

Альтернативний закон 5708-1

Натомість в альтернативному законі про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю реєстр хочуть передати у Міністерство юстиції. Ініціатор закону, народний депутат від фракції "Голос" Андрій Шараськін Суспільному розповів: якщо передати реєстр під контроль Міністерства внутрішніх справ, це може призвести до монополії.

"Неприродна монополія Міністерства внутрішніх справ на контроль за всім обігом зброї. Але не тільки контроль – вони фактично є органом, який здійснює регулювання, тобто один орган має всю монополію на всю зброю і набої", — каже Шараськін.

Також за цим проєктом закону хочуть дозволити громадянам носити пістолети та револьвери і використовувати їх під час самозахисту на вулицях.

Українська асоціація власників зброї провела дослідження, згідно з яким 86% громадян вважає, що найбільша небезпека їм загрожує на вулиці. Те, що українець може легально придбати, наприклад, мисливську рушницю, і водночас не має права купити пістолет або револьвер, Шараськін вважає абсурдом.

"Це якраз створює підставу для тіньового ринку. У цьому 100% є зацікавлені особи. Це не нормальна ситуація. Тому ми намагаємося її виправити. Громадянин мусить мати право на те, щоб володіти короткоствольною зброєю для самозахисту", — заявив нардеп.

Поділяє думку Шараськіна і член Асоціації власників зброї та співавтор альтернативного закону Сергій Кримець. Суспільному він розповів, що короткоствольна нарізна зброя є найбільш ефективною для самозахисту і становить меншу небезпеку для людей.

"Під час самозахисту постріл з гладкоствольної зброї 12 калібру взагалі не залишає шансу на життя, з тієї точки зору короткоствольна більш гуманна", — каже Кримець.

Нині від кримінальної відповідальності за вчинення тілесних ушкоджень під час самозахисту людина звільняється у трьох випадках: напад озброєної особи, напад неозброєної групи осіб (2 або більше), протиправне вторгнення у власне житло. В альтернативному законі хочуть розширити перелік обставин, додає Сергій Кримець.

"Ми хочемо розширити підстави для самозахисту. Наприклад, такі речі, як захист у автомобілі, коли намагаються вдертися до вашої машини, або спроба зґвалтування, – це однозначно є підставою для самозахисту", — пояснює експерт.

У Раді сподіваються ухвалити принаймні один із цих законів до кінця року.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок