Що на сьогодні відомо про "постковідний синдром". Відповідає лікарка

Що на сьогодні відомо про "постковідний синдром". Відповідає лікарка

Що на сьогодні відомо про "постковідний синдром". Відповідає лікарка
ФОТО: Google.com

Понад 60% людей, які перехворіли на коронавірус і одужали, все одно мають симптоми хвороби. Про так званий постковідний синдром та чи потребує він лікування в етері Українського радіо розповіла заслужена лікарка України Марина Гуляєва.

Чи вважається постковідний синдром діагнозом

"Так, такий діагноз зараз існує. Виявилося, що постковідний синдром — це 200 синдромів, які залишаються у людей після ковіду в різній комбінації й можуть порушувати якість життя людини. Хибна думка, що коли в легкій формі перехворів коронавірусом, одразу після одужання можна виходити на роботу", – каже Гуляєва.

За її словами, не буває такого, щоб після коронавірусу не залишилося жодного з синдромів.

"Постковідний синдром може проявлятися не одразу: залишилися ще якісь сили в організмі й почалися імунні процеси, тобто організм бореться. Але не варто забувати, що боротьба з вірусом забирає у нас сили на все інше. Людина може після одужання відразу вийти на роботу, ходити до спортзалу і навіть не помічати появу певних постковідних синдромів. Якщо не прислухатися до себе, то в майбутньому доведеться звертатися до лікаря з проблемою міокардиту — легкими запамороченнями, тривожними відчуттями тощо", – пояснює експертка.

Гуляєва наголошує, що навантажуючи та виснажуючи себе одразу після хвороби, людина провокує виникнення симптомів постковідного синдрому. Потрібно слідкувати за режимом сну та уникати недосипу.

Читайте також: Життя після COVID-19: як вірус впливає на мозок і нервову систему

Які визначити постковідний синдром

"200 симптомів можуть комбінуватися абсолютно в різних варіантах. Але в медичній практиці ми найбільше виділяємо дихальні проблеми, проблеми критичної втоми та фізичного знесилення. Часто після коронавірусу залишаються пневмонітиПневмоніт — запалення легеневих тканин.. Під час хвороби людина — кисневозалежна. І ця гіпоксія викликає певні зміни в м’язах, погіршує дихальну систему. Виходить, що через зміни в м’язах діафрагми та дихального м'яза людина не може нормально вдихнути", – підкреслює Гуляєва.

“Реабілітацію від COVID-19 треба починати під час самого захворювання”, — заслужена лікарка України Марина Гуляєва.

Фахівчиня окремо виділяє й неврологічні проблеми, пов'язані з постковідним синдромом: "Може проявлятися безсонням, панічно-депресивними настроями, погіршенням пам’яті, мисленнєвих процесів, втрати смаку та нюху тощо".

Читайте також: "Самопочуття геть інше – у мене дев’ятий місяць після COVID". Що таке постковідний синдром

Люди, які перенесли тяжку фазу захворювання на коронавірус й перебували на штучній вентиляції легень, нерідко втрачають голос, каже лікарка. Крім того, за її словами у таких пацієнтів порушується механізм ковтання, через те, що в горлі тривалий час перебувала спеціальна трубка.

"У таких випадках Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує обмежити спілкування голосом, не форсувати дихання, дрібно пити та ковтати, робити дихальні вправи — своєрідну гімнастику для горлянки. Також важливо підібрати правильну консистенцію їжі", – додала Гуляєва.

"Треба розуміти, що під час COVID-19 всі органи та системи людини страждають: легенева, нервова системи, з’являється критична виснаженість, втома. Потрібно змінити свій робочий день так, щоб витрачати час енергетично правильно. Також має бути певний соціальний договір з працедавцем, щоб він розумів, що працівник не може перепрацьовувати", – зазначає фахівчиня.

До якого лікаря звертатися з постковідним синдромом

"Варто звертатися до сімейного лікаря, пояснити симптоматику та отримати направлення до психолога чи невролога, які займаються з такими пацієнтами. Я б взагалі радила обов’язково консультуватися з психологом. Адже деколи навіть у близьких людей не має часу вислухати. Люди старшого віку не хочуть турбувати дітей і не знають до кого звернутися. Тому я рекомендую бути уважними та людяними до своїх близьких і допомагати у реабілітації. А також такі пацієнти повинні бути під пильним наглядом сімейних лікарів", – говорить лікарка.

Чи може ковід спричинити інсульт

"Так, і ми маємо таких пацієнтів. У пацієнтів, які мають ураження судин, діабет, атеросклероз, гіпертонію часто виникає тромбоутворення, яке може призвести не тільки до інсульту, а й до тромбоемболіїТромбоемболія — гостра закупорка кровоносної судини часткою: повністю не сформованого тромбу або неправильно сформованого тромбу, який відірвався від місця свого утворення та потрапив до циркулюючої крові. В результаті тромбоемболії кровотік у судині переривається, що може викликати інфаркт. хвороби легенів та інфарктів", – відповідає лікарка.

Читайте також: "Постковідний синдром": експерт розповів про тривалість наслідків перенесеної хвороби

Читайте також

Коли можна вакцинуватися після того, як перехворів COVID-19. Відповідь МОЗ

Як хворіють вакциновані та скільки щеплених дійсно потрапляють до лікарень

"Дихаєш, а кисень не потрапляє. Це катастрофа". Фоторепортаж з ковідної лікарні

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок