Компенсації від держави. Історії родин померлих медиків, які захворіли на COVID-19

Компенсації від держави. Історії родин померлих медиків, які захворіли на COVID-19

Компенсації від держави. Історії родин померлих медиків, які захворіли на COVID-19
#Інсайд

54 004 медичних працівників в Україні захворіли на COVID-19 від початку пандемії. Найчастіше медики інфікувалися на Львівщині, у Києві та Дніпропетровській області. 806 медичних працівників померли саме через ковід. Це дані Фонду соціального страхування України станом на 1 листопада цього року. Як комісії розслідують професійні захворювання медичних працівників та що доводиться пройти рідним померлих – дізнавалися журналісти проєкту розслідувань “#Інсайд”.

На початку травня 2020-го Верховна Рада внесла зміни до закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”. Далі Кабінет Міністрів прийняв постанову, де прописано процедуру, за якою рідні померлих медичних працівників, які захворіли на COVID-19 під час виконання професійних обов'язків, можуть отримати компенсацію від держави. У 2020-му ця сума становила 1 576 500 гривень. Цього року виплата більша на 126 тисяч, а саме 1 702 500 гривень. Чи легко отримати гроші від держави, журналісти проєкту #Інсайд дослідили на прикладі двох львівських родин.

Компенсації від держави отримали лише 174 родини померлих медиків, які захворіли на COVID-19
Львівська лікарня швидкої медичної допомоги. #Інсайд

Красненська міська лікарня підпорядковується Буській центральній районній лікарні. Тут терапевтом працював Василь Орищич. Йому було 76. Донька лікаря Галина Орищич розповідає, навіть під час епідемії тато продовжував працювати: “Ми наполягали неодноразово з мамою, щоб він роботу залишав. Але він казав, що не може залишити пацієнтів”.

У своєму кабінеті лікар Орищич щодня приймав до 10 пацієнтів, переважно мешканців довколишніх сіл. У жовтні минулого року медик захворів на COVID-19. 13 днів самоізоляції, 9 днів госпіталізації – але Василь Орищич помер.

Компенсації від держави отримали лише 174 родини померлих медиків, які захворіли на COVID-19
Василь Орищич. Фото з архіву родини Орищич

За деякий час рідні почали збирати документи, щоб отримати гарантовану державою компенсацію.

“Ми чекали, чекали, ніхто нам не телефонував. Через десь 10 днів я зателефонувала на гарячу лінію Держпраці. Запиталася, в який термін має бути скликана комісія Держпраці. Буквально десь через днів 2 або 3 мамі зателефонувала жіночка. Мама сказала, що в нас є докази, в нас є певні матеріали, які б ми хотіли вам передати. Ця жіночка сказала – добре, ми зателефонуємо тоді, коли буде потрібно”, – розповідає Галина Орищич.

Комісія зі спеціального розслідування гострого професійного захворювання лікаря Василя Орищича засідала 29 грудня 2020-го у Буській лікарні. До її складу увійшли по 2 представники Держпраці, Буської центральної районної лікарні, профспілки та 1 представник Львівського обласного Фонду соціального страхування.

“В кінці грудня нам прийшло повідомлення. Буська ЦРЛ прислала акт. Всі одноголосно проголосували, що це є непрофесійне захворювання. Це є первинна ланка. Ніхто не може виключати те, що людина прийшла з іншим хронічним захворюванням, але в той час вона може мати ознаки і ГРВІ”, – зазначає донька медика Галина Орищич.

Компенсації від держави отримали лише 174 родини померлих медиків, які захворіли на COVID-19
Галина Орищик спілкується із журналістами #Інсайду. #Інсайд

Акт – це ключовий документ з переліку тих, які рідні померлих медичних працівників мають подати до Фонду соціального страхування. Щоб отримати гарантовані державою виплати, у ньому має бути підтверджено, що медик захворів під час виконання службових обов'язків.

Юристка Ольга Боженко консультувала декілька родин рідних померлих медків з різних куточків країни. Вони теж мали проблеми із документами, щоб отримати виплати від держави. Після тривалої паперової боротьби та публічного розголосу, ці родини гроші отримали. Ольга Боженко каже, – члени родини мають право брати участь у роботі комісії: “Вони, звісно, не можуть брати участь як повноцінні члени комісії, оскільки вони упереджені. Але вони мають право отримувати абсолютно всі матеріали, які ця комісія має у своєму розпорядженні, вони мають отримувати всю актуальну інформацію, звертатися з усіма питаннями і бути максимально включеними, залученими в цей процес”.

Доньки Василя Орищича розповідають — ані їх, ані їхньої мами комісія не залучала до роботи. Дружини померлого медика на засіданнях не було – підтверджує представник обласного управління Держпраці Василь Михайлюк. Саме ця установа і видавала Акт спеціального розслідування. Чому тоді в документі вказано, що комісія провела спеціальне розслідування за участю дружини медика, Михайлюк пояснює так: “Є терміни, є робота і повинен бути кінець. Я завжди кажу, не тут треба шукати проблеми. Не тут. Навіть я вже казав, що речення написане з помилками. Але воно написано, воно є”.

Компенсації від держави отримали лише 174 родини померлих медиків, які захворіли на COVID-19
Василь Михайлюк, представник обласного управління Держпраці. #Інсайд

Рідні померлого лікаря сумніваються в якості проведеного розслідування. Кажуть, комісія звертає увагу не на всі факти, які могли б вплинути гіпотетично на зовсім інший результат. До прикладу, серед речей лікаря родичі знайшли журнал. У ньому доктор фіксував усіх пацієнтів, які зверталися. Але комісія його не розглянула, бо користувалася даними лише з електронної системи.

Василь Штибель – лікар і керівник профспілки львівської лікарні “Охматдит”. Чоловік був членом аналогічної комісії зі спеціального розслідування у своєму медзакладі. Медик каже: “Поза тим, що я ввожу в електронну систему дані про пацієнта, я ще веду в поліклініці в себе цей журнал. Якщо він його вів, значить йому його видали. При чому правильно оформлений, якщо він був прошитий. Це однозначно юридичний документ”.

Згодом у Держпраці дані з журналу перевірили, але не знайшли підтверджень, що медик інфікувався від пацієнтів. Але Василь Штибель звертає увагу на 4 пацієнтів, яких лікар Орищич скеровував на ІФА-тест, незважаючи на те, що їхні результати негативні.

“Для того, щоб сказати, що дані пацієнти не були хворі ковідом, крім ІФА-тесту, він мав бути проведений щонайменше через 14 днів повторно або проведений ПЛР-тест”, – розповідає Василь Штибель.

Юристка Ольга Боженко зазначає, що найперше потрібно встановити факт того, що медик контактував з пацієнтами, які були хворі чи у яких була підозра на ковід: “Це така доволі об'ємна робота. Одна з родин померлого медика розпитували людей тому, що там складно було довести факт професійного захворювання. І, як виявляється, були в лікарні люди на той час, які хворіли ковідом”.

А ще, за словами рідних медика Орищича, комісія не вказує в акті, що в кабінеті лікаря не було умивальника для рук, а він за санітарними нормами мав би бути. Представник Держпраці Василь Михайлюк підтверджує, що члени комісії не оглядають робочі місця, мовляв, це не є 100% підставою захворювання на робочому місці.

Провідна інженерка з охорони праці Буської центральної районної лікарні Олександра Петрів впевнена – інфікування сталося за межами лікарні.

Доньки Василя Оричища розповіли свою історію Віктору Ляшку.

“В принципі в переписці, в месенджері він дуже обіцяв допомогти. Поки що очікуємо”, – каже Галина Орищич.

На час виходу програми ані рідні лікаря, ані журналісти проєкту #Інсайд не отримали відповіді, чи вдалося помічникам Міністра охорони здоров’я бодай щось дізнатися про належне розслідування випадку лікаря Василя Орищича.

Василь Штибель писав окремі думки на рішення комісії, у якій працював. Каже, проблеми не лише у рідних померлих медичних працівників, але й у самих медиків – довести, що інфікувався ковідом на роботі від пацієнтів. На думку чоловіка, причин декілька: бюрократія та незацікавленість самих медустанов.

“Якщо визнати випадок професійного захворювання, значить буде ще одна комісія, котра буде перевіряти лікарню, чому він захворів професійно. У цьому ніхто не зацікавлений. У першу чергу медики, боячись зайвих клопотів, які їм далеко не потрібні”, – розповідає Василь Штибель.

Компенсації від держави отримали лише 174 родини померлих медиків, які захворіли на COVID-19
Василь Штибель, лікар і керівник профспілки львівської лікарні “Охматдит”. #Інсайд

У судовому реєстрі можна знайти більше десятка справ по всій країні, коли лікарі чи рідні померлих медичних працівників оскаржують акти спеціального розслідування. І там теж можна прочитати, що десь члени комісії не опитали пацієнтів, від яких потенційно міг інфікуватися медик, десь не розглянули всі документи чи навіть те, що комісія мала б оглядати не лише кабінет медпрацівника, але й приміщення загального користування в установі. І у більшості випадків суд зобов'язував комісію провести повторне розслідування.

Мати Андрія Сороки, Ірина Федоришин, 37 років пропрацювала анастезіологом у Львівській обласній клінічній лікарні.

“Вона казала – страшно, страшно, але я мушу, от і все. Така лікарська доля, розумієте”, – каже син лікарки Андрій Сорока.

У травні минулого року у віці 64 роки лікарка померла від COVID-19.

Компенсації від держави отримали лише 174 родини померлих медиків, які захворіли на COVID-19
Ірина Федоришин. Фото зі сторінки у соцмережі Ірини Федоришин

Андрій Сорока розповідає історію захворювання мами: “Пацієнт 60-річний, громадянин України, повернувся з Італії. Там було проведено оперативне втручання. Мама його знімала з апарату штучної вентиляції легень і вчила його дихати. Вона отримала дуже велике вірусне навантаження. У лікарні всі працювали тільки в захисних масочках і тільки в рукавичках, бо вважалося, на той момент, що лікарня не ковідна”.

Любомир Соловей безпосередній керівник Ірини Федоришин. Завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії ситуацію пояснює так: “Розумієте, відділення інтенсивної терапії. Тут пацієнт поступає і йому треба надати допомогу. Ніхто не питає —чи ковід він, чи не ковід. Я думаю, що ця проблема залишається досі. Система захисту і всі методи для захисту не завжди можуть вберегти, повірте мені”.

Компенсації від держави отримали лише 174 родини померлих медиків, які захворіли на COVID-19
Андрій Сорока, син Ірини Федоришин. #Інсайд

Андрій Сорока отримав Акт спеціального розслідування комісії. У ньому зазначено, що Ірина Федоришин інфікувалася на роботі і безпосередньо від пацієнта. Ми запитали у чоловіка, чи легко йому вдалося отримати цей документ. Сорока вважає, що на початку епідемії було легше встановити факт інфікування на робочому місці, бо тоді було не так багато хворих пацієнтів. Далі син лікарки зібрав пакет документів і подав їх до Фонду соціального страхування у Львівській області, щоб отримати компенсацію від держави.

“Фонд соціального захисту висловив глибоке співчуття, за що я йому дуже вдячний. А після того повернув мені документи”, – зазначає син лікарки.

Андрій Сорока вирішив довести у суді факт спільного проживання із мамою. Юристка Ірина Сенюта захищала права чоловіка у суді. Каже, такі ситуації виникають через нечітке законодавство: “Сімейний кодекс не включає, стаття 3, кровну спорідненість як членство сім'ї. Він тільки встановлює критерії, хто є членом сім'ї. Це спільне проживання, права, обов'язки, спільний побут. Тому оці три сегменти якраз і родичам потрібно встановлювати”.

У Фонді соціального страхування нам підтвердили слова юристки – під час розслідувань встановлено, що у 43 випадках відсутні члени сім'ї у розумінні Сімейного кодексу, тож рідні грошей не отримали.

Майже рік Андрій Сорока доводив у суді, що він і його мама – це одна сім'я. І у червні 2021-го року суддя Франківського районного суду міста Львова ухвалив рішення на користь сина покійної лікарки.

“То вже пішла справа принципу, коли вже почали ставитися такі перепони з боку держави. Чесно кажучи – образливо. Як то кажуть – боляче, боляче тому, що мама була зовсім не до вмирання”, – каже Андрій Сорока.

Компенсації від держави отримали лише 174 родини померлих медиків, які захворіли на COVID-19
Фото судового засідання. #Інсайд

На думку юристки Ірини Сенюти, для професійного захворювання медиків суд сьогодні залишається тим рятівним колом для рідних померлих і для самих медпрацівників.

У 2020-тому на виплати медичним працівникам і рідним померлих медиків, які інфікувалися під час виконання професійних обов'язків, з державного бюджету виділили 233 322 000 гривень. У цьому році – сума ще більша, а саме 251 970 000 гривень. У Фонді соціального страхування пояснюють – гроші розподіляють по країні відповідно до прийнятих заяв.

Андрій Сорока подав документи до Фонду соціального страхування повторно, разом з рішенням суду, і Фонд таки перерахував компенсацію. Його випадок – один з 174-ох, коли в Україні сім'ї отримати виплати від держави. А це майже 22 відсотки від кількості медиків, які померли від COVID-19. У сім’ї Василя Орищича теж залишається єдиний шанс – йти в суд, кажуть юристи.

Авторка: Мар'яна Сич

Програма #Інсайд стала однією з шести проєктів-переможців готових до реалізації всеукраїнського відкритого конкурсу «Створюй із Суспільним. Розслідування». Мета проєкту — не лише показувати громадськості та правоохоронцям факти зловживань в регіоні, а й заохочувати мешканців відстоювати власні права та права громад.

Читайте також

Справи земельні: як у селах і містах роздавали землі перед приєднанням до Львівської громади

Недоступна медицина: чому 18 амбулаторій на Львівщині недобудовані за понад три роки

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди