Секрети економії: що будує родина міського голови Черкас на березі Дніпра

Секрети економії: що будує родина міського голови Черкас на березі Дніпра

Ексклюзивно
Секрети економії: що будує родина міського голови Черкас на березі Дніпра
Програма-розслідування "Лакмус"

Будівництво на березі Дніпра розгорнула родина міського голови Анатолія Бондаренка. Чи є в них реальні доходи на зведення відпочинкового комплексу – розслідування від команди “Лакмус”.

Щодо незаконного збагачення на чотири з половиною мільйони гривень по міському голові Черкас Анатолію Бондаренку відкривали кримінальну справу 8 жовтня 2017 року місцева прокуратура повідомила міському голові Черкас Анатолію Бондаренку про підозру у кримінальному правопорушенні за частиною 2 статті 364 ККУ (зловживання владою).. Тоді спеціалізовану антикорупційну прокуратуру зацікавили квартира, "Лексус" і кілька нежитлових приміщень мера. Провадження закрили через визнання статті неконституційною. За час простою в роботі норми закону Бондаренко збагатив досвід і його декларація нині не викликає запитань. Запитання лишаються лише до майна, втім не у правоохоронців, а у команди розслідувачів "Лакмус".

Із 2011 року в Україні юристи та нардепи шукали шляхи притягнення ч посадовців і депутатів до відповідальності за незаконне збагачення. Цього ж року в Кримінальному кодесі з’являється перша стаття, яка на практиці не працює. За наступні чотири роки в неї вносять зміни шість разів. Однак у 2019 році, із подання депутатів, норму скасовують. Тоді ж закривають справи щодо 65 фігурантів, серед яких були й черкащани.

У 2008 році сільрада села Свидівок розділила частину узбережжя Дніпра на ділянки по 10 соток. Згодом вони опиняються у власності приватного товариства “Зелений берег – СКС”. Приватизувати землю у прибережній зоні підприємцям вдається завдяки особливостям законодавства. Земельний і Водний кодекси визначають прибережними 100 метрів від берега. Та в межах населених пунктів ця зона може змінюватися, залежно від волі місцевої влади.

Так сталося і в селі Сокирна, розповів начальник відділу містобудування, архітектури, земельних відносин Будищанської ОТГ Микола Бакуменко:

"Десь у 2008 році земельна ділянка надавалася в оренду юридичній особі – товариству “Зелений берег-СКС” для рекреаційного призначення. Він звернувся до сільської ради як юридична особа, щоб викупити земельну ділянку. На це отримав повне юридичне право. Він викупив цю ділянку, потім розробили технічну документацію з поділу. Земельні ділянки поділені по 10 соток. Їх планували для розміщення дачних будинків".

Читайте також: Битва за землю: у Черкасах атовці роками стоять у черзі

За словами начальника відділу містобудування, архітектури, земельних відносин Будищанської ОТГ Миколи Бакуменка, межа у сто метрів встановлюється тоді, коли не розроблена технічна документація на природозахисну смугу.

"У даному випадку, чого встановлено 20 метрів? З урахуванням містобудівних документацій на момент розробки цієї технічної документації природозахисної смуги", – пояснив посадовець.

Протягом 12 років ці ділянки стояли порожні. Втім протягом останіх п’яти років у частини земель починають з’являтися нові власники. А вже у 2021-му на ділянки заїжджає будівельна техніка.

У вересні 2021-го на сайті НАЗК з’являються повідомлення про суттєві зміни в майновому стані міського голови Черкас Анатолія Бондаренка. Він сповіщає, що придбав дві ділянки по 10 соток в Сокирній. Насамперед привертає увагу ціна землі. Двадцять соток на узбережжі Дніпра обійшлися міському голові лише у 67 тисяч гривень або ж 2,5 тисячі доларів.

Прокоментувати покупку Анатолій Бондаренко погоджується охоче. Спочатку навіть через пресслужбу обіцяє екскурсію своїми ділянками, та, зрештою, обмежується розмовою під міською радою. Низьку, як для ринку нерухомості Сокирної, вартість своїх ділянок пояснює їхнім захаращенням.

За словами Анатолія Бондаренка, на ділянці потрібно докласти чимало зусиль:

"Там виключно пісок, сміття, перерито. І там надзвичайно багато доведеться докласти праці, щоб привести їх до ладу".

Ні пісок, ні сміття не впливають на вартість земельної ділянки в цьому районі. Це з’ясовуємо вже з практики. На сайті оголошень є кілька пропозицій щодо ділянок у Сокирній: дорожчі – біля Дніпра, далі – на кілька тисяч доларів дешевші. Ціни стартують від 1,5 тисячі доларів за сотку, і це в десять разів більше від вартості землі, яку придбав міський голова.

Ріелторка з черкас пані Олена зауважила, що ціни там дійсно відрізняються:

"Там було 10 ділянок по 10 соток. Лишилося чотири. Одна з них найдешевша. Решта – по 25 тисяч. Якщо ця піде, максимум вони поторгуються 500 доларів, тисячу, півтори, дві. Але це максимально".

Мер Черкас говорить, що поки долю своєї ділянки не вирішив. Чого не скажеш про інші ділянки його родини. Між землею Бондаренка та Дніпром розкинулися сім ділянок дружини міського голови і депутатки обласної ради – Валерії Бондаренко.

За нашою інформацією, пані Валерія придбала всі ділянки у період із кінця лютого до середини вересня 2021 року. Сумарно у володіння подружжя Бондаренків майже гектар землі на узбережжі Дніпра. Ринкова вартість такого активу – понад 160 тисяч доларів.

лакмус
Програма-розслідування "Лакмус"

За яку суму купувала свою землю дружина міського голови, вона не розповідає. Натомість запевняє: фінанси на таку покупку в їхньої родини були.

У телефонній розмові Валерія Бондаренко коментарів на камеру відмовилася:

– . Хочемо поспілкуватися щодо земельних ділянок у Сокирній.

– Вас замовили?

– Ні, мене ніхто не замовив.

– З совістю все гаразд? Нє, ну це типу актуальний коментар. Це село, дорогі мої. Ми ж не бідні люди. Можна ж у селі купити захламиджену яму якусь з землею. Ми ж не загороджуємо там ні вхід у річку, навпаки хочемо зробити гарний берег. Що за брєд взагалі?

Так відбулася розмова з першою леді Черкас.

Небідність подружжя Бондаренків відображена в їхніх деклараціях. Спільний дохід родини – трохи більше одного мільйона 900 тисяч гривень. На заощадженнях у Валерії Бондаренко осіло 4,6 мільйони гривень. У міського голови фінансових збережень за 2020-ий рік немає.

Сума грошових активів дружини міського голови майже відповідає ринковій вартості активів земельних. На останніх, до речі, вже розпочалося будівництво.

Земельні ділянки родини Бондаренків з Черкас
Програма-розслідування "Лакмус"

Розрівняна піщана територія, залитий фундамент і підводяться каналізаційні мережі. Це може помітити звичайний перехожий.

На профільному порталі інформація про це будівництво відсутня. Намагаємося дізнатись бодай якісь подробиці у робітників.

– А не підкажете, що тут будується? Ми просто журналісти, дуже переймаємося з приводу доступу до Дніпра. Чи не буде перекрите Дніпро?

– Ми без поняття. Ми тут перший день.

– Тут же вже наче давно будівництво. Чи ви якось позмінно?

– Ми вікна перший день встановлюємо. Бачте, тільки одне вікно поставили.

Мер Черкас розповів, що про сусідство з дружиною знає. А от про те, що вона будує, – ні:

"Зрозуміло, що я знаю, що у неї є земельні ділянки поряд зі мною і нічого в цьому страшного не вбачаю", – зауважив міський голова.

Ви не обговорювали спільну покупку? Це так випадково вийшло?

Ви ставите запитання… Скажіть, ви смієтеся самі над собою? – Запитую, бо ви переадресовуєте постійно на дружину?

Якщо я з дружиною під одним дахом. То я, напевне, знаю, да? Знаю, бо давав дозвіл на купівлю цих земельних ділянок.

– Це ділянка вашої дружини. І ми сподівалися. Що ви нам проллєте світло, що все ж таки там будується. Бо нам кажуть будівельники не на камеру, що це ніби як баня якась будується.

Не знаю, якщо відверто.

Не знаєте, так, що вона будує? Ви ж кажете, під одним дахом живете.

Ну та я за ділянки знаю, але конкретно… Ви знаєте, у мене з дружиною повністю не співпадають смаки в питаннях будівництва. І те, що, наприклад, будував би я – вона б ніколи не будувала.

Що ви хотіли там будувати? Може, все-таки розкажете. Дачу? А вона там баню захотіла.

Якщо там і будувати, то це виключно гостьовий будинок. Все. Гостьовий і літній будинок.

Це не він будується?

Може, він, а може, і не він.

Що будує мер Черкас за містом
Програма-розслідування "Лакмус"
Читайте також: Гроші з асфальту та "золота" плитка: як у Черкасах витрачають бюджетні кошти. Розслідування

Якщо на цьому будівництві поки лишається поставити знак запитання, завітаємо до сусідів: де, до слова, забудувалися небайдужі родині Бондаренків люди. Рідна сестра Валерії – Катерина та рідний брат міського голови Черкас – Микола. І близький знайомий родини – колишній однопартієць Анатолія Бондаренка Олександр Сінгаєвський. Він є власником уже збудованого за парканом від новобуду відпочинкового комплексу...

У власності Сінгаєвського дві земельні ділянки, одна – у старшого брата міського голови Черкас і три – у сестри його дружини. Сукупно – як і у подружжя Бондаренків, майже гектар. На цій землі протягом 2021 року звели відпочинковий комплекс із 11 будиночками і двома басейнами: один площею 50 квадратних метрів, інший – 300. За інформацією на Будівельному порталі, загальна вартість будівництва – 7,3 мільйони гривень.

Зведення споруд офіційно почалося у серпні 2021 року, а ще за місяць – не менш успішно завершилося. На папері цей комплекс вже ввели в експлуатацію на початку вересня.

Згідно з декларацією Валерії Бондаренко, ані за 2019, ані за 2020 роки її сестра Катерина нічого не заробила і не мала жодних заощаджень.

Лише наприкінці 2020-го року, Катерина зареєструвалася як ФОП і стала засновницею приватного товариства. За минулий рік дохід її фірми – лише 5 тисяч гривень. Річного доходу Геращенко вистачає трохи більше, ніж на сотку землі. І це, якщо брати до уваги офіційну вартість операції щодо цих ділянок.

За нашою інформацією, у 2020 році Катерина Геращенко купувала землю за ціною від 3,5 до 5 тисяч гривень за сотку.

– Катерина Юріївна?

Так, вітаю.

Мене звати Ірина, журналістка “Суспільного”. Маєте хвилину?

Нє, не маю. Спасибі. До побачення.

Коли вас набрати?

Так відбулася розмова з Катериною Геращенко, сестрою Валерії Бондаренко.

Старший брат міського голови Черкас Микола свої ділянки придбав ще у 2017 році. За ціною в 2140 грн за сотку землі. Микола Бондаренко – заступник селищного голови Лисянки. У декларації Бондаренка-старшого також немає значних збережень чи інших серйозних активів. Є 50 тисяч кредиту від банку та така ж сума гривневих заощаджен

Такі різниці в сумах договорів купівлі-продажу і в оголошеннях – не рідкість. У деяких випадках операції відбуваються за офіційною експертною оцінкою, у гривнях, а решта коштів відходить поза документами. Те, що в оголошеннях – зазначено в доларах.

Як розповів агент з операцій із нерухомістю Дмитро Усмединський, договори купівлі–продажу можна укладати за бажанням клієнтів:

"Це їхні бажання, як вони хочуть. Одні можуть оформляти по експертній вартості, по оцінці угоду у нотаріуса. І ця сума буде зазначена в договорі. Інші можуть домовитися по тій ринковій, по якій домовилися. По ній оформлятись в нотаріуса і з неї сплачувати всі податки. Це вирішують покупець і продавець. Це їхня домовленість між собою".

У Центрі протидії корупції роз’яснюють: якби правоохоронці виявили різницю між законним доходом і реальною вартістю активів посадовців і депутатів, це могло б свідчити про незаконне збагачення і загрожувати кримінальною відповідальністю. Але для цього різниця має бути, справді, значною – 6 мільйонів 200 тисяч гривень.

Як пояснив юрист Центру протидії корупції Вадим Валько, ціну занижують, щоб приховати реальну вартість активів:

"А вже те, що занижують тощо, вони таким чином намагаються приховати реальну вартість тих активів, щоб цю реальну різницю не можна було встановити. Ми не можемо говорити, що це ознака незаконного збагачення. Це скоріш приховування таких злочинів".

Норма закону щодо незаконного збагачення знову запрацювала з 2020 року. Діяльність же правоохоронців у цьому напрямі була розблокована цьогоріч.

Чи стануть наші спостереження предметом зацікавлення правоборців – покаже час. Але вже зараз маємо “заспокійливу” пораду від Анатолія Бондаренка.

Дозволи, наскільки мені відомо, були там дуже давно у попереднього товариства.

У РДА не знайшли ніяких документів щодо цього.

Ну, ви ж були двічі там, були в РДА, були в сільраді. Не хвилюйтеся. Можливо, вам колись буде потрібно, то ми надамо вам відповідні дозволи попередніх власників. Вони є. Не хвилюйтеся.

Можемо їх отримати після зйомки.

Не хвилюйтеся. У мене їх немає, але в тих, хто там працює, є, – додав міський голова Черкас Анатолій Бондаренко.

За матеріалами розслідування "Лакмус", підготовлено на замовлення Черкаської регіональної дирекціі АТ "НСТУ" в межах відкритого відбору творчих проєктів для трансляції на регіональних телеканалах Суспільного.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди