Чи здатний Кабмін виконати соціальні зобов’язання під час карантину. Відповідає міністерка

Чи здатний Кабмін виконати соціальні зобов’язання під час карантину. Відповідає міністерка

Чи здатний Кабмін виконати соціальні зобов’язання під час карантину. Відповідає міністерка
УНІАН

Що Міністерство соціальної політики робить для підтримки малозахищених громадян та чи спроможний Кабінет міністрів у повному обсязі виконати свої соціальні зобов’язання під час карантину через коронавірус в етері Українського радіо розповідає міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Що робить соціальна сфера аби зараз підтримати громадян?

"Для нас найголовніше було підтримати доходи людей, адже у 2020 році довелося закриватися на локдаун. Сьогодні ми знову переживаємо таку хвилю коронавірусу. Ми називаємо це “локдаун для невакцинованих”, але бачимо, що бізнес все одно потерпає. І сьогодні президент дав вказівки уряду розробити програми для підтримки малого та середнього бізнесу, що ми і робитимемо", – відповіла Лазебна.

Чи планується фінансова допомога бізнесу?

За її словами, уряд комунікує з бізнесом і вивчає, яка саме потрібна допомога підприємцям.

"Бізнес — вакцинований, адже при 100% щепленні працівників йому дозволено працювати. Сьогодні йдеться про надання безоплатної або пільгової оренди місця для бізнесу, чи про програму пільгового кредитування. Про обіцяні виплати у 8 000 гривень поки мова не йде. Але якщо бізнес говоритиме, що їм важко зробити єдиний внесок, то ми будемо розглядати також відповідну програму, яка, до речі, також діяла у 2020 році", – додає міністерка.

Про соціальні програми допомоги людям

"Стосовно соціальних програм, то існує програма про 50% норми на субсидії для тих, хто її отримує. Усі субсидіанти з 15 “червоних” зон та Києва будуть отримувати додаткові кошти на субсидію, вона буде збільшена на окремі соціальні нормативи за різними видами соціальних послуг: електроенергія, центральне водовідведення, постачання води та приготування їжі", – зазначали вона.

Що уряд робитиме для запобігання заборгованості із соціальних виплат?

Лазебна підкреслює: у Кабміну "немає і не буде" жодної заборгованості по соціальних виплатах.

"Бюджет буде підтримувати ці виплати. Держбюджетом на субсидії передбачено 12 мільярдів гривень, щоб ми спокійно увійшли в опалювальний сезон, враховуючи непросту ситуацію на ринку газу. У нас немає лімітів на субсидіантів: якщо вам важко — звертайтеся до нас за допомогою", – каже вона.

Ситуація з фінансуванням усіх програм на сьогодні керована і контрольована, каже голова Мінсоцполітики.

"Підвищена сума в бюджеті дає змогу індексувати усі наші програми й навіть запроваджувати нові. У нас є цілий план з підвищення пенсій на 2022 рік", – додає Лазебна.

Чи задоволені ви сумою, закладеною в держбюджеті на соціальні потреби України?

"Соціальний міністр не повністю задоволений бюджетом і його складовою. Безумовно, потрібно більше фінансування спрямовувати на пенсії для звичайних громадян та для військових пенсіонерів, ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. У березні ми проводитимемо індексацію, яка залежить від теперішньої інфляції. Тому що пенсії не повинні знецінюватися, потрібно підтримувати їхню купівельну спроможність. Ми розробили законопроєкт 4668 про індексацію пенсій для всіх пенсіонерів, який Верховна рада прийняла у першому читанні. Всі депутати підтримують цей законопроєкт і якщо його приймуть у цьому році, то вже у березні проіндексують пенсії для всіх", – сказала чиновниця.

Читайте також: Рада ухвалила Держбюджет-2022 у першому читанні

Про зміну методології підвищення прожиткового мінімуму

"Ми не змогли упорядкувати прожитковий мінімум в країні. Ще на початку цього року ми подали законопроєкти, які мають змінити методологію підвищення прожиткового мінімуму. Ці змінені параметри розрахунку мають суттєво вплинути на основні доходи людей: пенсію, допомогу малозабезпеченим, соціальну допомогу людям з інвалідністю. Це неможливо зробити одночасно за один рік, але до цього можна рухатися і за 3 роки досягти. Мінімальна пенсія має дорівнювати прожитковому мінімуму і це прописано в законі. А доплати, підвищення та надбавки до пенсій повинні розраховуватися від різних базових соціальних величин — це наша мета. На сьогодні прожитковий мінімум втратив своє призначення базового соціального стандарту. Важливо відв’язати штрафи, збори та платежі від нього", – відповіла Лазебна.

Наскільки реально зараз запровадити пенсійну реформу?

Як зазначає членкиня уряду, в Україні необхідно впроваджувати другий рівень пенсійної реформи.

"Для цього потрібна політична воля і розуміння як зробити цю систему більш захищеною, щоб люди їй довіряли. 77 країн світу мають такі системи. Накопичення людей більші, ніж ВВП тих країн. І вони працюють на економіку своїх країн, на робочі місця та кращий добробут", – каже міністерка.

"В Україні існує єдина солідарна пенсійна система, коли ті, хто працює, сплачують внески, які йдуть на виплату пенсіонерам. Але на сьогодні мінімальний страховий внесок — 1200 гривень, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність — 1854 гривні. Тобто навіть те, що платить людина на пенсію, не досягає прожиткового мінімуму для непрацездатних. Тому потрібно збалансувати солідарний рівень, залежний від демографії. Також потрібно доповнити накопичувальний рівень, щоб молодь могла накопичувати пенсію на своїх рахунках", – додала Лазебна.

Чи має право на субсидію домогосподарство з боргами?

"Можуть бути борги за комунальні послуги у 2-х випадках: коли людина йде до суду та оскаржує ці заборгованості або, коли людина визнає заборгованість і складає договір реструктуризації зі своїм постачальником послуг. Це все передбачено і людям потрібно знати про ці нюанси, щоб відстоювати свої права", – каже міністерка соціальної політики.

Читайте також

Як формується прожитковий мінімум. Відповідає експерт

Що треба знати про заборгованість з виплатою пенсії. Пояснює експертка

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок