Що треба знати про заборгованість з виплатою пенсії. Пояснює експертка

Що треба знати про заборгованість з виплатою пенсії. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Що треба знати про заборгованість з виплатою пенсії. Пояснює експертка Пенсійний фонд України

До кінця 2021 року Пенсійний фонд планує провести три перерахунки пенсій, перший з яких відбудеться вже у липні. З 1 числа зросте мінімальна пенсія за віком та доплата за понаднормовий стаж у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму. Крім того, з 1 жовтня 2021 року українські пенсіонери, яким виповнилося від 75 до 80 років, почнуть отримувати додаткові 400 гривень. При цьому мінімальний розмір пенсій для таких осіб складе 2050 гривень.

Водночас 26 травня прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що перехід в Україні на отримання пенсій з готівкової на карткову форму відбуватиметься поступово та не буде обов’язковим. Раніше уряд ухвалив постанову, відповідно до якої з 1 вересня 2021 року пенсії та грошова допомога нараховуватимуться на банківський рахунок за винятком окремих категорій осіб. Для визначення надавачів послуг із доставки пенсій планується проводити конкурси.

Що треба знати про електронні трудові книжки, зміни у правилах щодо доставки пенсії та виплати заборгованостей за рішенням суду в ефірі Українського радіо розповіла фахівчиня з пенсійного права, адвокатка Євгенія Бондар.

У чому причина заборгованості з виплатою пенсій

Експертка пояснює, що певні недосконалості у законодавстві, численні зміни, внесення до нормативно-правових актів, які регулюють пенсійне законодавство, зумовили велике число звернень пенсіонерів до суду стосовно перерахунків, зобов’язань нарахувань та виплат підвищених розмірів пенсій. Пенсіонер зіштовхується з такою ситуацією, коли вже має на руках рішення суду, яке набрало законну силу, тоді йому нараховують підвищений розмір пенсії, але за період врахування цих виплат за минулий час він таку ж суму не отримає.

За її словами, якщо особа звернулася у липні 2020 року до Пенсійного фонду з метою отримання перерахунку, а він відмовляє, тоді в січні 2021 року людина звертається до суду, зобов’язує ПФ здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії з липня по січень, то на підставі рішення перераховану пенсію вона отримає, але борг з липня 2020 до січня 2021 фонд не виплатить.

Читайте також: Уряд хоче реформувати пенсійну систему. Що зміниться і чи допоможе це пенсіонерам

"Тоді людина отримає лист про те, що суму нарахували, але це рішення суду внесено до реєстру обліку судових рішень, тому фонд очікує актуального порядку прийняття виплати заборгованих пенсій і бюджетних асигнувань", — розповіла адвокатка.

Фахівчиня зазначає, що дуже багато таких людей, які потребують виплат саме на підставі рішення суду, тому Пенсійний фонд і законодавство змушені адаптуватися до цієї ситуації. Не маючи механізму разової виплати великої суми коштів багатьом пенсіонерам, Пенсійний фонд змушений не відмовляти, а говорити про черговість сплати: "Я всім відповідаю, що немає сенсу стягувати борг у судовому порядку, адже рішення суду, яке набрало законну дію, є загально обов'язковим для всіх. Крім того, є кримінальна відповідальність за невиконання рішення суду".

Водночас вона вказує, що з цієї причини рішення суду виконають, але все зводиться до того, що потрібно мати "законодавчий механізм і бюджетні кошти для виплат".

"Дуже багато переселенців опинилися у такій ситуації, їм потрібно взяти довідку про заборгованість за певний період. Пенсійний фонд у жодному разі не відмовляє у виплатах, але відтерміновує... до ухвалення порядку Кабміном стосовно таких виплат", — розповіла Бондар.

Читайте також: В Україні перерахують пенсії у три етапи. Кому очікувати на підвищення

Експертка також розповіла про випадок зі своєї практики. З її слів, пенсіонер показав таку відповідь з Пенсійного фонду, де вказано, що правлінням ПФ було визначено процедуру функціонування цих рішень, внесено особу в черговість на виплату, але, оскільки реєстр доповнюється, то відповідно до прив’язки отримання боржником цього судового рішення до набрання чинності, порядок виплат відтерміновується до надходження коштів бюджетних асигнувань.

"Не можна сказати, що ПФ зовсім не виконує рішення, адже підвищені розміри пенсій люди отримують. Проте хочу надати невелику пораду всім пенсіонерам, хто має таке рішення суду, пройти всю процедуру його виконання", — говорить адвокатка.

Вона додає, що виконанням рішень судів в Україні займається Державна виконавча служба, тому туди треба подавати виконавчі листи і "не давати про себе забути", нагадувати, періодично писати заяви до Пенсійного фонду з метою "контролю виплати цих сум".

Читайте також: "Дожити до пенсії". Як накопичити на старість

Що працівнику треба знати про електронну трудову книжку

Фахівчиня зазначила, що 10 березня опубліковано закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі": "Цей закон змінив облік трудової діяльності працівників, він передбачає поступову відмову від паперових трудових книжок. Законом передбачений перехідний період строком у 5 років, щоб можна було перейти на систему трудової електронної книжки".

Бондар зауважила, що кожна застрахована особа має право і можливість на порталі електронних послуг Пенсійного фонду, через електронний ключ, внести дані про себе як про застраховану особу до 2000 року (позаяк з цього періоду з початком персоніфікованої бази обліку Пенсійного фонду люди бачать свій страховий стаж, стаж роботи та внески).

"А до 2000 року цих даних переважно не видно. Саме тому пропонують внесення цих даних через сканування паперової трудової книжки. Це може зробити і сама застрахована особа або її роботодавець", — вказує адвокатка.

Читайте також: Як зміниться розмір пенсії у 2021-му та на які суми можна розраховувати. Пояснює міністерка

За її словами, це не означає, що паперову трудову книжку не можна взагалі використовувати. Цей документ є офіційним підтвердженням стажу особи, зокрема до 2000 року, але на вимогу працівника можуть бути внесені записи, відомості про нагороди, заохочення і т.д., однак тепер всі дані роботодавці тепер змушені вносити в електронну систему.

"Всі законодавчі акти повинні бути впорядковані під цей новий закон і мають бути внесені зміни до законодавства стосовно порядку введення і руху трудових книжок, бо це є важливим моментом. Хочу запевнити, що стаж до 2000 року нікуди не зникне", — зауважила експертка і додала, що "є певні нюанси" стосовно діяльності ФОПів.

Вона пояснила, що приватні підприємці сплачують внески до Пенсійного фонду і подають звітність щоквартально: "Після 2000 року такої проблеми не має бути, бо їх видно і все має враховано. Навіть ті ФОПи, які припинили свою дільність, Державна податкова служба просить сплатити за певний період внески, що не були сплачені".

Бондар зазначила, що ці внески теж враховуються Пенсійним фондом, вони мають бути відображені в персоніфікованій базі обліку, вони також впливають на кінцевий розмір сплати внесків та стаж. А ось до 2000 року підприємцям необхідно підтверджувати внески на підставі звітів.

Читайте також: Перехід до нарахування пенсій на картку не буде обов’язковим – Шмигаль

Чому здійснюють перерахунки тільки до 2000-го року

Фахівчиня вказала, що під час виходу на пенсію особа має право на врахування заробітної плати за будь-які 5 років роботи поспіль: "Політика Пенсійного фонду направлена на те, щоб здійснити нарахування і якнайкраще для пенсіонера врахувати період роботи. Якщо ті роки, у врахуванні яких відмовили, не враховані, а вони певним чином впливають на розмір пенсії, то це рішення можна оскаржити у судовому порядку".

Водночас якщо ж перерахування може піти у бік зменшення пенсії, то Пенсійний фонд "не має права на це йти".

Читайте також: У Рівному колишні силовики вимагали перерахунку пенсій. Як це було

Чи буде при виході на пенсію зарахований страховий стаж за період, коли у людини була пенсія за станом здоров’я

"Це мають на увазі пенсію по інвалідності. Ні, не буде. Тому що це державна виплата. Пенсія по віку прив’язана до сплати нами як особами застрахованими внесків до Пенсійного фонду", — розповіла адвокатка.

За її словами, це те, що називається єдиний соціальний внесок (ЄСВ): "Ми маємо розуміти, якщо ми платимо ЄСВ або за нас це робить роботодавець, то стаж нам іде, внески до ПФ ідуть".

Також якщо людина працює неофіційно, не сплачує ЄСв або отримує якісь види державної допомоги, а потім ще прагне отримати за цей період стаж, то це, звісно, "ні до чого не призведе".

"Сплата ЄСВ дорівнює гарному розміру пенсії. Інакше бути не може", — зауважила Бондар.

Читайте також: Українські пенсіонерки отримують на 30% нижчі за чоловіків пенсії — ООН

Про роки стажу

Експертка пояснила, що кожен рік стажу враховується у коефіцієнті і впливає на розмір пенсії у бік збільшення: "Якщо пенсія зміниться на 5-10 гривень, то докуповувати місяці стажу не потрібно. Але, якщо ви провели консультацію з інспектором Пенсійного фонду і з’ясували, що сума виплат зміниться кардинально, тоді краще докупити".

Крім цього вона рекомендує "докуповувати", якщо не вистачає "кілька місяців": "Пенсію не призначають на короткий період, її нараховують на значний термін життя, тому варто порівнювати ту суму, яка є, з тією, яка може бути, коли людина докуповує ці кілька місяців до стажу".

Про пенсіонерів, які продовжують працювати

Бондар розповіла, що за кожні 2 роки тим пенсіонерам, які продовжують працювати і сплачувати внески до Пенсійного фонду, автоматично перераховують пенсію. З цієї причини вже не потрібно йти й "писати заяву".

Читайте також: Скільки українців накопичують пенсії. Відповідає Мінсоцполітики

Чи зміняться правила доставки пенсії

"Так, у 2021 році було ухвалено постанову про те, що з 1-го вересня всі пенсії переводитимуться на картки. Проте виявилося, що велике число пенсіонерів проживають у місцевостях, де відсутній доступ до відділень банків чи банкоматів", — зазначила фахівчиня і підкреслила, що банківська система "виявилася до цього неготовою".

Тому за бажанням пенсіонерів залишили можливість продовжувати отримувати гроші через засоби Укрпошти: "Я прошу пенсіонерів не хвилюватися. Така ситуація буде принаймні до 2023 року".

Про виплати чорнобильцям

29 квітня 2021 року у першому читанні було ухвалено законопроєкт "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Адвокатка зазначила, що відповідно до цих змін, які набудуть чинності з 1 січня 2022 року (оскільки вони в одному тандемі з Бюджетним кодексом) передбачені зміни в частині збільшення пенсії.

Виплати пенсій становитимуть у середньому:

  • для осіб І групи інвалідності ― понад 16 тис. грн,
  • ІІ групи інвалідності ― майже 13 тис. грн;
  • ІІІ групи інвалідності ― майже 9 тис. грн.

"Тобто з 1 січня 2022 року пенсія зросте майже у 40 тис. пенсіонерів", — вказала Бондар.

За її словами, у час 35-ї річниці трагедії на Чорнобильській АЕС "дуже важливим" є момент, що 7 квітня 2021 року Конституційний Суд визнав неконституційною норму закону, якою Верховна Рада уповноважила уряд визначати мінімальні розміри пенсії за інвалідністю громадянам України, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

"Ці обмежена заборонили і запровадили наступні зміни у законодавстві, які мають набути законної сили. Думаю, нічого не зміниться, адже Міністерство соціальної політики дуже захищає зміни і пенсіонерів-чорнобильців", — розповіла вона.

Читайте також: "Як накопичувати на старість та куди вкладати гроші. Поради експерта"

Що треба пам’ятати людям, яким залишилося 10-15 років до пенсії

"Я порадила б усім особам, які у майбутньому прагнуть стати пенсіонерами з високим рівнем пенсії, проконтролювати той пакет документів, який потенційно є", — підкреслила експертка.

Зокрема туди входить пакет документів, який підтверджує стаж роботи, де видно внески в Пенсійний фонд: "Важливо перевіряти періодично ці дані, бо законодавство змінюється і бувають випадки певних збоїв у системі".

Що відомо

  • За даними Opendatabot, у 2021 році середня пенсія жінок в Україні становить 3031,32 гривні, що на 30% менше, ніж середня пенсія у чоловіків, яка складає 4242,53 гривні.
  • 18 лютого Кабінет міністрів затвердив бюджет Пенсійного фонду на 2021 рік, в якому загальна сума доходів становить 495,5 млрд грн. Загальний обсяг видаткової частини бюджету ПФУ на 2021 рік передбачено на рівні 495,502 млрд грн. Станом на квітень дефіцит досяг 7,5 млрд.
  • З 2019-го року обговорюється проєкт “Закону про загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення”, але Рада наразі не поспішає його схвалювати: у квітні 2021-го закон був відправлений на доопрацювання.
  • Кабмін разом з Міністерством соціальної політики повністю напрацювали стратегію запровадження накопичувальної пенсійної системи в Україні у 2021 році.
  • Уряд схвалив постанову про підвищення тарифів на виплату і доставлення пенсій та грошових допомог населенню у готівковій формі з 1,3% з 1,15% для міст від суми виплати з 1 квітня.
  • З першого квітня 2021 року пенсійний вік для жінок зріс до 60 років за наявності необхідного страхового стажу. Таким чином, вік і правила виходу на пенсію у чоловіків і жінок стали однаковими.
  • Міністерство соціальної політики та Мінцифри планують спростити отримання соціальних виплат та перевести їх в онлайн. Нині вони працюють над проєктом положення про єдину інформаційну систему соціальної сфери.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди