Одне з трьох тюльпанових дерев в Україні росте на Хмельниччині

Одне з трьох тюльпанових дерев в Україні росте на Хмельниччині

Одне з трьох тюльпанових дерев в Україні росте на Хмельниччині
Фото: Суспільне

121-річне найстарше тюльпанове дерево в Україні росте у парку села Райківці Хмельницького району. Про це розповів начальник відділу освіти, молоді та спорту, культури і туризму Гвардійської сільради Олександр Атаманчук. За його словами, всього в Україні росте три тюльпанових дерева: одне в Криму, інше - у Дніпропетровській області. Які ще дерева ростуть у Райковецькому парку, скільки років найстаршим з них, і який статус має парк, Суспільне дізнавалося.

Парку понад сотня років, висадили його у 1900 році, розповідає начальник відділу освіти, молоді та спорту, культури та туризму Гвардійської сільради Олександр Атаманчук.

"У 1848 році дочка пана Скібневського, Марія Скібневська, вийшла заміж за Радловського. Пані Марія Радловська почала розвивати в селі Райківці оранжереї, будує теплиці, де вирощує квіти, та стає ініціаторкою заснування парку. Його розбили на межі ХІХ і ХХ століть", - каже Олександр Атаманчук.

За його словами, особливість парку - у його деревах, саджанці яких завезли сюди з-за кордону: "Майже зі всього світу звозили сюди дерева і тут висаджували. Відбувалися ландшафтні зміни. Ми маємо штучні насипи, які надавали особливість парку. Старожили говорили про те, що пані давала вказівку своїм селянам сіяти траву, і влітку на санках з’їжджали по цій траві".

До композиції парку, каже Олександр Атаманчук, входили дві водойми. При закладанні парку два ставки глибиною до півтора метри викопали вручну. До недавнього часу, додає, ці ставки були наповнені водою. Але, в зв’язку з кліматичними змінами, вода пропала.

Площа парку – 5,6 гектари. На початку 90-х років рішенням обласної ради парку надали статус пам’ятки садово-паркового мистецтва, каже посадовець. "Особливих змін парк не зазнав. Звичайно, що дерева сохнуть, відмирають. Але, на сьогоднішній день, ми можемо бачити дуже багато дерев, висаджених саме в той час", - каже Олександр Атаманчук.

Висота найстаршого тюльпанового дерева в Україні сягає 25 метрів, а діаметр стовбура - 64 сантиметри, говорить Олександр Атаманчук. Дерево охороняється законом, додає чоловік: "Це тюльпанове дерево було висаджено на початку ХХ століття, тобто, вже можна судити про його давній вік. Чому називається тюльпанове дерево? Воно квіте в кінці травня - на початку червня у вигляді тюльпанів, які з’являються на гілках даного дерева. Це дерево завезли з південних регіонів нашої планети".

Крім тюльпанового дерева, у парку ростуть ялини, сосни, дуби, липи, клени, берези, ясеня і кедри, каже Олександр Атаманчук.

На початок