Підкуп виборців та адмінресурс: ОПОРА проаналізувала порушення під час агітації на 184 окрузі

Підкуп виборців та адмінресурс: ОПОРА проаналізувала порушення під час агітації на 184 окрузі

Підкуп виборців та адмінресурс: ОПОРА проаналізувала порушення під час агітації на 184 окрузі
УНІАН

Під час виборчого процесу на 184 виборчому окрузі використовували адміністративний ресурс, підкуп виборців та реєстрували кандидатів-двійників. Порушувались правила ведення агітації, її фінансування та використовували “чорний піар”, особливо в соціальних мережах.

Про це розповіли представники Громадянської мережі ОПОРА під час пресконференції 29 жовтня в Києві.

Голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, розказала, що сама передвиборча кампанія була конкурентною, а виборці мають можливість обирати серед широкого переліку політичних альтернатив – на Херсонщині це 15 кандидатів.

"Насправді, мали місце випадки адміністративного ресурсу, також ознаки підкупу виборців, зокрема події, які можуть свідчити про факти підкупу, але щодо цього вчиняються слідчі дії органами правопорядку", - сказала Айвазовська.

Включення Херсонської області до "червоної зони" не вплинуло на інтенсивність агітаційної кампанії, а тільки призвело до зміни формату зустрічей із громадянами — кандидати стали проводити їх на вулиці і часто з невеликими групами виборців.

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували масове залучення посадових осіб центральних органів влади та органів місцевого самоврядування до заходів на підтримку кандидатів, а також застосування прямих або прихованих технологій матеріального стимулювання виборців. Також серйозним викликом для вільного здійснення громадянами України свого виборчого права стали кандидати-двійники.

Помітну агітаційну кампанію проводили 6 кандидатів. Це Геннадій Лагута (“Партія Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!”), Сергій Козир (“Слуга народу”), Ігор Йосипенко (“Європейська Солідарність”), Максим Негров (“Європейська партія України”), Ігор Токовенко (“Народовладдя”) та Катерина Одарченко (“Національна платформа”).

Деякі кандидати, які на момент виборів були посадовими особами, брали відпустки на період проведення агітації (Геннадій Лагута — заступник голови Херсонської обласної ради, Сергій Козир — голова Херсонської ОДА). Водночас, вони були учасниками офіційних заходів органів влади попри заявлені ними відпустки на час виборчої кампанії. Так, на Херсонщині Геннадій Лагута (“Партія Ігоря Колихаєва ‘Нам тут жити!’”), який за декілька днів до голосування заявив про підтримку іншого кандидата, активно використовував благодійний фонд мера Херсона і його однопартійця Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!”. Цей фонд проводив благодійні проєкти в громадах округу, а також надавав безкоштовні послуги і товари громадянам. Висуванець партії “Слуга народу” Сергій Козир у матеріалах передвиборчої агітації активно апелював до своєї комунікації з Президентом України Володимиром Зеленським та успіхів національної програми “Велике будівництво”. Фактично у рамках його передвиборчої кампанії у Новій Каховці 9 жовтня 2021 р. відбувся Форум місцевих громад за участі Міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка, Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, заступника Міністра розвитку громад та територій України В'ячеслава Негоди, заступника Міністра освіти та науки Олексія Шкуратова та народних депутатів.

За оцінками ОПОРИ, на початковому етапі виборчого процесу найпоширенішим порушенням стало розміщення друкованих агітаційних матеріалів на носіях зовнішньої реклами без необхідних відомостей про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Поширеним виборчим зловживанням стало також поширення серед громадян неперевіреної або неправдивої інформації, спрямованої на дискредитацію кандидатів.

Щодо політичної реклами у Facebook найактивнішим був кандидат від “Слуги народу” Сергій Козир. Окрім офіційної сторінки, рекламу на користь цього кандидата транслювали ще 7 сторінок. Сукупно на агітацію було витрачено майже 200 тисяч гривень. Друге місце посідає кандидат від “Європейської солідарності” Ігор Йосипенко — понад 100 тисяч гривень. Геннадій Лагута витратив майже 53 тисячі гривень на політичну рекламу у Facebookяк зі своєї особистої сторінки, так і з партійної “Нам тут жити!”.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди