У Львові похований не Кузнєцов — історик

У Львові похований не Кузнєцов — історик

У Львові похований не Кузнєцов — історик
Фото lb.ua, Вікіпедія

Історик Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Козицький вважає, що на Марсовому полі у Львові похований не агент НКВС Микола Кузнєцов. Про це він розповів у ефірі програми "Про важливе" UA: Українського радіо Львів.

За словами Андрія Козицького, про те, що у Львові похований не Кузнєцов свідчить кілька фактів: сумніви судмедекспертів, неспівпадіння даних, а також різниця у зубах.

Медики між собою говорили, що похований — німецький солдат

Сумніви у тому, що Кузнєцов похований не у Львові виникли не сьогодні. Я про це дізнався у 1970-х роках. Оскільки я походжу з родини медиків, а медики, спілкуючись між собою, оповідали про слова Володимира Зеленгурова — це львівський судмедексперт і викладач Львівського на той час медичного інституту. Він брав участь і в ексгумації, і в опізнанні людини, яка була ексгумована 17 вересня 1959 року у селі Боратин Бродівського району і яку урочисто перепоховано у Львові на Пагорбі Слави 27 липня 1960 року. Медики між собою говорили, що це не Кузнєцов, а німецький військовий.

Те, що на Пагорбі Слави похований не Кузнєцов стверджував і Борис Возницький

Другий момент, у 2009 році дуже шанований дослідник, Герой України, багатолітній керівник Львівської галереї мистецтв, покійний сьогодні, Борис Возницький опублікував у журналі "Дзвін" статтю. У ній він стверджував, що на Пагорбі Слави похований німецький військовий, а не Микола Кузнєцов. Що він знав це у 1960-х роках, покликаючись на оповіді власника хати, в якій нібито Кузнєцов підірвав себе гранатою.

Власник цієї хати — Семен Голубович розповідав Возницькому, що його змусили підписати свідчення про те, що це був росіянин, а не німець. Він казав, "який ж він був росіянин, коли, помираючи, згадував промову німецькою мовою".

Дослідження радянських документів стосовно Кузнєцова...

Мені пощастило опрацювати шість томів справи колишнього Комітету державної безпеки за 1958-1960-й роки, які стосуються пошуків тіла Кузнєцова, ексгумації, його перепоховання, експертизи академіка Михайла Герасимова.

З документів випливає, що була значна кількість неспівпадінь. Тому я ствердужую, що у Львові похований не Микола Кузнєцов. Справжній Микола Кузнєцов, швидше за все, загинув біля села Білогородка, тоді Вербського району, тепер Дубенського району на Рівненщині.

Був похований у селі Мийча. Його тіло також ексгумували, але аж 1988 року. І після цього воно десь зникло, точніше те, що від нього лишилося, зникло у київських кабінетах Комітету державної безпеки або судмедекспертів. Можливо, воно десь там і зберігається або було перепоховане у нашій столиці.

У могилі, де за офіційними даними знайшли тіло Кузнєцова, знайшли зітлілу солдатську книжку. Її відправляли до Москви і в документах КГБ збереглися ці експертизи, але там змогли прочитати буквально кілька літер і кілька цифр. Їх скласти в щось ціле ми не можемо. Але Борис Возницький, за оповідями селян Борятина, стверджував, що це був німецький артилерист-зенітник. І навіть опис його форми: він був у німецькій військовій куртці, а не у шинелі, як би мав бути Кузнєцов.

Про результати ексгумації у 1959 році

Результати ексгумації свідчать, що у могилі знайшли солдата або унтерофіцера. Німецькі офіцерські погони спліталися зі шнурів, основою яких була алюмінієва нитка. Вони дуже добре зберігаються в землі. Солдатські, натомість, погони були із сукна. І саме такі погони викопали в місці ексгумації у вересні 1959 року.

Особливість зубів

Ще один момент, який переконав мене, що у Львові похований не Кузнєцов — це зуби. Вони є дуже індивідуальними. Перед тим як здійснювати ексгумацію працівники Комітету державної безпеки звернулися до брата Кузнєцова — Віктора та його сестри Лідії. (Маргарита Брюханова, яка вимагає ексгумації Кузнєцова та перепоховання у Росії, донька Лідії). Вони опитали родичів чи не було у Кузнєцова особливих прикмет. Чи не було у Кузнєцова переломів чи інших особливостей.

І Віктор, і Лідія сказали, що він мав характерний прикус: його ікла були висунуті вперед загального ряду. Сестра стверджувала, що Кузнєцов згодом вирвав ці ікла, а брат не пам'ятав чи були ці зуби усунуті. А в черепа, який лежить у Львові, з іклами все в порядку. Вони не висунуті вперед, і вони є. На це Комітет свого часу прикрив очі.

Колись були противники того, що начебто Кузнєцова похоронили у Львові. Його однополчанин Борис Крутіков свого часу хотів написати книжку про неміфізоване життя Кузнєцова. Правда не встиг цього зробити. У Рівненському краєзнавчому музеї зберігається частина його спогадів про те, що на них тиснули, аби вони "пам'ятали" те, що загальноприйнято.

За словами історика Андрія Козицького, відповідь у цій історії могла б дати експертиза ДНК. Можна порівняти ДНК людини, похованої у Львові та племінниці Кузнєцова. І якщо результат вкаже, що у Львові похований не Кузнєцов, а німецький солдат, то його потрібно буде перепоховати.

Що відомо про Кузнєцова

Микола Кузнєцов — розвідник і диверсантДиверса́нт — спеціально підготовлений військовослужбовець, як правило, зі складу штатного підрозділу військ спеціального призначення, який входить до складу розвідувально-диверсійної групи, що виконує завдання з розвідки і проведення диверсій в тилу противника у воєнний і передвоєнний час Червоної армії. У роки війни був покинутий в німецький тил в районі міста Рівне. З документами на ім'я оберлейтенантаО́берлейтена́нт (від нім. ober — старший, фр. lieu tenant — заступник, від lieu — місце і tenant — посідає) — військове звання молодшого офіцерського складу в Збройних силах Німеччини, Австрії та Швейцарії. Пауля Зіберта і знанням німецької він проник до кола німецьких офіцерів.

Він особисто вбив декількох вищих офіцерів та високопоставлених чиновників окупаційної адміністрації нацистської Німеччини. Від 1944 року Герой Радянського Союзу посмертно.

Що відомо

  • 22 жовтня 2021 року виконавчий комітет Львівської міської ради одноголосно відхилив рішення Верховного Суду України щодо передачі останків агента НКВС Миколи Кузнєцова до Росії.
  • Таке рішення прийняли, адже у Росії ув’язнено 121 громадянина України.
  • 15 вересня Касаційний адмінсуд Верховного суду зобов'язав мерію Львова дозволити перепоховання останків Миколи Кузнєцова з Пагорбу Слави у Львові на Широкореченському військово-меморіальному комплексі у Єкатеринбурзі.
  • Цю постанову суду оскаржити не можна.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди