Чи повернеться в Україну "скіфське золото" з Амстердаму: суд оголошує рішення

Чи повернеться в Україну "скіфське золото" з Амстердаму: суд оголошує рішення

Чи повернеться в Україну "скіфське золото" з Амстердаму: суд оголошує рішення

Апеляційний суд Амстердаму почав оголошувати рішення щодо повернення в Україну експонатів виставки "Крим. Золотий острів у Чорному морі". Це кульмінаційний момент справи, яка триває понад сім років, проте не заключний.

Суд зачитує рішення на відкритому судовому засіданні, робота розпочалася о 10 ранку за київським часом. Після того, як рішення оголосять, його опублікують на офіційному сайті суду.

Суддя має оголосити, чи підтверджує він рішення Окружного суду Амстердаму від 14 грудня 2016 року щодо повернення експонатів з виставки "Крим. Золотий острів у Чорному морі" відомих як "скіфське золото" Українському музейному фондові (Київ). Рішення ухвалене на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності мають бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції.

Апеляційний процес розпочали чотири музеї Криму, які не погодилися з таким висновком суду Амстердаму. У 2013 році була сформована виставка "Крим. Золотий острів у Чорному морі" за участі п'яти українських музеїв:

  • Музей історичних коштовностей України (філія Національного музею історії України, Київ)
  • Центральний музей Тавриди (Сімферополь)
  • Бахчисарайський історико-культурний заповідник
  • Керченський історико-археологічний заповідник
  • Національний заповідник "Херсонес Таврійський"

Виставка складалась з 19 експонатів з Музею історичних коштовностей та 565 експонатів з кримських музеїв. Страхова вартість - понад 10 млн євро, з яких страхова вартість експонатів з музеїв Криму - 1 438 625 євро.

Очікується, що рішення суду буде оголошено протягом дня, 26 жовтня. Однак на цьому процес не закінчиться, оскільки справа перейде на розгляд у касаційну інстанцію - Верховний суд Нідерландів. Позов подасть сторона, яку не задовольнить рішення Апеляційного суду.

У Верховному суді справу можуть розглядати близько двох років. Хоча треба пам'ятати, що згідно з нормами голландського права судове рішення набирає законної сили після рішення апеляційної інстанції. Тому можливий будь-який розвиток подій, навіть, переміщення експонатів.

З листопада 2014 року експонати виставки зберігаються в сховищі музею Алларда Пірсона, де експонувалися з 6 лютого до 31 серпня 2014 року. У цей час сталася анексія Криму. Після закінчення виставки музей заявив, що утримуватиметься від повернення експонатів будь-якій стороні до отримання компетентного судового або арбітражного рішення або до досягнення згоди між Києвом і Кримом щодо питання, куди мають повернутися експонати. У такий спосіб музей намагався уникнути можливих претензій від кримських музеїв та майнових претензій від держави Україна.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант