На Тернопільщині у 205 людей діагностували рак молочної залози

На Тернопільщині у 205 людей діагностували рак молочної залози

На Тернопільщині у 205 людей діагностували рак молочної залози
Суспільне Тернопіль

У 205 людей на Тернопільщині діагностували рак молочної залози цьогоріч. Про це розповів меддиректор обласного онкодиспансеру Микола Прокопчук.

За його словами, це найпоширеніший тип раку в світі. До Всесвітнього дня боротьби з раком молочної залози ми поспілкувалися із жінками, які борються з цією хворобою. Як вони її виявили та що змінилося в їхньому житті після цього – дивіться.

Тернополянці Лесі Ківелюк 60. Пригадує, коли запідозрила, що в неї може бути рак молочної залози:

"Сили в мене менше стало. І одного разу після прийняття ванни побачила вм’ятину".

Після цього жінку направили в онкодиспансер. Там у неї підтвердили онкологію. У березні цього року Леся Ківелюк пройшла курси хіміотерапії, її прооперували – видалили молочну залозу. Жінка каже, весь цей час її підтримувала сім’я та подруга:

"Взагалі, після цього діагнозу і після лікування таке враження, що життя розділилося. Інші цінності. От раніше думала, мені ще те і те треба, якісь матеріальні речі. Може краще поспілкуватися більше зі своїми дітьми та внуками".

Протез молочної залози Леся Ківелюк отримала в громадській організації жінок-інвалідів "Донна". Ця спільнота надає протези безкоштовно, каже голова правління Марія Линда.

"Забезпечуємо протезом безоплатно і ліфчиком теж безоплатно. Таких ліфчиків даємо три штуки. Ці ліфчики відрізняються від звичайних тим, що вони пошиті з двома мішечками", – каже Линда.

Загалом, щороку рак молочної залози в області діагностують в 220-ти – 230-ти людей. Вони лікуються в обласному онкодиспансері. Одна із пацієнток – Стефанія Гладка. Жінка каже, сьогодні її випишуть:

"Під груддю я мала гульку. І та гулька почала мені прогресувати, рости більша. Покапали хімію мені, потім пучки я брала, бо до того я мала ще дві операції і мені кишечник не дозволяв стільки хімії взяти. Після того взяли мене на операцію. Зробили операцію і в ремісії я вже трішки більше, як місяць лежу тут. І все мені зажило, вчора скинули всі шви і все, Богу дякувати, добре".

Зараз, через коронавірус, каже меддиректор, хворі звертаються пізніше.

"Хворі приходять тоді, коли вже є ознаки хвороби. Не перші-другі стадії, а третя-четверта стадія. Якщо пацієнт звертається в першій-другій стадії, тоді є ймовірність того, що можна практично вилікувати людину до повного одужання. Хоча, рак – це така патологія, що може бути і через 10 років рецидив, через 5, тобто, неможливо спрогнозувати", – каже Прокопчук.

На такий тип раку хворіють не лише жінки, каже меддиректор онкодиспансеру Микола Прокопчук. За його словами, 7-8 чоловіків за рік звертаються за меддопомогою через цю хворобу.

"Як правило, чоловіки звертаються тоді, коли є так звана гінекомастія. Збільшення грудної залози, якісь больові відчуття, появу вузликів в грудній залозі", – каже Прокопчук.

Микола Прокопчук розповів, це гормонально залежна пухлина, її ознаки можна виявити самостійно. Потрібно звертати увагу на будь-які новоутворення чи зміни форми грудей. При виявленні – звертатися до лікаря.

"На що варто звернути увагу. Це зміни шкірних покривів, виділення з соска, зміна форми молочної залози, поява інших ознак, наприклад, втягнутість шкіри", – каже Прокопчук.

Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози проводять щорічно 20 жовтня. Мета проведення цього дня – привернути увагу до проблем ранньої діагностики та лікування цієї хвороби. Про це розповіла Марія Линда.

На початок