У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя

У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя

У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя
Суспільне Тернопіль

З початку року інспектори управління муніципальної інспекції Тернопільської міської ради зафіксували у Тернопільській громаді 50 випадків спалювання листя. За цими фактами на 20 осіб склали адмінпротоколи. На Тернопільщині з початку року через загоряння рослинності сталося 474 пожежі, які завдали збитків на 16 мільйонів гривень.

Чи ефективний контроль за спалюванням листя – у програмі "‎Дебати" розповіли Михайло Онищук, начальник відділу екологічного контролю держекоінспекції в області та Андрій Об’єщик, голова громадської організації "Скеля".

"Держекоінспекція вживає всіх заходів, щоб призупинити спалювання. Це порушення має сезонний характер і переважно відбувається весною та восени, коли йде підготовка до сільськогосподарських робіт, а також, коли завершуються сільськогосподарські роботи, а особливо, коли прибирається листя в парках, садках. Інспекція має 20 інспекторів по області, тому співпрацює зі старостами громад. Ми не можемо охопити всю область одночасно, тому велика надія покладається на територіальні громади. Саме основне, що ми здійснюємо – це рейдові перевірки у районах. Виїжджаємо на місце, фіксуємо ці порушення, встановлюємо порушників і притягуємо їх до відповідальності", – каже Михайло Онищук.

У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя
Михайло Онищук, начальник відділу екологічного контролю держекоінспекції в області. Суспільне Тернопіль

"Я не бачу ефективної роботи органів місцевого самоврядування. В нас є багато громад, у них відсутні люди, які мали б здійснювати охорону. Такі люди передбачені різними вимогами законодавства. На мою думку, краще було, якби Держекоінспекція, як орган могла запитувати у місцевого самоврядування, чому у них відсутні ці люди і чому не розроблені правила благоустрою. Орган місцевого самоврядування має розробити відповідні документи, якими мають інспектори керуватися", – каже Андрій Об’єщик.

У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя
Андрій Об’єщик, голова громадської організації "Скеля". Суспільне Тернопіль

Які штрафи за спалювання листя

Старший інспектор відділу контролю за правопорушеннями управління муніципальної інспекції Тернопільської міської ради Володимир Сосновий розповів, що паліїв відслідковують за допомогою квадрокоптерів:

У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя
У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя. Суспільне Тернопіль

"Підпали здійснюються на приватних територіях, де інспектори не мають доступу і не можуть зайти. Є й такі випадки, які ми документуємо і затримуємо осіб, які здійснюють підпали. Штрафи збільшені, за спалення залишків природної рослинності – це від 3 060 гривень, до 6 120 гривень. Такі протоколи нами були складені за статтею 77 - 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і вони передані в Держекоінспекцію, для їх розгляду. Для посадових осіб штраф складає від 15 300 до 21 420 тисяч гривень. Держекоінспекція зі зібраних нами матеріалів робить відповідні висновки і притягує до відповідальності", – каже Сосновий.

У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя
Володимир Сосновий, старший інспектор відділу контролю за правопорушеннями управління муніципальної інспекції Тернопільської міської ради. Суспільне Тернопіль

Окрім адміністративної, передбачена і кримінальна відповідальність. Це у тих випадках, коли дії людини спричинили значну шкоду.

Тоді штраф складає від 91 800 грн до 153 000, з обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі від 2 до 5 років. Якщо загинули люди або тварини – позбавлення волі від 5 до 10 років.

Профілактична робота

Начальник відділу пожежної безпеки пожежно-рятувальної служби Віталій Гмиря розповів, що серед 474 випадків пожеж – майже сотню зафіксували у містах, решта трапилися у сільській місцевості. Здебільшого, спалювали рослинність люди пенсійного віку. Віталій Гмиря каже, рятувальники проводять роз’яснювальну роботу:

"Пожежі в екосистемах не почастішали, констатується факт зменшення пожеж в екосистемах, після збільшення суми штрафів за спалювання сухої трави. Профілактична робота у цьому напрямку з громадянами проводиться постійно. Також профілактична робота проводиться і в навчальних закладах, де учням розповідаємо про правила поведінки, коли вони відвідують ліси і парки".

У Тернопільській громаді зафіксували 50 випадків спалювання листя
Віталій Гмиря, начальник відділу пожежної безпеки пожежно-рятувальної служби. Суспільне Тернопіль

Віталій Гмиря розповів, жителям області рятувальники рекомендують сухе листя компостувати.

Володимир Сосновий каже, що інспектори управління муніципальної інспекції проводять з людьми роз’яснювальну роботу:

"Роздаємо спеціальні пам’ятки, де вказано, як компостувати правильно, як утилізувати. Зараз дійшли до такої згоди у нашій громаді, що старости сіл будуть визначати ділянку, де люди зможуть звозити гілля і потім житлово-комунальне господарство буде надавати їм техніку, що це подрібнювати. Після того можна використовувати, як паливо для своїх будинків".

Чому шкідливо спалювати листя

Через спалювання опалого листя виділяються небезпечні речовини – сполуки аміаку, чадний газ, бензопірен тощо. Вони можуть викликати у людини онкологічні та серцево-судинні захворювання, алергію, бронхіальну астму. Про це розповіла доцентка екологічної кафедри екології та охорони навколишнього середовища педагогічного університету Тетяна Тунік. За її словами, це тому, що листя вбирає у себе все, що є у довкіллі.

"Коли листок віджив своє, він помирає. При спалюванні виділяється все, що він у себе ввібрав. Щоб не було шкоди, все має йти своїм природнім шляхом. Тобто листя треба не спалювати, воно має опадати і його мають переробляти мікроорганізми. Під час перегнивання виділяються поживні речовини, які наповнюють ґрунт корисними добривами".

Крім шкоди для здоров’я людини, спалювання листя шкодить довкіллю, забруднює повітря та ґрунт.

"Знижується родючість ґрунту через знищення комах та різноманітної рослинності, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. На території міста опале листя треба прибирати, тому що втрачається естетичний вигляд і можливі надзвичайні ситуації. Якщо листя накопичуватиметься на проїжджій частині, то під час підмерзання можуть виникнути дорожні аварії. В парках та скверах листя має навпаки зберігатися. Це сприяє утворенню мікроорганізмів, зменшує промерзання ґрунту, добре впливає на створення флори та фауни", – каже Тунік.

Що відомо

  • У лютому резидент Володимир Зеленський підписав закон, який вносить зміни до деяких законодавчих актів щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, на торфовищах та землях інших категорій.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди