”Народжуючи, жінки мають пам’ятати про свої права”,– режисерка Мая Мартіняк

”Народжуючи, жінки мають пам’ятати про свої права”,– режисерка Мая Мартіняк

”Народжуючи, жінки мають пам’ятати про свої права”,– режисерка Мая Мартіняк
docudays.ua та Суспільне: Кропивницький

6 жовтня у селищі Компаніївка Кропивницького району Кіровоградської області відбулося відкриття 18-го мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини ”Docudays UA”. На території регіону він триватиме до 15 жовтня. Суспільне побувало на показі фільму ”Невидимі”. Його режисерка Мая Мартіняк розповіла про мотивацію знімати документальне кіно та критерії його успішності.

Мая Мартіняк — словацька режисерка і творча продюсерка документального кіно. Її фільми присвячені проблематиці довкілля, співпраці задля розвитку та повазі до прав людини. Фільм 2020 року ”Невидимі” – п’ята робота режисерки.

Про фільм

Героїні фільму – троє жінок з різних країн. Кожна має власні погляди на життя, і кожна вже народжувала. Фільм розповідає їхні історії, які розкривають тему пологової травми. У фільмі показали пологи, розповіли про те, що жінки часто замовчують проблему пологових травм через тиск оточення або медичного персоналу. Зі слів режисерки, вона працювала над фільмом сім років. На етапі фінального монтажу лишила 87 хвилин, хоча, каже, відзняли значно більше. Скільки людей працювали над фільмом не рахувала: ”За роки, протягом яких ми робили цей фільм, ситуація з пологами у світі не дуже змінилася. Думаю, дискутувати на тему ставлення до породіль будуть ще довго. Мій фільм і покликаний стимулювати діалог на тему прав жінки під час пологів”.

Ідея фільму виникла у Маї Мартіняк, коли вона працювала на фільмом ”Зуна” (2012 рік): ”У фільмі йшлося про те, чому жінки хочуть народжувати вдома. Чому їм некомфортно в спеціальних закладах. Тоді я зацікавилася темою пологів. Героїнь шукала через спеціалістів, допомагала одна з героїнь, яка є юристкою і знає, як захистити свої права”.

Про права породіль

За словами Маї Мартіняк, ”заглиблюючись” у тему фільму, дізналась, що під час пологів жінок часто хапають за руки або ноги, тримають, використовуючи ”середньовічні методи”, які шкодять фізичному та психічному здоров’ю жінки: ”Не варто забувати і про психологічний тиск на породіллю – маніпуляції та залякування. Фільм розповідає про те, які права має породілля, про те, що саме вона є головною під час пологів”.

Про критерії успішності документального кіно

Режисерка сказала, що бюджети документальних фільмів часто наближені до нуля, в роботі над ними головними є ентузіазм, мотивація і зацікавленість в темі: ”Роботу можна розпочати без жодних грошей і підтримки. Зацікавлені часто з’являються в процесі. А головною оцінкою є думки людей в соціальних мережах, жваві обговорення після переглядів, фахові думки експертів на кінофестивалях. А якщо ще й журналісти говорять про кіно – воно вже є успішним”.

За словами Маї Мартіняк, вона багато спілкується з людьми після показів фільму, серед глядачів є й лікарі, та вони не коментують побачене: ”Жінки хочуть, щоб про це говорили. Така їхня реакція. А щодо лікарів – думаю, вони вважать цей фільм критикою їхньої роботи. Хоча я наголошую на тому, що лише описую систему, в якій вони працюють, констатую факти”.

Фільм ”Невидимі” можна переглянути в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE.

Читайте також

  • Кропивницький колектив переміг у Всеукраїнському конкурсі народної хореографії.
  • Порцеляна, якій понад 100 років. Меценатка з Канади передала сімейну колекцію Кропивницькому музею.
  • Як відзначать День захисників та захисниць України у Кропивницькому.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди