Що таке поліомієліт і як його можна попередити

Що таке поліомієліт і як його можна попередити

Що таке поліомієліт і як його можна попередити
Фото: AP Photo/Anja Niedringhaus

6 жовтня в МОЗ офіційно підтвердили випадок поліомієліту у півторарічної дитини з Рівненської області. Дівчинка була невакцинована через релігійні переконання батьків.

Перші ознаки захворювання з’явилися в дитини 1 вересня, а вже через два дні дівчинка потрапила до шпиталю з симптомами парезу кінцівок, тобто зниженням здатності роботи м’язів ніг. Чим небезпечний поліомієліт – пояснює Суспільне.

Що є причиною поліомієліту

Збудником поліомієліту є поліовірус, який поширюється серед людей через фекалії або слину. Погано вимиті руки чи їжа або забруднена вода можуть стати причиною інфікування поліовірусом. Він розмножується у клітинах кишківника і уражає сіру речовину спинного мозку людини, що може призвести до паралічу м’язів, іноді — смерті.

В природі існує три серотипи поліовірусу –  PV-1, PV-2 і PV-3. Другий і третій серотипи ВООЗ оголосила викоріненими, оскільки інфікування ними не траплялося з 1999 та 2012 року відповідно.

Які симптоми хвороби

Поліомієліт – високоінфекційне захворювання, яке є найбільш небезпечним для дітей, молодших за 5 років. Близько 70% осіб, що інфікуються поліовірусом, не мають видимих симптомів, але продовжують заражати інших. Чверть людей із поліовірусною інфекцією скаржаться на ознаки легкої застуди, включаючи відчуття втоми, головний біль і біль у горлі, лихоманку, нудоту, а також біль у животі.

У 1 з 25 осіб розвиваються серйозніші симптоми, такі як менінгіт та парестезія – відчуття поколювання у руках або ногах. За даними ЮНІСЕФ у 1 з 200 інфікованих дітей розвивається параліч нижніх або верхніх кінцівок. Це може призвести до інвалідності, а у разі пошкодження дихальних м’язів — і до смерті.

Діти, які на перший погляд повністю одужали, можуть мати пост-поліомієлітний синдром у віці 15 – 40 років. Такі пацієнти скаржаться на слабкість, болі у м’язах, у них інколи може розвинутися параліч.

Як лікувати і попереджувати поліомієліт

Наразі нема ефективного методу лікування поліомієліту, проте його можна успішно попередити щепленням. В Україні вакцинація від поліомієліту входить до календаря профілактичних щеплень і відбувається у шість підходів, які починаються у два місяці і завершуються у 14 років, забезпечуючи людині пожиттєвий імунітет.

Є два типи вакцини проти поліовірусу: інактивована та ослаблена. Першу виготовляють із знешкоджених, а другу із ослаблених поліовірусів. Інактивована вакцина від поліомієліту вводиться у вигляді ін’єкцій в ногу або руку дитини, а ослаблені діти отримують перорально у вигляді рідини. Майже 99% дітей, які дістають усі рекомендовані дози вакцини, будуть захищені від поліомієліту.

За даними ВООЗ, для того, щоб розвинувся колективний імунітет до поліовірусу, щепитися має близько 95% населення. Поки що Україні далеко до цієї цифри. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, станом на березень 2020 року в Україні від поліомієліту вакцинували лише 30% дітей у віці до 1 року. Це у понад три рази менше від потрібної цифри, аби попередити появу нових випадків поліомієліту серед маленьких українців.

Коротка історія захворювання

Люди хворіли на поліомієліт ще в доісторичні часи. Ознаки ураження поліовірусом знаходять на муміях Давнього Єгипту. До 1900 року поліомієліт викликав невеликі спалахи захворювань по всьому світу, але не призводив до появи епідемій. У ХХ столітті ситуація змінилася. Епідемію зафіксували в США і Європі, а протягом наступних десяти років епідемії періодично виникали у різних країнах світу. За даними ВООЗ до 1988 року в світі налічувалося близько 350 000 випадків у більше ніж 125 країнах з епідемією поліомієліту. Після запровадження масової вакцинації дітей кількість інфікувань по всьому світі різко зменшилася. У 2019 році було зареєстровано лише 175 нових випадків поліомієліту по всьому світі.

Історія спалахів поліомієліту в Україні

У вересні 2015 року в Україні реєстрували два випадки поліомієліту у дітей на Закарпатті. ВООЗ цю інформацію підтвердила і наголосила на тому, що “це сталося через низький рівень вакцинації від поліомієліту серед дітей України”. Ліквідація наслідків спалаху тривала протягом двох років. Інфіковані діти повністю відновилися після хвороби.

Влітку 2020 року Європейська регіональна комісія з сертифікації ліквідації поліомієліту визначила Україну як регіон із високим ризиком появи нових випадків поліомієліту через низький рівень вакцинації серед населення. Приводом для цього став спалах поліомієліту в Таджикистані, а ще раніше в Пакистані та Афганістані.

Представники МОЗ нагадують, що в Україні є достатньо якісних вакцин проти поліомієліту, які можна отримати безкоштовно, звернувшись до сімейного лікаря. Ба більше, якщо дитина пропустила щеплення за календарем, вона може надолужити його безкоштовно.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок